Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva studenti z katolické internátní školy Benjamin a Arthur (Dominic Guard a Dai Bradley) zorganizují útočnou „kampaň“ proti svému nenáviděnému řediteli, otci Goddardovi (Richard Burton). Vymyslí si ten nejbizarnější a nejzvrácenější hřích a pak se z něj vyznávají při zpovědi. Benjamin, který je jeho oblíbencem, knězi tvrdí, že zabil svého spolužáka Blakeyho (Billy Connoly) a jeho tělo zakopal v lese. Otec se přesvědčí, že to není pravda, a zuří; nemůže však porušit zpovědní tajemství. Tato krutá hra však pokračuje, vymkne se jim z rukou a výsledkem je opravdová vražda. Není vůbec jasné, kdo je vlastně vinen – ředitel, nebo naopak jeho svěřenci? Snímek se dostal do kin až v roce 1988, dlouho po Burtonově smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

O morálce, výchově, zpovědi a svědomí. 1) Inu, ideologické (v tomto případě katolické) vymývání mozků má občas vedlejší účinky. 2) Zpovědní tajemství mělo silný smysl v době, kdy církev a tudíž i její služebníci se honosili nezpochybnitelnou autoritou. Ovšem dnes? 3) Pozoruhodný herecký výkon podal 53letý Richard Burton (kněz Goddard). ()

hans500 

všechny recenze uživatele

Výborný, napínavý thriller. Vcelku originální i zajímavý příběh se velice dobře napsaným scénářem, atmosféra filmu je vice než vydařená, zrežírováno kvalitně, Rich opět předvádí famózní výkon v další skvělé roli (ve stejném roce natočil i kultovní Dotek Medůzy a válečný film Divoké husy - neuvěřitelné, tři zcela odlišné role v jednom roce a pokaždé zahrané zcela fantasticky, důkaz jeho mistrovského herectví). ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Zprostředkovatel Boha je lapen do pasti zpovědního tajemství a falší naplněný kajícník si s ním pohrává jak s přirozením. Není se co divit, že kromě Zdrávas Maria bude rozhřešení obsahovat i práci s lopatou.. Celkem zajímavé vyvrcholení, které potvrzuje, že se otec Goddard nestřehl vlků v rouše beránčím, ale dokážu si představit tu cestu k němu mnohem atmosféričtější a vedenou rozhodnější rukou. Je zarážející, jak si ne naplno hrající Burton maže ty ostatní herecké hochštaplery na hostii.. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Silné drama o vině, odpovědnosti, odpouštění a trestu, které si nezadá s Dostojevského poetikou. Polemika s křesťanskou vírou, vzýnamu a finkce zpovědi; člověk nemusí být věřící, aby se neubránil přemýšlení. A přitom stavba filmu zůstává thrillerem Hloubku a mnohovýznamnost příběhu dodává zejména dokonalý výkon Richarda Burtona v jeho nejlepších letech a nesilnější formě. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Hodně přemýšlím, zda dát 3* nebo 4*. Dám-li méně, klesne celkové hodnocení na 75%. Největším kladem tohoto snímku je jednoznačně vynikající Richard Burton, který je ve své roli opravdu velmi přesvědčivý (jako obvykle). Postupně se zahušťující atmosféra je také výborná, avšak narozdíl od Doteku medůzy jsem zde necítil takovou démoničnost, hrůzostrašnost a děs. Dávám lepší 3*. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Tento film původně napsal dramatik a scenárista Anthony Shaffer jako hru s názvem „Play With A Gypsy“ a v televizi je také známá jako „Murder By Confessioní“. (sator)
  • Exteriéry katolické školy uváděné v tomto filmu ztvárnila škola Ellesmere College poblíž Ellesmere v Shropshire v Anglii. Interiéry školy byly natočeny v Pinewood Studios. Mnoho chlapců z Ellesmere College se v tomto filmu objevilo jako komparz. (sator)
  • Film bol podľa scenára Anthonyho Shaffera natočený v roku 1978, ale v USA ho uviedli až v r. 1988, štyri roky po smrti Richarda Burtona. (Svadbos)

Reklama

Reklama