X the Experiment

• Austrálie

The Creeping Unknown

Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1955, 82 min

Tenhle SF horror skutečně není jako ostatní z padesátých let. Přišlo mi, že to vůbec není béčko, ať už prostředím, kvalitou nebo hereckými výkony. Oproti většině ostatních SF z této doby, tady měli tvůrci o čem točit. Nejsou tam žádný hluchý místa, kde by se nic nedělo. Příběh je spíše o lidech, než o nějaké příšeře z kosmu. Atmosféra je sakra hutná, přirovnání k Vetřelcovi sedí. Možná je to britským pohledem na věc, nebo že tento snímek je z produkce BBC, ale obstál by i dnešním podobným snímkům (pokud by se samozřejmě vylepšila ta potvora). Ale tou gradací napětí (potvora zabije prvního člověka až v polovině snímku), tím, že vlastně vůbec nevíme, co se stalo nebo co se bude dít, tím to převyšuje většinu tehdejších i dnešních filmů. Bohužel je t neprávem zapomenutý skutečný klenot SF Horroru.(25.5.2006)

Moc pěkná oldschoolová scifárna, která je sice jednoduchá, ale rozhodně žádné béčko. Příjemné překvapení.(19.3.2007)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)

Ve srovnání s béčky padesátých let naprostá špička. Příběh, pravda, není zrovna originální, nicméně podání je hutné, pěkně gradované, v nejlepší tradici BBC. Nechybějí populární lokace (Londýnská ZOO, Westminster Abbey) a přesvědčivé herecké výkony. Doporučují nejméně čtyři hvězdičky z pěti.(27.3.2012)

Prekvapivo málo brakové s dobrým námetom a výborným storybuildingom ozdobený sci fi horor, v ktorom je možné nájsť predzvesti budúcich superklasík žánru (napr. Votrelec, Mucha, District 9, Obe verzie the Thing). Veľmi milé prekvapenie(1.12.2014)

Klasické sci-fi z padesátých let. Místo tří kosmonautů vyslaných na oběžnou dráhu se vrátí pouze jeden. Po setkání s mimozesmským organismem se stává přenašečem. Zemi hrozí, že bude napadena mimozemskými organismy, které lidstvo vyhubí (pohltí). Mix Věci a Blobu funguje i po letech, škoda, že tvůrci nevsadili na preciznější speciální efekty. Přeci jen do té doby se ve filmu již objevilo ledaccos...(13.3.2017)

Ide o prvý film, ktorý odštartoval nevelkú sériu o profesorovi Quatermassovi a jeho "kontaktoch" s vesmírnymi návštevníkmi. Pôsobí to archaicky, čo sa dalo očakávať vzhľadom k roku výroby, taktiež to má vcelku dobré tempo a prijatelnú minutáž.(25.5.2013)

Hammer. A sakra dobrý. Film, který naštěstí zachránil toto studio před krachem a dostal se (a uspěl) i na americký trh, je vynikající esencí strachu, napětí, dějových zvratů a výborných hereckých výkonů. Film skutečně lze rozdělit na dvě poloviny: první se nese spíš v napětí "co se na té kosmické lodi vlastně stalo?", kdy sledujeme pátrání hlavních postav po odpovědích; druhá půle - od útěku "přeživšího" astronauta z nemocnice - se zvolna mění v zábavné monster movie a pátrání hrdinů po člověku a pak po příšeře. Obě části stojí za to, protože se drží osvědčených postupů: mírně bizarní kulisy, důsledné udržování napětí, tajemství, které se odhaluje jen postupně... K tomu připočtěte několik zajímavých filmařských postupů a "monster movie zvratů, který jsem si tak nějak tajně přál, protože dal filmu nový náboj. Herecky všemu samozřejmě vévodí Brian Donlevy jako sebevědomý, inteligentní a krapet arogantní profesor Quatermass, ale dobře jsou zahrány i ty menší role - včetně produkčního přenosového vozu BBC v závěrečné pasáži u Westminsterského opatství, kterého si střihl Gordon Jackson aka šéf Profesionálů Cowley. Nečekaný, ale o to lepší zážitek.(5.10.2014)

• honajz

Souhlas s komentářem Han22. Začátek nastolí napínavou premisu, ale pokračuje ve frankensteinovské linii (a to dokonce ani nezjistíme, jak to dopadlo s kosmonautovou manželkou!), vše je podřízeno Quatermassově až nemocné snaze vypouštět rakety do vesmíru a riskovat život lidstva. Možná film měl varovat před lety do vesmíru, a uspěl u lidí, kteří se jich báli. Ale jako film jde skutečně celý až moc přímočarý příběh doslova do kytek (vlastně kaktusů).(4.10.2015)

Remake o 2 roky mladší stejnojmenné minisérie BBC, atmosféricky a příběhově na velice dobré úrovní a především jsem zjistil jak to dopadlo, vzhledem k tomu, že původní série se nezachovala kompletní (viz můj komentář u ní - The Quatermass Experiment (1953)) Jinak závěrečná loutka příšery se celkem povedla myslím, no vzhledem k roku natočení viděl jsem i horší.(9.10.2010)

