American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson (série)

The People v. O.J. Simpson

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016, 7 h 22 min (Minutáž: 42–60 min)

Nelson Cragg

Mac Quayle

Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, Sarah Paulson, David Schwimmer, John Travolta, Courtney B. Vance, Chris Bauer, Selma Blair, Jordana Brewster, Connie Britton, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Billy Magnussen, Michael McGrady, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Romy Rosemont, Keesha Sharp, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, Ken Lerner, Angie Patterson, China Jesusita Shavers, Dale Godboldo, Kwame Patterson, Ashlee Füss, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Arriane Alexander, Stina Lundberg, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Billy Dec, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Jessica Blair Herman, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, Laura Vallejo, Amiée Conn, Alma Martinez, Tayler Buck, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Valeri Ross, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Tye White, Carmen Hayward, Jenna Willis, Nicolas Bechtel, Angela Elayne Gibbs, Kelsey Griswold, Jennifer Birmingham Lee, Patti Tippo, Claude Knowlton, Ashley Holliday Tavares

Chi Yoon Chung

Scénografie:

Amber Haley (set dekoratér), Jeffrey Mossa

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Čakal som lepšiu drámu zo súdneho prostredia, chcel som si to pozrieť hlavne kvôli získaniu vedomostí z priípadu o ktorom som síce niečo vedel, ale chcel som podrobnosti. Nakoniec som dostal výborný seriál, ktorý som pozrel za 2 dni. Je to výborne natočené, výsledok procesu som poznal a napriek tomu seriál udržal moju pozornosť celý čas s výnimkou 2. dielu, ktorý bol trochu slabší. 80 %(1.10.2018)

Nejvhodnější seriál roku na získávání akademických cen není zbytečně nataženým parazitováním na známém soudním procesu, nýbrž scenáristický a herecký koncert, který udiví, jakým komplexním způsobem pojednává o dobových rasových otázkách, politice, mediální manipulaci a osobních životech postav. Požitek pro milovníky práce s narativními informacemi a epizody jako Marcia Marcia Marcia nebo The Verdict se klidně mohou zařadit mezi jedny z nejlépe napsaných epizod vůbec.(15.1.2017)

"IF IT DOESN'T FIT, YOU MUST ACQUIT." ----------- V roku 2016 vyšli na rovnakú tému dva výnimočné televízne produkty. Produkty vysokej kvality a štandardu. Bolo to ACS - The People v. O.J. Simpson a 8-hodinové majstrovské dokumentárne dielo Ezru Edelmana - O.J.: Made in America. Úplnú a jednoznačnú mediálnu dominanciu si ale odnieslo ACS, čo koniec koncov nie je moc prekvapivé. Seriály lákajú pozornosť vždy viac, ako dokumenty. Treba však ale dodať, že tentokrát bez pochyby zaslúžene. Cirkus storočia brilantne spracovaný, navyše v podaní úžasného hereckého ansámblu. Seriál so svojou neskutočne dokonalou rekonštrukciou udalostí bez akýchkoľvek problémov konkuruje väčšine dokumentov na danú tému. Herci dávajú so seba maximum a až na Travoltu a Goodinga vyzerá každý jeden mimoriadne autenticky. Courtney B. Vance - úctyhodný výkon. Znamenitá práca všetkých zúčastnených.(10.6.2018)

Ten právnický tenký led mě neskutečně bavil a čím byl absurdnější, tím víc. Je to až směšné, jak skutek sám přestává být podstatný, když nastoupí bitka, kde jde především o zdiskreditování klíčových svědků a hra na rasismus, s nímž je to na hraně i ve vlastních řadách. Co se obsazení týče, Cuba a Travolta mě vyloženě iritovali, jak se na to nehodí, zato Sarah Paulson a jejího partáka jsem si vychutnávala, jejich prezentace u soudu a především atmosféra v soukromí jim u mne vynesla 5.(6.7.2018)

Nebývale zručně natočená a skvěle stylizovaná devadesátková reminiscence, kvalitně napsaná a místy nesmírně dramatická procedurálka, sofistikovaná a ucelená sonda do amerického justičního systému devadesátých let a k tomu rasový podtext a souboj bílé vs černé barvy. Gooding Jr. je tam v podstatě je jediný rušivý element, protože jeho herectví je přinejmenším proměnlivé. Jinak ale ansámbl sype jedno eso za druhým a až na pár hluchých míst je to nezapomenutelná výměna briskních dialogů a narážek na systém.(9.6.2018)

• - Sarah Paulson počas nakrúcania tejto série zároveň nakrúcala aj piatu sériu seriálu American Horror Story (od r. 2011), často obe v ten istý deň. Scény zo súdnej siene totiž bývali natáčané zvyčajne o druhej nadránom. Nebolo raritou vidieť ju opakovať si texty seriálu na pľaci iného seriálu. (Astonko)

• - Cuba Gooding Jr. prohlásil, že ztvárnění postavy O.J. Simpsona mu nebylo příjemné a po skončení natáčení trvalo zhruba měsíc, než se oprostil od role. (gavosh)

• - Podle výkonné producentky seriálu Niny Jacobson byla nejtěžší role na obsazení Christophera Dardena (Sterling K. Brown). Většina potenciálních herců, kteří se účastnili konkurzu, ho nechtěla ztvárnit, protože se jim nelíbila jeho osobnost. (gavosh)