Hodina a půl je na něco takového příliš přestřelená stopáž, naopak měla délka odpovídat o né délce konfliktu, která sama trvala velmi krátce. Rychlá a zbytečně roztažená ukázka rychlosti poddání se Dánska lavině, jež by je stejně jen překročila pár kroky a záleželo tak jen na tom, jak těžce německá bota došlápne. Jak tehdy, tak i teď, je hlavní se neuprdnout příliš nahlas, aby to nebylo chápáno jako provokace. ~ 2,5*(11.9.2015)

Malý komorní film o jedné zvláštní válce. Četa dánských cyklistických amatérů proti německé pancéřové divizi. Ale Dánové přesto bojovali, narozdíl od Čechů v roce 1939, i když jejich armáda byla proti té československé nepatrná a špatně vyzbrojená, o absenci příhraničního pevnostního systému nemluvě. Mohou teď o tom narozdíl od nás alespoň točit filmy, protože jet na kole proti obrněnému tanku je hrdinství...nám tenhle pocit prezident Beneš upřel... Svým charakterem spíše televizní snímek patrně nijak neoslní, ani svou výpravou, ani uměleckým provedením, přesto stojí za zhlédnutí, už jen proto, aby si člověk uvědomil úspěch německého ,,Blietzkriegu" - Evropa nechala Němce celá 30. léta nekontrolovaně zbrojit a militarizované Německo vyhrávalo zpočátku všechny své bitvy drtivou technickou převahou...zatímco Evropa se utápěla v politice appeasementu...nepřipomíná to náhodou dnešek?(8.9.2015)

Od seveřanů jsem zvyklý na poctivou filmařinu, od které očekávám vždy to nejlepší. Navíc pokud se jedná o válečný příběh, natěšenost je o to větší. Dánové se vytasili s příběhem, který tak trochu připomíná situaci u nás před Mnichovem. Duben 1940, Němci zahajují invazi do Skandinávie a Dánsko je první na řadě. Sledujeme příběh jedné čety z 8. na 9. dubna a jejich ústupové boje až po kapitulaci. A to vše během jednoho dne. Blitzkrieg jako prase, na rozdíl od nás se ale Dánové pokusili. Naprosto dostačující stopáž, dobré herecké výkony a hlavně naprosto autentická technika včetně tanku a obrněného auta. Váhal jsem nad plným počtem, ale zatím si nechám rezervu. Dánsko znovu nezklamalo.(3.11.2015)

Film je to výborný a není k tomu mnoho co dodat, ale komentář si přesto neodpustím, zejména po přečtení názorů výše, z nichž některé srovnávají situaci Dánska a Československa. Pro ty, kdo mají v dané tématice drobné mezery: onu možnost hrdinství nám neupřel prezident Beneš, ale alibistická, sobecká a zbabělá politika našich "spojenců" Francie a Velké Británie, která je před válkou nakonec stejně neuchránila. V roce 1939 jsme už dávno neměli nejen "příhraniční pevnostní systém", který byl už půl roku v rukou Německa, ale ani toho prezidenta Beneše, ten už nějaký čas pobýval v emigraci a jeho místo dávno zaujal prezident Hácha. A s naším bojem se to má tak: naše vláda přijala (neboť těžko mohla dělat cokoliv jiného) Hitlerův diktát a kapitulovala, podobně jako dánská vláda ve filmu - a stejně jako v Dánsku se i u nás špatně informované jednotky postavily na hrdinný a marný odpor - o nich mluví ve svém komentáři flanker.27. A světe div se - oni o tom ti Dánové netočí filmy NA ROZDÍL od nás, ale STEJNĚ jako my. O frídeckém incidentu vznikl už v roce 1956 Sequensův snímek "Neporažení", který stojí (i přes své pochopitelné dobové ideologické zabarvení) za shlédnutí zrovna tak, jako "9. April", třeba jen proto, aby bylo o nějaký ten zbytečně sebemrskačský komentář méně.(6.12.2015)

"Bola to zbytočná strata životov, vaša vláda už kapitulovala..." Dánsky prístup v tomto filme musím pochváliť. Film sa drží reality, je pri zemi a v množstve všemožných vojnových filmov môžme tento zaradiť medzi tie realistické. Žiadne hranie sa na hrdinov...Aj keď sa Dáni pokúsili brániť svoje hranice, museli zdravým úsudkom prísť k tomu, že na tak vyzbrojenú a zorganizovanú armádu jednoducho nemajú a boj bude len plytvaním s dánskymi životmi. Film nieje zbytočne dlhý, tak ako dlho netrval ani ich boj, ale postavili sa a to sa cení. Kvalitne zrežírované, dobre zahrané, nevadilo mi na filme nič. V závere je zopár krátkych rozhovorov s veteránmi. Väčšina divákov asi nebude nadšená, budú čakať niečo veľké, ale i takéto sú dejiny a aj o nich sa dá natočiť kvalitný film. 9. apríl ním je. 80%.(12.10.2015)

• - Natáčania sa zúčastnil aj slovenský KVH Carpathia so svojou technikou. (Johnny.ARN)

• - Podporučík Sand (Pilou Asbæk) používa pištoľ Bergmann-Bayard M1910/21. (Jello Biafra)

• - Nemecká technika použitá vo filme: Sd.Kfz. 221, Sd.Kfz. 223, PzKpfw II., OT-810 úprava Sd.Kfz. 251 HAKL, 2x motocykel Zündapp KS-750. (Johnny.ARN)