Miláček z Paříže

• angličtina

Monpti

Romantický

Západní Německo, 1957, 96 min

Něco mi na filmu příjemně vadí. Oceňuji roztomilé klasické fórky, design high society restaurantu, cukříky do kávy, Napoleona v ponožce. Škoda jen, že když už jsou ty kalhotky klíčovým předmětem filmu, tak by také mohly vypadat alespoň trošku k světu, i kdyby pouze co do barvy. Věru roztomilý kousek.(2.1.2009)

Ze začátku to vypadalo opravdu skvěle - celkem vtipné postřehy režiséra a celková atmosféra Paříže. Jenže pak to začalo být chaotické a místy skoro až otravné. Chudák Monpti - ten musel mít nervy. Představitelka Anne-Claire, Romy Schneider, byla sice hezká herečka, ale tady byl její charakter místy na zabití. Zkrátka takový nevinný romantický film, který má trochu neřízený spád, ale jako celek působí průměrným dojmem.(13.6.2011)

Druhé setkání Romy Schneider s Horstem Buchholzem, ze kterého mám smíšené pocity. Dva mladí lidé hledající půdu pod nohama se postupně poznávají a v okamžiku, kdy láska pro ně přestává být jen slovem, jeden z nich tragicky umírá. Téměř dvě třetiny filmu se jen tak líně táhnou a nedávají nám příliš šanci pochopit jednání mladé Anny-Claire, což je velká škoda. Samotný konec je však velmi silný a dojemný. Vidět zlomeného Horsta Bucholze, který už nikdy nepředá sáček s pomeranči své milé, to slabým povahám skutečně vžene slzy do očí...(22.6.2010)

Protoze Romy patri k mym nejoblibenejsim hereckam vubec, chtel jsem videt neco z jejich zacatku. Film je takova divadelni romantika...nevim. Pro me asi zbytecne. Dve hvezdy pro prekrasnou a roztomilou Romy. P.S.: jeste upozornuju na moc hezkou Maru Lane, ...a za brutalni zaver nakonec pridavam jeste hvezdu navic.(8.5.2014)

Nápaditě zvolený vypravěč předkládá sladkobolnou romanci, která doslova naplňuje závěrečný citát: "Všechno na zemi je ve své podstatě lyrické, ve svém osudu tragické a ve skutečnosti komické." (Pravděpodobně George Santayana.) Příběh Monptiho a Anny Clare pohladí lehkostí a snovostí, které korepondují s pařížskou atmosférou. Monpti v podání Horsta Buchholze je správně bohémsky rozervaný (pobaví káčata v ponožce) a Anna Clare díky Romy Schneider je ve své přirozené naivitě okouzlující. Paralelní sledování znuděné dvojice má (bohužel pro hlavní hrdiny, scénáristovi dík pro příběh) podstatný význam.(7.11.2010)