Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva studenti z katolické internátní školy Benjamin a Arthur (Dominic Guard a Dai Bradley) zorganizují útočnou „kampaň“ proti svému nenáviděnému řediteli, otci Goddardovi (Richard Burton). Vymyslí si ten nejbizarnější a nejzvrácenější hřích a pak se z něj vyznávají při zpovědi. Benjamin, který je jeho oblíbencem, knězi tvrdí, že zabil svého spolužáka Blakeyho (Billy Connoly) a jeho tělo zakopal v lese. Otec se přesvědčí, že to není pravda, a zuří; nemůže však porušit zpovědní tajemství. Tato krutá hra však pokračuje, vymkne se jim z rukou a výsledkem je opravdová vražda. Není vůbec jasné, kdo je vlastně vinen – ředitel, nebo naopak jeho svěřenci? Snímek se dostal do kin až v roce 1988, dlouho po Burtonově smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Tohle bylo na mně trochu moc. Moc překombinované pro moje jednoduché chápání. Výkon Richarda Burtona naopak cením velmi, ať už jako přísného (až despotického) pastora, nebo později jako zmateného a rozervaného zpovědníka. Taky strohé a studené prostředí církevní školy se mi líbilo. V duchu jsem přemýšlela, co dobrého se v něm asi svěřenci mohou naučit ... ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

O morálce, výchově, zpovědi a svědomí. 1) Inu, ideologické (v tomto případě katolické) vymývání mozků má občas vedlejší účinky. 2) Zpovědní tajemství mělo silný smysl v době, kdy církev a tudíž i její služebníci se honosili nezpochybnitelnou autoritou. Ovšem dnes? 3) Pozoruhodný herecký výkon podal 53letý Richard Burton (kněz Goddard). ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Hodně přemýšlím, zda dát 3* nebo 4*. Dám-li méně, klesne celkové hodnocení na 75%. Největším kladem tohoto snímku je jednoznačně vynikající Richard Burton, který je ve své roli opravdu velmi přesvědčivý (jako obvykle). Postupně se zahušťující atmosféra je také výborná, avšak narozdíl od Doteku medůzy jsem zde necítil takovou démoničnost, hrůzostrašnost a děs. Dávám lepší 3*. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Zkrátka skvěle vystavěný snímek s geniálním hercem v hlavní roli, co by si mohl režisér a diváci více přát, snad jen vícero takových.. Přísně religiózní kněz Goddard bojuje ve zdech svého výchovného ústavu nejen s prospěchem a příjímaním náboženské víry svých žáků, ale i s ďáblem, který je skryt ve dvou jeho svěřencích, kteří jsou schopni čehokoli, aby dokázali svému představenému, že jsou a položili na kolena jeho víru, podaří se jim i skrze smrt srazit na kolena bohamilujícího muže..?!!! ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Silné drama o vině, odpovědnosti, odpouštění a trestu, které si nezadá s Dostojevského poetikou. Polemika s křesťanskou vírou, vzýnamu a finkce zpovědi; člověk nemusí být věřící, aby se neubránil přemýšlení. A přitom stavba filmu zůstává thrillerem Hloubku a mnohovýznamnost příběhu dodává zejména dokonalý výkon Richarda Burtona v jeho nejlepších letech a nesilnější formě. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Exteriéry katolické školy uváděné v tomto filmu ztvárnila škola Ellesmere College poblíž Ellesmere v Shropshire v Anglii. Interiéry školy byly natočeny v Pinewood Studios. Mnoho chlapců z Ellesmere College se v tomto filmu objevilo jako komparz. (sator)
  • Tento film původně napsal dramatik a scenárista Anthony Shaffer jako hru s názvem „Play With A Gypsy“ a v televizi je také známá jako „Murder By Confessioní“. (sator)
  • Báseň, kterou čte otec Goddard (Richard Burton), je „The Leaden Echo a The Golden Echo“ od Geralda Manlyho Hopkinse. Byl to hercův zamilovaný básník a scénu do filmu přines on. (sator)

Reklama

Reklama