poster

Když dinosauři vládli světu

 • Velká Británie

  When Dinosaurs Ruled the Earth

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Romantický

Velká Británie, 1970, 96 min (SE: 100 min)

Režie:

Val Guest

Kamera:

Dick Bush

Producenti:

Aida Young
(další profese)
 • zelvopyr
  ***

  Pozoruhodný hraný dokument o tom, že peroxidové blondýnky čelily protivenství už od počátku věků. Před 100 miliony let, ano, když lidé používali pouze primitivní slovníček sestávající z 70% ze slova "Akita" a z asi 8 dalších slov, život byl úplně jiný. Dinosauři byli občasnou potravou lidí, občas to bylo obráceně. V typickém kmeni řádil přírodní výběr mnohem divočeji než dnes, z žen přežily pouze ty s parametry Playmate. Pokud ale měly světlé vlasy, staly se potravou pro uctívané, nenasytné Slunce. Z čehož měly radost všechny až na naši hlavní hrdinku. Zde se ale musím pozastavit u historické nepřesnosti, náčelníci obou mírumilovných tlup zastávali v tomto dokumentu i roli hlavního vymahatele náboženství, tedy roli šamana i kata. To je samozřejmě zjednodušený pohled, ale chápu tuto snahu po pominutí přílišných komplikací nepodstatných pro již tak mnohovrstevnatý děj. Dokument je zasazen do nejzásadnějšího momentu lidské historie vůbec, tedy doby, kdy Slunce, které do té doby obíhalo kolem Země (! a pak že staří byli naivní a hloupí) vybuchlo a vyprsklo ze sebe akreční disk, ze kterého se během zhruba tří týdnů zformoval Měsíc. Jakmile se plně dotvořil, naskočila gravitace a začal fungovat příliv a odliv, samozřejmě napoprvé kataklyzmatických rozměrů, včetně útoku potvor z mořských hlubin. /// Tedy to byla taková kokotina, že nebýt tak myšlenkově řídká a rozvleklá, byla by úžasně zábavná. Neuvěřitelně skvělá byla práce animátorů, s ohledem na rok vzniku šlo o (tehdy) jeden z nejdokonalejších trikových filmů vůbec. Rozum zůstává stát, do čeho byla tato lidská kreativita vymrhána.(19.11.2013)

 • curunir
  ***

  Pred bojom o oheň svetu vládli dinosauri. Túto nepríliž známu snímku som kedysi dávno videl ako film na nedelné poobedie na Nove a zvlášť ma neoslnil, o to príjemnejšie bolo ale jeho pozretie po rokoch. Čím film najviac zaujme, že po krátkom prológu nastupuje príbeh v pravekej reči, kde pri slovných spojeniach ako ,,utala makan" , ,,unea makan" či ,,akoba" vám bude slovník úplne zbytočný. Ako už Chřastal spomenul najviac sa však vyslovuje slovo ,,akíta" a jeho rozlúštenie je naozaj veľkým rébusom. Pri jeho analyzovaní som zistil, že najčastejšie funguje ako forma príkazu (v jednej scéne sa ním hlavná hrdinka s prstom nadol domáha dinosaura aby si sadol), ale dalo by sa ním označiť aj slnko či chatrč. Na svoju dobu má film naozaj skvelé špeciálne efekty, ktorých sa tentoraz neujal Harryhausen ale širšiemu publiku neznámy Jim Danforth. Jeho práca však v mnohom predčí aj pána Raya, hlavne jeho zosinchronizovanie scén dinosaurov (je ich tu asi 10) s ľudmi je veľmi presvedčivé. Veľkou výhodou filmu je, že i keď v ňom akurát niečo niekoho nežerie, skvelo sa dá pobaviť či už na spomínanej reči, na súbojoch žien, ale na niektorých až detinských vtípkoch tvorcov (dinosaurus si pomýli hlavnú hrdinku, ktorá spí v škarupine so svojim mláďatom a vydávaju za svoju. Nasledne ju potom dinosaurus začne na slovo poslúchať). No a čo sa týka hlavnej hrdinky, nie je vyslovene škaredá, ale žeby bola niečo extra. Sympatické mi bolo, že sa nebála ukázať prednosti - vo svojej dobe asi mládeži neprístupný film.(27.10.2008)

