Karpov vs. Kasparov, dva králové na jednu korunu

(TV film)
  • Česko Karpov vs. Kasparov (více)
všechny plakáty
TV spot

Dokument představuje vzájemné portréty Anatolije Karpova a Garry Kasparova, jejichž 25letá rivalita doprovázela pád SSSR. Bitva černé a bílé se odehrávala v konfrontacích i mimo šachovnici, byla to bitva mezi dvěma politickými názory. Částečně psychologické drama, částečně politický thriller - dokument oživuje jejich nepřátelství, jež v sobě ukrývali jako ruské panenky. (Viasat)

TV spot

Aky

Velice zajímavý politicko-šachistický dokument. Rychlý, sdělný , v mnohém (alespoň pro mne) objevný. ()

BarVo

Šach ma nikdy nejak zvlášť nebavil, napriek tomu som konflikt Karpov - Kasparov od detstva z diaľky so záujmom vnímala, vrátane ich neskorších osudov. Taký Vlk a zajac v reále (jasné, že tým vzorným zajacom - pionierom bol nudný Karpov). Dokument ma preto veľmi potešil, po rokoch som dostala konečne ucelený a objektívny obraz aj s komentármi oboch účastníkov. Zaujímané bolo aj konečné resumé vzájomných zápasov, tipovala som väčší rozdiel. Naďalej však nechápem, ako môže niekto jednu partiu hrať pol roka, a už vôbec pocity obecenstva na šachovom turnaji. ()

agassi68

V tej dobe sa šachu písalo viac ako o tenise. Súboj bol zaujímavý aj pre úplnú odlišnosť pováh a nakoniec sa z toho stal aj súboj politický. Ja síce viem len ťahať figúrky a šach ako taký ma nikdy nebavil, no toto bola výnimka. Aj keď ma vlastne zaujímala len záverečná štatistika.. ()

sator

Manipulace, kgb, korupce, Dadachev-psychické medium, i tak se hraje královská hra v šachy... Kasparov s Karpovem odehráli o titul mistra světa 144 partií,104 skončilo nerozhodně, Karpov vyhrál 19, Kasparov 21 partií rozdíl těchto dvou partií zajistil Kasparovovi dva tituly mistra světa. ()

• Kasparov s Karpovem odehráli o titul mistra světa 144 partií, 104 skončilo nerozhodně, Karpov vyhrál 19, Kasparov 21 partií. Rozdíl těchto dvou partií zajistil Kasparovovi dva tituly mistra světa. (sator)