Karpov vs. Kasparov, dva králové na jednu korunu

(TV film)
  • Česko Karpov vs. Kasparov (více)
všechny plakáty
TV spot

Dokument představuje vzájemné portréty Anatolije Karpova a Garry Kasparova, jejichž 25letá rivalita doprovázela pád SSSR. Bitva černé a bílé se odehrávala v konfrontacích i mimo šachovnici, byla to bitva mezi dvěma politickými názory. Částečně psychologické drama, částečně politický thriller - dokument oživuje jejich nepřátelství, jež v sobě ukrývali jako ruské panenky. (Viasat)

Aky

Velice zajímavý politicko-šachistický dokument. Rychlý, sdělný , v mnohém (alespoň pro mne) objevný. ()

sator

Manipulace, kgb, korupce, Dadachev-psychické medium, i tak se hraje královská hra v šachy... Kasparov s Karpovem odehráli o titul mistra světa 144 partií,104 skončilo nerozhodně, Karpov vyhrál 19, Kasparov 21 partií rozdíl těchto dvou partií zajistil Kasparovovi dva tituly mistra světa. ()

agassi68

V tej dobe sa šachu písalo viac ako o tenise. Súboj bol zaujímavý aj pre úplnú odlišnosť pováh a nakoniec sa z toho stal aj súboj politický. Ja síce viem len ťahať figúrky a šach ako taký ma nikdy nebavil, no toto bola výnimka. Aj keď ma vlastne zaujímala len záverečná štatistika.. ()

BarVo

Šach ma nikdy nejak zvlášť nebavil, napriek tomu som konflikt Karpov - Kasparov od detstva z diaľky so záujmom vnímala, vrátane ich neskorších osudov. Taký Vlk a zajac v reále (jasné, že tým vzorným zajacom - pionierom bol nudný Karpov). Dokument ma preto veľmi potešil, po rokoch som dostala konečne ucelený a objektívny obraz aj s komentármi oboch účastníkov. Zaujímané bolo aj konečné resumé vzájomných zápasov, tipovala som väčší rozdiel. Naďalej však nechápem, ako môže niekto jednu partiu hrať pol roka, a už vôbec pocity obecenstva na šachovom turnaji. ()