 • eraserhead666
  *****

  Ano, blondýny to měly těžké již v pravěku. A ano, tento film natočili muži a dopřáli si v něm všeho co rádi: lepých děv v bikinkách a jejich vzájemných soubojů – na zemi, ve vodě.... Tohle je jeden z těch zvláštních a unikátních filmů. Scénárista musel při psaní frčet na hodně kvalitním matroši. Nudit vás to asi nebude, protože i když je ten film v podstatě hloupý a nesmyslný, obsahuje dostatek zajímavých scén a částí. Např. scény s dinosaury jsou hodně fajn. Tyhle triky mi v konečném důsledku připadaly vždycky mnohem přirozenější, než současná digitální animace. Zjistíte, jak vznikl měsíc!!!! Samozřejmě tu jsou ty děvy v bikinách a jelikož jsme (vznikem filmu, časové ukotvení děje je neurčitelné) v sedmdesátých letech, nejde o žádné vychrtliny, ale krásně rostlé micinky (ženy prominou). Je sranda poslouchat ten velmi omezený jazyk. Zápletka je tak tristní, až budete přemýšlet, jestli náhodou nemá nějaký skrytý hlubší význam (obžaloba rasismu?). Některé psychedelické scény vás přivedou na myšlenku, jestli se scénárista o svůj matroš náhodou nepodělil se všemi ostatními. Je to film, u něhož je naprosto jedno, jestli mu střelíte jednu nebo pět hvězdiček, protože to o něm vůbec nic nevypoví a ani jedno z těch hodnocení nebude stoprocentně relevantní. Je to film, který jak už jsem napsal, vás nebude nudit, ale znovu se na něj asi nepodíváte. Přesto ho budete často doporučovat. A pokud jste ho ještě neviděli a někdo, jako třeba já, vám ho doporučí, na to doporučení dejte a koukněte se na něj (výhodou je, že k tomu nepotřebujete ani titulky). Zcela jistě ten řetězec nepřerušíte a budete to posílat dál. „Akita! Akoba!“(1.8.2012)

 • Vitason
  ***

  Docela ty blondýny začínám litovat. Pořád po nich pokukují kdejací slintalové. Na každém rohu se o nich vypravují vtipy, které určitě neoprávněně urážejí jejich ,,inteligenci" a zbytek žen je občas také moc nemusí a teď jsem se navíc dozvěděl, že je v pravěku obětovávali slunci. Když dinosauři vládli světu je lehce naivní film, který se může pochlubit velice solidní po-okenkóvou animací, slušnou hudbou a hlavně nádhernou hlavní hrdinkou, která mi doplnila mezeru ve vzdělání a ukázala mi, že už v pravěku existoval holící strojek, šampón atd. Dál už je to s chválením trochu komplikovanější. Na jednu stranu by se dalo pochválit to, že i když herci používají k vyjadřování zhruba tak jedno slovo, tak vlastně celou dobu víte o čem je asi řeč, ale když si tohle člověk uvědomí, tak zase na povrch vypluje fakt, že celý příběh je tak trošičku o ničem. A hlavně příběh je vyprávěn tak nešikovně, že jsem si skoro půlku filmu nebyl úplně jistý, kdo je vlastně hlavní hrdina. Přesto dávám ovlivněn malou porcí nostalgie 3*.(2.5.2008)

 • dopitak
  *

  Asi mi nikdo neupře, že mám rád sci-fi, britskou tvorbu šedesátých let a studio Hammer. V tomto případě se však tato trojkombinace vůbec nepovedla. Cesta do pravěku barevně a po britsku, Karel Zeman asi musel být slušně zděšený, co se dá patnáct let po jeho majstrštychu taky ještě natočit. O slovníku pravěkých (pečlivě vyholených) lidí už byla řeč, stejně tak o chaboučké zápletce, kterou jako kdyby malý Karel sepsal ve školce v přestávce mezi svačinou a poledním spánkem. Řečeno slovy dneška, Když dinosauři vládli světu by se klidně mohlo jmenovat Pobřežní lýtka, třeba už kvůli zmíněnému kmenu, který příboj nepříboj příliv nepříliv bydlí na pláži. Hlavní hrdinka, psankyně Sanna, herečka a modelka Victoria Vetri, se stala nejprve Miss Playboy srpna 1967, a posléte i playmate celého roku 1968. Je typem herečky, u které zase tolik nevadí, když v některých divočejších záběrech její pravěké plavky neudrží ten nápor a dovolí menší odhalení. Ostatně, Victoria Vetri svoje poprsí ráda ukáže sama (viz několik screenů tady, tady, tady ). Pro úplnost dodejme, že film se natáčel ve studiích ve Velké Británii a v exteriérech na Kanárských ostrovech.(3.12.2010)

 • - Tvůrci filmu vytvořili pravěkým lidem speciální 'jeskynní jazyk', složený z 27 slov, který obsahuje slova ze tří jazyků (fénického, latinského a jazyka sanskrit, což je indoíránský jazyk). (Honzik004)

 • - Speciální efekty v tomto filmu vytvořil animátor Jim Danforth ve spolupráci s Davidem W. Allenem a Rogerem Dickensem. Díky jejich práci byl film nominován na Oskara v kategorii 'Nejlepší vizuální efekty'. (Honzik004)

 • - Krátký záběr na souboj dvou ještěrů byl vypůjčen z filmu Ztracený svět z roku 1960. (Honzik004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace