American Crime Story - Versace (série)

The Assassination of Gianni Versace

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2018, 7 h 23 min (Minutáž: 42–60 min)

Příběh o odmítnutí, marnivosti a hlavně homofobii, z které Ryan Murphy místy dělá mnohem větší zločin, než ze samotné vraždy Gianniho Versace. Darren Criss je Andrew Cunanan se vším všudy, sadista, patologický lhář a člověk, na kterém se zřejmě podepsali rodiče. Některé výjevy z jeho vraždícího řádění pak občas připomenou scény z Fincherova Se7en nebo Zodiaca. Ale čím víc se příběh blíží ke svému konci, tím víc je to postava, která vzbuzuje hlavně lítost. Nicméně nejvíc si pro sebe krade každou chvilku Penélope Cruz, s kterou se tedy neskutečně šetřilo. Asi proto, aby si Ryan proti sobě nepoštval skutečnou Donatellu.(24.3.2018)

Zaujímavé spracovanie, síce často nudné, nezáživné. Za mňa 5* za hudbu a herecké výkony Penélope Cruz, Édgar Ramirez a Darren Criss. Život Cunanana a pátranie po tom, ako sa z neho stal sériový vrah je dobrým náhľadom do medziľudských vzťahov, rodinné zázemie a ako tie vzťahy vplývajú na psychiku človeka, na mienku o sebe samom, na prejav lásky, na prejav hnevu, na jeho činy, na jeho budúcnosť, na to, či bude slušný človek s úspešným životom alebo ho to psychicky zloží a svoje emócie prejaví negatívnym spôsobom. Avšak, nevieme do akej mieri sa scény so seriálovým Cunananom zhodujú so skutočným Cunananom. Ikeď je zaujímavé sa dozvedieť o vrahovi, tak som čakala, že séria bude viac zameraná na Versaceho, lenže celá séria je o jeho vrahovi a jeho vraždách. A pravdu povediac, raz pozrieť mi to stačilo.(19.11.2018)

Daren Criss si takřka celou řadu ukradl pro sebe. Jeho podání Cunanana je místy dechberoucí a emoce vzbuzuje takřka každé jeho gesto. Málokdy se stává, aby herec se svojí rolí takhle splynul a upřímně řečeno být na jeho místě, tak chvilku nevycházím na ulici, protože nějaký pomatený Versaceho fanoušek by se na něm mohl pomstít. Ovšem výborní jsou i herci ve vedlejších rolích, přičemž za všechny bych jmenoval Penélope Cruz v roli Donatelly Versace. Horší to bylo s trošku zmateným stylem vyprávění, které nebylo chronologické, ale ani tak úplně obrácené, takže jsem občas zatápal. I proto je v mých očích Versaceho série o něco málo slabší, než ta Simpsonova. 85%(28.3.2018)

Hned na úvod musím podotknout, že druhá řada je každopádně horší, než ta první, která byla zcela fenomenální. První polovinu druhé série jsem žil s pocitem, že ji ohodnotím pouze třemi hvězdičkami, byť "lepšími" třemi hvězdičkami. Druhá polovina série však byla kvalitativně přeci jenom lepší, než prvních několik dílů, kdy jsem se často vyloženě nudil. Excelentní herecké výkony snad ani nemusím zmiňovat, především Darren Criss (Andrew Cunanan) byl vynikající.(16.10.2018)

Zvažujem, či by seriálu nesvedčalo viacej, keby sme si jednotlivé epizódy pozreli od záveru po začiatok a tým pádom sledovali všetky dôležité etapy Cunanovho života tak, ako sa diali v skutočnosti. Od detstva až po poslednú vraždu. Azda by sme sa tým vyhli počiatočnému tápaniu, kedy žiadna z postáv nie je pre nás ničím viac než len cudzincom na plátne. Aj v tomto prípade však zdá sa platí, že na dobré sa oplatí počkať. A mne sa počkať oplatilo. Nebolo to vždy ružové a určité pasáže mi po pravde príliš nesadli, ale finálne dojmy z druhej série sú prevažne pozitívne.(25.3.2018)

• - Prvou voľbou pre stvárnenie Donatelly Versace bola Lady Gaga, s ktorou v čase prípravy projektu Ryan Murphy spolupracoval na seriáli American Horror Story (od r. 2011). Gaga však odmietla, pretože nevedela zladiť svoj rozvrh s natáčaním filmu Zrodila sa hviezda (2018) a prípravou vystúpenia na americkom Superbowle. (matthew.17)

• - Penélope Cruz projekt zaujal hneď ako dostala ponuku. Ryanovi Murphymu sa však ospravedlnila, že najprv musí zavolať Donatelle Versace osobne, aby jej schválila účasť v projekte. Dámy následne spolu telefonovali viac ako hodinu. Napriek tomu, že Versaceho rodina nebola z projektu nadšená, Donatella Penélopinu účasť odobrila a poslala jej kyticu kvetov. (matthew.17)