Pomsta opeřeného hada

• francouzský

Vengeance du serpent à plumes, La

Dobrodružný / Komedie

Francie / Mexiko, 1984, 105 min

• Oskar

Gérard Oúry je podle mě nejpreciznější francouzský komediograf. Jeho filmy mívají dokonale vyvážené všechny složky, poctivou výpravu, dobrou hudbu a energii jako bedna dynamitu (vzpomeňte jen na Pošetilost mocných!). Až na Pomstu opeřeného hada. Nevím, co se stalo, ale na tom filmu je snad úplně všechno špatně. Počínaje Coluchovým účesem (takhle nějak by mohl vypadat homosexuální prostitut na penzi), přes hromadu vulgarit, elektronické pazvuky místo hudby, až po nezajímavou zápletku. Která mimochodem nemá nic společného s oním románem Edgara Wallace. Už jsem tím možná otravný, ale stejně to napíšu. Diagnóza: osmdesátá léta. 20%(8.9.2005)

Nie veľmi seriózna anarchistická komédia, ktorá nie je politická, napriek tomu v nej vidieť porovnávanie rôznych spoločenských skupín, od bankárov, cez ľavicových revolucionárov, po anarchistov. Zozačiatku mi to pripomínalo film Nový Babylon, druhá polovica miestami skôr Viva Maria!, proste taký mix. Celkom sranda.(17.1.2014)