American Crime Story - Versace (série)

The Assassination of Gianni Versace

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2018, 7 h 23 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Tom Rob Smith

Tom Rob Smith

Mac Quayle

Darren Criss, Édgar Ramírez, Ricky Martin, Finn Wittrock, Max Greenfield, Nico Evers-Swindell, Penélope Cruz, Annaleigh Ashford, Luke Albright, Arriane Alexander, Will Chase, Brett Edwards, Mike Farrell, Jay R. Ferguson, Cody Fern, Christine Horne, Judith Light, Charles Maceo, Cathy Moriarty, Dascha Polanco, Lavinia Postolache, Robert Catrini, Frantz Durand, Bee-Be Smith, Peggy Blow, José Zúñiga, Carlos E. Campos, Alex Fernandez, Jack Armstrong, Chandra Michaels, Aimee Mann, Michael Shamus Wiles, Razaaq Adoti, Sophie von Haselberg, Daniel Hagen, Caryn Richman, Delpaneaux Wills, Pablo Espinosa, Tara Summers, Ric Maddox, Glen Baggerly, Joanna Adler, Jerry O'Donnell, Michael Nouri, Morgan Lester, Todd Waring, Paul Schneider, Molly Price, Doug Haley, Nadia Lanfranconi, Joe Adler, Isa Briones, Francesca Fanti, Edward Singletary, Van Epperson, David Saucedo, Brice Williams, Andrew Constantini, Cullen Douglas, Charles Howerton, Rick Chambers, Dion Basco, Gabriela Fresquez, Clint Culp, Roy Abramsohn, Joey Stromberg, Jon Jon Briones, Caleb Foote, Alberto Isaac, Casey Adams, John Lacy, Massi Furlan, Terry Sweeney, Claude Knowlton, Mariah Balenciaga, Nicola Lambo, Evangeline Lindes, Carlin James, Livia Treviño, Scott Subiono, Holly Kaplan

Příběh se jako takový zaměřuje hlavně na vraha, jehož příběh má asi více co říci. Nemůžeme se tedy divit. Versace byl určitě velmi inspirující a geniální člověk, ale asi ne natolik, aby tento seriál mluvil primárně o něm. Je to až vzácně skvělé. Sledujete vraha, na kterého dejme tomu neutrální názor. Pak ho začnete nenávidět za to jak se chová, a pak s ním ve výsledku až i soucítíte. To je variace, kterou na vás vybafne další dobře zpracovaná sezóna seriálu, který má skvělý potenciál nám zpopularizovat a zjistit více o vraždách v Americe. Tato série taky dokázala odvyprávět příběh v podstatě od konce po začátek. A fungovalo to! Ta práce umí mít mouchy, ale jde o něco neopakovatelného a dokonalého.(5.8.2018)

„Andrew bol márnivý. Chcel, aby ste o jeho bolesti vedeli. Chcel, aby ste to počuli. Chcel, aby ste pochopili, aké je to narodiť sa v lži. Andrew sa neschováva. On chce byť na očiach.“ Za mňa oveľa lepšia séria ako prvá. Spočiatku som mala obavy, že to bude celé o vražde Gianniho Versaceho. Trochu poznáme, ako a kde sa to stalo a hlavne nám nemohlo uniknúť, kým Versace bol. Táto séria má ambície zasiahnuť divákov: Tak toto je ten americký sen??? Ako veľký bonus hodnotím, že to nie je ani tak deväť dielov o Versacem, ale hlboký ponor do sveta jeho vraha - Andrewa Cunanana. Jednotlivé diely sú ako cibuľa – postupne sa odlúpne ďalšia a ďalšia vrstva, až na úplné jadro. Medzi jednotlivými vrstvami sa odhalí mnoho faktov, pozlátky, špiny a psychológie postáv. Darren Criss je žiarivou, aj keď deviantnou „ozdobou“ seriálu a tiež Donatella v podaní Penélope Cruz je vo svojej hviezdnej role. Pripravte sa, že z tohto seriálu vám bude nevoľno, dobre sa cítiť nebudete. Hlavne to nie typ seriálu, keď vám je zločinec sympatický a držíte mu palce, aby ho vlastne neodhalili. Možno si ešte uvedomíte malú "drobnosť", že ak by kompetentní konali, nemuselo dôjsť minimálne k poslednej vražde. Na záver: v pozadí si vypočujete skvelé pesničky z obdobia, keď sa dej odohráva. Napr. Vienna od Ultravoxu.(3.3.2020)

Příběh o odmítnutí, marnivosti a hlavně homofobii, z které Ryan Murphy místy dělá mnohem větší zločin, než ze samotné vraždy Gianniho Versace. Darren Criss je Andrew Cunanan se vším všudy, sadista, patologický lhář a člověk, na kterém se zřejmě podepsali rodiče. Některé výjevy z jeho vraždícího řádění pak občas připomenou scény z Fincherova Se7en nebo Zodiaca. Ale čím víc se příběh blíží ke svému konci, tím víc je to postava, která vzbuzuje hlavně lítost. Nicméně nejvíc si pro sebe krade každou chvilku Penélope Cruz, s kterou se tedy neskutečně šetřilo. Asi proto, aby si Ryan proti sobě nepoštval skutečnou Donatellu.(24.3.2018)

Daren Criss si takřka celou řadu ukradl pro sebe. Jeho podání Cunanana je místy dechberoucí a emoce vzbuzuje takřka každé jeho gesto. Málokdy se stává, aby herec se svojí rolí takhle splynul a upřímně řečeno být na jeho místě, tak chvilku nevycházím na ulici, protože nějaký pomatený Versaceho fanoušek by se na něm mohl pomstít. Ovšem výborní jsou i herci ve vedlejších rolích, přičemž za všechny bych jmenoval Penélope Cruz v roli Donatelly Versace. Horší to bylo s trošku zmateným stylem vyprávění, které nebylo chronologické, ale ani tak úplně obrácené, takže jsem občas zatápal. I proto je v mých očích Versaceho série o něco málo slabší, než ta Simpsonova. 85%(28.3.2018)

Ani mě tolik nemrzelo, že seriál nevypráví tolik o životě slavného návrháře, jako spíš příběh jeho vraha. Spíš mi občas přišlo, že spíš než tuhle slavnou story se většinu času snaží upozorňovat na to, jak to měla gay komunita koncem devadesátek složité. Některé díly byly tak až moc roztahané a utíkaly až moc daleko mimo hlavní dějovou linku. Možná bych i ocenil lineárnější styl vyprávění.(17.5.2020)

• - Penélope Cruz projekt zaujal hneď ako dostala ponuku. Ryanovi Murphymu sa však ospravedlnila, že najprv musí zavolať Donatelle Versace osobne, aby jej schválila účasť v projekte. Dámy následne spolu telefonovali viac ako hodinu. Napriek tomu, že Versaceho rodina nebola z projektu nadšená, Donatella Penélopinu účasť odobrila a poslala jej kyticu kvetov. (matthew.17)

• - Prvou voľbou pre stvárnenie Donatelly Versace bola Lady Gaga, s ktorou v čase prípravy projektu Ryan Murphy spolupracoval na seriáli American Horror Story (od r. 2011). Gaga však odmietla, pretože nevedela zladiť svoj rozvrh s natáčaním filmu Zrodila sa hviezda (2018) a prípravou vystúpenia na americkom Superbowle. (matthew.17)