American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson (série)

The People v. O.J. Simpson

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016, 7 h 22 min (Minutáž: 42–60 min)

Nelson Cragg

Mac Quayle

Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, Sarah Paulson, David Schwimmer, John Travolta, Courtney B. Vance, Chris Bauer, Selma Blair, Jordana Brewster, Connie Britton, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Billy Magnussen, Michael McGrady, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Romy Rosemont, Keesha Sharp, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, Ken Lerner, Angie Patterson, China Jesusita Shavers, Dale Godboldo, Kwame Patterson, Ashlee Füss, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Arriane Alexander, Stina Lundberg, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Billy Dec, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Jessica Blair Herman, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, Laura Vallejo, Amiée Conn, Alma Martinez, Tayler Buck, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Valeri Ross, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Tye White, Carmen Hayward, Jenna Willis, Nicolas Bechtel, Angela Elayne Gibbs, Kelsey Griswold, Jennifer Birmingham Lee

Znovu nezbývá než žasnout nad tím, kam se seriálová produkce v posledních letech vyšvihla. Nádherně vystavěný narativní proces s božími herci a šviháckým retro kabátem, který v jediné chvíli diváka nezahlcuje, nýbrž neustále rafinovaně napíná a drží v šachu. Každá epizoda se může opřít o jinou formální dominantu (od rytmizovaného střídání více dějových linek přes jejich nápadité překrývání až po hrátky s časem či s dokumentárními prvky) a nehorázně mě bavil proměnlivý přístup k postavám, který umožnil zakomponování osobních rovin bez toho, aby odváděly příliš pozornosti od samotného procesu (zpočátku pragmatická a cynická právnička je v závěru nejemocionálnější a nejkomplexněji rozvedený charakter). Neustále dostáváme zásadní informace a motivační nitky, ale sranda je, že mnohdy začnou dávat smysl až po několika epizodách, kdy už divák zpracovává desítky dalších a neméně podstatných podnětů. Prďácký je ale také symbolický hudební podkres a už zmíněný casting - dlouho jsem neviděl, aby se herci do reálných protagonistů tak grandiózně převtělili (paradoxně až na Goodinga, který Simpsonovi moc podobný není - ale hraje výborně) a ještě déle jsem nečučel na pardála Travoltu, jak si nějakou roli takhle užívá. Strašně moc bych si přál, abych to mohl zhlédnout, aniž bych dopředu věděl znění verdiktu, protože by mě to emocionálně usmažilo jako žížalu na sluníčku. Ale i tak - nejlepší soudní drama, co kdy vzniklo, Vyvolávače deště nebo Norimberský proces nevyjímave.(16.11.2017)

Vůbec ne špatná věc, u které jsem se ale těšil víc na všechny ty rasové a společenské interakce. Prostředí soudu mám rád, ale všechny ty procesní věci, než vůbec proces přišel, mě cca v půlce série dost nudily. Těšil jsem se na Cubu, ale marná sláva, po dvaceti letech ve sračkách hraje dost průměrně. Za to mě dost ohromili David Schwimmer a John Travolta. Tak nějak jsem přišel na to, že mě Ryan Murphy, jinak též eso amerických televizí, asi nikdy neohromí. :-) Ale pořád je to od doby, kdy jsem viděl Plastickou chirurgii, vzestup! 70%.(1.3.2018)

Herecky rozkolísané a občas lehce na hraně přestylizovanosti, ale jako celek bez diskusí dramatické, vrstevnaté, inteligentně napsané a společensky stále nesmírně relevantní. The People v. O.J. Simpson dobře odhalují, jak se debata o rasismu může zvrhnout v utilitární hon na čarodějnice, v němž jsou páchány stejné přečiny, proti kterým se původně vystupuje. Společně s Jednou nocí zároveň nekompromisní pohled na americkou justici, která naslouchá spíš příběhům než důkazům.(18.12.2016)

Věděla jsem, že Ryan Murphy opět nezklame. Případ O.J. Simpsona byl známý nejen v Americe, ale i po celém světě a i když všichni vědí, jak to dopadlo, je neuvěřitelné, že i tak byl celý seriál zajímavý a napínavý. Určitě na tom hlavní podíl měli ty scény, které nám odhalili zákulisí celého případu a proto to bylo tak skvělé. Cuba Gooding Jr. předvedl ohromující výkony a doufám, že si za to odnese alespoň nějakou tu nominaci, stejně tak mě velmi mile překvapil John Travolta.(24.4.2016)

Nejvhodnější seriál roku na získávání akademických cen není zbytečně nataženým parazitováním na známém soudním procesu, nýbrž scenáristický a herecký koncert, který udiví, jakým komplexním způsobem pojednává o dobových rasových otázkách, politice, mediální manipulaci a osobních životech postav. Požitek pro milovníky práce s narativními informacemi a epizody jako Marcia Marcia Marcia nebo The Verdict se klidně mohou zařadit mezi jedny z nejlépe napsaných epizod vůbec.(15.1.2017)

• - Epizoda se poprvé speciálně promítala 7. prosince 2015 v New Yorku. (Varan)

• - Epizóda nesie rovnaký názov ako knižná predloha. (Astonko)

• - Sarah Paulson počas nakrúcania tejto série zároveň nakrúcala aj piatu sériu seriálu American Horror Story (od r. 2011), často obe v ten istý deň. Scény zo súdnej siene totiž bývali natáčané zvyčajne o druhej nadránom. Nebolo raritou vidieť ju opakovať si texty seriálu na pľaci iného seriálu. (Astonko)