Lalo Schifrin (TV film)

Zvukové stopy Lala Schifrina

In the Tracks of Lalo Schifrin

Dokumentární

Francie, 2012, 52 min

V titulcích filmu uvedeno: režie Pascale Cuenot.(16.6.2016)

Jeden z nejlepších filmových skladatelů Hollywoodu. Pěkný portrét..(2.3.2016)

A najednou je z chlapa, co stvořil hlavní hudební téma k filmu Mission: Impossible úplně někdo jiný - proto mám životopisné filmy tak rád. Je nad slunce jasnější, že Lalo nepatří a nikdy nepatřil mezi nejuzší špičku skladatelů filmové hudby, jak se nám to snímek snaží vnutit, ale svůj malý televizní dokument si jistě zaslouží.(31.3.2017)

Dokument o významnom skladateľovi Lalo Schifrinovi ponúka naoko všetko zásadné, ale mne to prišlo ako dosť povrchné spracovanie. Chýbal mi tam podrobnejší pohľad na jeho kariéru, pri každom významnejšom filme na ktorom sa podieľal som si predstavoval pozastavenie, rozbor, zaujímavosti, detaily a hlavne viac zvukových ukážok z jeho najzásadnejších skladieb. Zopár ich tu bolo, ale určite som chcel vidieť trochu iný dokument. Lalo Schifrin pracoval na výraznejších filmoch hlavne v 60-70 rokoch, potom už hral skôr druhé husle ako píše curunir. Skladateľ jeho formátu by si však určite zaslúžil obšírnejší a rozhodne celovečerný dokument. Na druhej strane keby o každom skladateľovi vzniklo aspoň také niečo, bol by som rád. 60%.(24.1.2015)

Nepozerá sa nato zle a pre obdivovateľov filmovej hudby musí byť takýto film povinnosťou (ostatne, pre počet dokumentov o skladateľoch filmovej hudby sa každé ich zaradenie do televízneho vysielania rovná zázraku), aj keď čo si budeme hovoriť, Schifrin napriek nemalým úspechom, skôr vždy kopal za druhú ligu, alebo prenesené v hudobnom žargóne, medzi skladateľmi soundtrackov hral druhé husle (veď ako sa sám skladateľ priznal, komponuje vždy za hudobným nástrojom, čo taký Morricone považuje za diletantizmus). V konečnom dôsledku mohol byť dokument predsa len objavnejší a miesto niektorých zbytočných odbočiek alebo tradičnej prehnanej adorácie sa mohol viacej sústrediť na rozmanitosť autorovho štýlu, a toto podporiť ukážkami z viacerých diel. Veď ani sám Schifrin toho v konečnom dôsledku veľa nepovie. V rámci ponúknutej dĺžky však zrejme nemôžme čakať viac. Našincom v závere vyčarí úsmev na tvárach fakt, že ukážku slávnej Mission: Impossible theme prebrali tvorcovia dokumentu z českej Dvojky, ktorá ho svojho času dokonca vysielala naživo. (6. hodnotenie, 1. komentár k filmu)(14.1.2015)