Když dinosauři vládli světu

When Dinosaurs Ruled the Earth

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Romantický

Velká Británie, 1970, 96 min (SE: 100 min)

Val Guest

Dick Bush

Aida Young

Kostýmy:

Carl Toms

Docela ty blondýny začínám litovat. Pořád po nich pokukují kdejací slintalové. Na každém rohu se o nich vypravují vtipy, které určitě neoprávněně urážejí jejich ,,inteligenci" a zbytek žen je občas také moc nemusí a teď jsem se navíc dozvěděl, že je v pravěku obětovávali slunci. Když dinosauři vládli světu je lehce naivní film, který se může pochlubit velice solidní po-okenkóvou animací, slušnou hudbou a hlavně nádhernou hlavní hrdinkou, která mi doplnila mezeru ve vzdělání a ukázala mi, že už v pravěku existoval holící strojek, šampón atd. Dál už je to s chválením trochu komplikovanější. Na jednu stranu by se dalo pochválit to, že i když herci používají k vyjadřování zhruba tak jedno slovo, tak vlastně celou dobu víte o čem je asi řeč, ale když si tohle člověk uvědomí, tak zase na povrch vypluje fakt, že celý příběh je tak trošičku o ničem. A hlavně příběh je vyprávěn tak nešikovně, že jsem si skoro půlku filmu nebyl úplně jistý, kdo je vlastně hlavní hrdina. Přesto dávám ovlivněn malou porcí nostalgie 3*.(2.5.2008)

Pozoruhodný hraný dokument o tom, že peroxidové blondýnky čelily protivenství už od počátku věků. Před 100 miliony let, ano, když lidé používali pouze primitivní slovníček sestávající z 70% ze slova "Akita" a z asi 8 dalších slov, život byl úplně jiný. Dinosauři byli občasnou potravou lidí, občas to bylo obráceně. V typickém kmeni řádil přírodní výběr mnohem divočeji než dnes, z žen přežily pouze ty s parametry Playmate. Pokud ale měly světlé vlasy, staly se potravou pro uctívané, nenasytné Slunce. Z čehož měly radost všechny až na naši hlavní hrdinku. Zde se ale musím pozastavit u historické nepřesnosti, náčelníci obou mírumilovných tlup zastávali v tomto dokumentu i roli hlavního vymahatele náboženství, tedy roli šamana i kata. To je samozřejmě zjednodušený pohled, ale chápu tuto snahu po pominutí přílišných komplikací nepodstatných pro již tak mnohovrstevnatý děj. Dokument je zasazen do nejzásadnějšího momentu lidské historie vůbec, tedy doby, kdy Slunce, které do té doby obíhalo kolem Země (! a pak že staří byli naivní a hloupí) vybuchlo a vyprsklo ze sebe akreční disk, ze kterého se během zhruba tří týdnů zformoval Měsíc. Jakmile se plně dotvořil, naskočila gravitace a začal fungovat příliv a odliv, samozřejmě napoprvé kataklyzmatických rozměrů, včetně útoku potvor z mořských hlubin. /// Tedy to byla taková kokotina, že nebýt tak myšlenkově řídká a rozvleklá, byla by úžasně zábavná. Neuvěřitelně skvělá byla práce animátorů, s ohledem na rok vzniku šlo o (tehdy) jeden z nejdokonalejších trikových filmů vůbec. Rozum zůstává stát, do čeho byla tato lidská kreativita vymrhána.(19.11.2013)

Že se film odehrává v pravěku, nás kromě senzačního názvu ujišťuje hlas vypravěče, uvádějící diváka do doby, „kdy lidé ještě neznali Měsíc“. V duchu nenudícího pojetí dějin sviští (dávno před Emmerichem) také už expozice. Před chlapíky v krokodýlích maskách stojí v pozoru řada blondýn se strnulými výrazy ve tvářích - a nejedná se o finále miss. Plavé dívky skalního lidu totiž mají být obětovány Slunci, leč jedné z nich se podaří uprchnout na území druhého kmene, žijícího pro změnu na pláži. Zde se seznámí se sympatickým lovcem a tato milostná story tvoří hlavní zápletku filmu. Lásku jim nepřejí nejen muži z dívčina kmene, jež jsou jí v patách, ale také jistá zhrzená bruneta. Kladem této romance je fakt, že se zde hovoří jakýmsi prajazykem (přičemž zhruba polovinu slovníku tvoří slovo „Akíta!“) a bez titulků, takže tvůrci se vyhnuli případným lapsům v diluviálních dialozích. Přes tuto bariéru film sděluje, že v pravěku to bylo super. Většina žen byly modelky se specializací na podprsenky a bederní roušky a žádného boje o oheň rozhodně nebylo lidem zapotřebí. Jen kdyby je občas nešikanovala pravěká zvířena (když je vám v patách Triceratops, před okrajem skály se zastavte a uhněte), vytvořená příjemnými harryhausenovskými triky. Ty jsou největším lákadlem snímku - spolu s hlavní blondýnou, která si ostatně v průběhu děje na důkaz evoluční teorie omotá kolem prstu dinosaura, ba i muže.(11.8.2008)

Tak než vyjádřím svůj názor, dovolím si nejprve přepsat zápis z mého filmového deníku ze 7.9.1998. „Další ze série animovaných loutek. Na začátku utržený saurus (12), 34, 39 další obludy. Pak drak (50), pterodaktyl (58), obrokrab(86). Triky chudé na dnešní dobu, dějově slabší. Průměr.“ +070998+sat1+9209bt++. O rok později jsem týž film viděl na nejmenované české tv stanici, tedy i česky. Můj nynější názor je skoro stejný. Hodnocení neměním. Mám rád blondýny, ale Victoria nebyla tak hezká jako Senta Berger. Zato je alespoň Victoria ukázala. No, nebudu se dále rozepisovat. Jen pro srovnání s „filmy“, nebo spíše divadelními hrami se Sentou Berger byl toto film se vším všudy. Akíta.(6.4.2018)

• sud

V době svého vzniku byly tyhle pravěké naivně-romanticko-dobrodružné spektákly docela populární (viz zde). V tomto případě se nejedná o nijak špatný film (i když nad logikou doby a místa děje radši neuvažovat), jenomže za ta léta tak silně zestárl, že snad jen bujné vnady hlavní hrdinky dokážou někoho k jeho sledování přilákat. 40%.(13.10.2012)

• - Krátký záběr na souboj dvou ještěrů byl vypůjčen z filmu Ztracený svět z roku 1960. (Honzik004)

• - Tvůrci filmu vytvořili pravěkým lidem speciální 'jeskynní jazyk', složený z 27 slov, který obsahuje slova ze tří jazyků (fénického, latinského a jazyka sanskrit, což je indoíránský jazyk). (Honzik004)

• - Speciální efekty v tomto filmu vytvořil animátor Jim Danforth ve spolupráci s Davidem W. Allenem a Rogerem Dickensem. Díky jejich práci byl film nominován na Oskara v kategorii 'Nejlepší vizuální efekty'. (Honzik004)