,,BOLO TO STRAŠNÉ, HROZNÉ!" ,,ÁNO, AKO VŽDY..." __ S profesorom Quatermassom som okrem tohto filmu, videl skvelý hammerovský "Quatermass and the Pit", ktorý vynikal svojou tajomnou atmosférou, no ako uviedli kolegovia predo mnou, ani jeho ,,prvý experiment" nie je filmom, ktorý treba automaticky radiť do béčkových vôd. Samozrejme sa nejedná o žiaden intelektuálny zážitok, už len dej je pomerne priamočiary, film však vyniká radom vychytávok, ktoré ho nielen povyšujú nad vtedajší priemer, no vďaka týmto nuánsam obstojí aj dnes. Zbehlý divák ľahko vyčuchá viacero podobností s (ne)skoršími dielami ako "Vec", "Mucha" prípadne starý "Frankenstein" (krátka scéna s dievčatkom), dôležitejším je však vycibrenosť viacerých scén, prekvapujúcich ma svojim výrazne odlišným autorským prístupom. V jednom momente dramatická hudba prehluší krik ženy v aute, v inom, keď Carroon odhalí svoju ruku nezaznie (neočakávane) žiaden tón a pasáž v nočnej ZOO je žánrovou lahôdkou. (39. hodnotenie, 12. komentár k filmu)(10.11.2013)

Na jedné straně poměrně naivní podívaná - z vesmírné mise se vrátí jediný přeživší kosmonaut napaden kdoví čím, ale není vzat do karantény ani kdovíjak hlídán, všichni se všeho dotýkají holou rukou bez rukavic a nezdá se, že by si uvědomovali nějakou hrozbu. Na straně druhé snímek nabízí poměrně realistickou a nepříjemnou proměnu jedné z postav v jakéhosi vesmírného slimáka, což na dobu vzniku filmu působí poměrně nevídaně. Technická stránka bez výtek. Val Guest dokáže film ukočírovat do takové míry, že i přes chvilkovou naivitu The Quatermass Xperiment nepůsobí hloupě. Rozhodně jde o jeden z pamětnějších zářezů Hammer Films.(1.6.2018)

Pro mě se jedná o hodně netypický Hammer. Zezačátku hodně napínavé - co že se to na té lodi stalo? - potom to trochu ztrácí na tempu ale závěr v kostele je skvělý.(13.9.2011)

Dámy a páni, takto nejako vyzerá úvod hororovej cesty Hammer Films. Quatermass sa vôbec neťahá, skvelo buduje atmosféru a naozaj je napínavý, keďže do polovice nemáte najmenšej potuchy čo sa bude diať. Na dobu svojho vzniku doslova inteligentný film, ktorý sa na nič nehrá a jediné čo zamrzí je už len dnes záverečné "trikové" spracovanie. Inak klobúk dole, samotná postava Quatermassa (nie až tak bezohľadného) vedca ma nadchla a teším sa na ďalšie veci s ňou.(19.1.2015)

Rýchly spád, pravá atmosféra sci-fi hororov 50. rokov a na svoju dobu skvelé make-up a creature efekty. Snáď len ten klimax mohol byť rozvinutejší a efektnejší, vysporiadanie sa s monštrom je až príliš rýchle a jednoduché.(6.2.2013)

Krásné a milé překvapení tenhle snímek, od kterého jsem moc nečekal, ale který mi zase ukázal, že studio Hammer prostě má na svém kontě perly, které stojí za to vidět a které si užijete, protože jsou prostě dobře natočené a je jedno, jaký je to rok. Tady před sebou máte parádní béčko, které má výborné hororové scény.(13.10.2015)

Mise vesmírné rakety končí její havárií a jediný přeživší člen posádky se nezdá být úplně v pořádku. Na pozadí těchto událostí se rozbíhá zajímavý a promyšlený příběh, který snese po herecké a obsahové stránce vyšší kritéria. Osobně bych vyzvedl zejména výkon palubního technika, který přežil havárii. Pomalu gradované napětí a nejasnost směřování příběhu jsou bezesporu velké klady celého filmu. Musím jít ovšem s hodnocením dolů zejména kvůli konci, ten se podle mě nepovedl, byl na můj vkus příliš uspěchaný a fádní, stejně jako výsledný produkt mutace a jeho ztvárnění.(2.1.2009)

První ze tří Quatermass filmů od společnosti Hammer následovaná Quatermass II (1957), Quatermass and the Pit (1958). Jedno z nejlepších anglických sci-fi z padesátých let, kterému se podařilo prorazit v tenkrát podobným filmům zaslíbené Americe, zcela právem klasika. Mně ale nejvíce bavil třetí díl z roku 1967.(6.5.2007)

• Mikino00

Moc mě to nenadchlo, celé mi to přišlo takové nasilně strojené a nepřesvědčivé, nebavil jsem.(30.8.2012)

• Han22

Mě to teda moc nechytlo. Ze začátku to vypadá na pěkný sci-fi, raketa se vrací z vesmíru, dva členové posádky mrtví, třetí v podivném stavu. Místo řešení záhady se to ale mění v slabý monster horor s klonem Frankensteinova monstra (včetně citace scény s holčičkou) a v závěru je nějaká slizka, která vypadá jako od Ed Wooda. Nulové napětí, prakticky žádná zajímavá scéna (všechno je useklý v nejlepším) a finále k smíchu.(11.3.2014)

<< předchozí 1 2