poster

Když dinosauři vládli světu

 • Velká Británie

  When Dinosaurs Ruled the Earth

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Romantický

Velká Británie, 1970, 96 min (SE: 100 min)

Režie:

Val Guest

Kamera:

Dick Bush

Producenti:

Aida Young

Kostýmy:

Carl Toms
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sud
  **

  V době svého vzniku byly tyhle pravěké naivně-romanticko-dobrodružné spektákly docela populární (viz zde). V tomto případě se nejedná o nijak špatný film (i když nad logikou doby a místa děje radši neuvažovat), jenomže za ta léta tak silně zestárl, že snad jen bujné vnady hlavní hrdinky dokážou někoho k jeho sledování přilákat. 40%.(13.10.2012)

 • dopitak
  *

  Asi mi nikdo neupře, že mám rád sci-fi, britskou tvorbu šedesátých let a studio Hammer. V tomto případě se však tato trojkombinace vůbec nepovedla. Cesta do pravěku barevně a po britsku, Karel Zeman asi musel být slušně zděšený, co se dá patnáct let po jeho majstrštychu taky ještě natočit. O slovníku pravěkých (pečlivě vyholených) lidí už byla řeč, stejně tak o chaboučké zápletce, kterou jako kdyby malý Karel sepsal ve školce v přestávce mezi svačinou a poledním spánkem. Řečeno slovy dneška, Když dinosauři vládli světu by se klidně mohlo jmenovat Pobřežní lýtka, třeba už kvůli zmíněnému kmenu, který příboj nepříboj příliv nepříliv bydlí na pláži. Hlavní hrdinka, psankyně Sanna, herečka a modelka Victoria Vetri, se stala nejprve Miss Playboy srpna 1967, a posléte i playmate celého roku 1968. Je typem herečky, u které zase tolik nevadí, když v některých divočejších záběrech její pravěké plavky neudrží ten nápor a dovolí menší odhalení. Ostatně, Victoria Vetri svoje poprsí ráda ukáže sama (viz několik screenů tady, tady, tady ). Pro úplnost dodejme, že film se natáčel ve studiích ve Velké Británii a v exteriérech na Kanárských ostrovech.(3.12.2010)

 • eraserhead666
  *****

  Ano, blondýny to měly těžké již v pravěku. A ano, tento film natočili muži a dopřáli si v něm všeho co rádi: lepých děv v bikinkách a jejich vzájemných soubojů – na zemi, ve vodě.... Tohle je jeden z těch zvláštních a unikátních filmů. Scénárista musel při psaní frčet na hodně kvalitním matroši. Nudit vás to asi nebude, protože i když je ten film v podstatě hloupý a nesmyslný, obsahuje dostatek zajímavých scén a částí. Např. scény s dinosaury jsou hodně fajn. Tyhle triky mi v konečném důsledku připadaly vždycky mnohem přirozenější, než současná digitální animace. Zjistíte, jak vznikl měsíc!!!! Samozřejmě tu jsou ty děvy v bikinách a jelikož jsme (vznikem filmu, časové ukotvení děje je neurčitelné) v sedmdesátých letech, nejde o žádné vychrtliny, ale krásně rostlé micinky (ženy prominou). Je sranda poslouchat ten velmi omezený jazyk. Zápletka je tak tristní, až budete přemýšlet, jestli náhodou nemá nějaký skrytý hlubší význam (obžaloba rasismu?). Některé psychedelické scény vás přivedou na myšlenku, jestli se scénárista o svůj matroš náhodou nepodělil se všemi ostatními. Je to film, u něhož je naprosto jedno, jestli mu střelíte jednu nebo pět hvězdiček, protože to o něm vůbec nic nevypoví a ani jedno z těch hodnocení nebude stoprocentně relevantní. Je to film, který jak už jsem napsal, vás nebude nudit, ale znovu se na něj asi nepodíváte. Přesto ho budete často doporučovat. A pokud jste ho ještě neviděli a někdo, jako třeba já, vám ho doporučí, na to doporučení dejte a koukněte se na něj (výhodou je, že k tomu nepotřebujete ani titulky). Zcela jistě ten řetězec nepřerušíte a budete to posílat dál. „Akita! Akoba!“(1.8.2012)

 • Chřástal
  ***

  Že se film odehrává v pravěku, nás kromě senzačního názvu ujišťuje hlas vypravěče, uvádějící diváka do doby, „kdy lidé ještě neznali Měsíc“. V duchu nenudícího pojetí dějin sviští (dávno před Emmerichem) také už expozice. Před chlapíky v krokodýlích maskách stojí v pozoru řada blondýn se strnulými výrazy ve tvářích - a nejedná se o finále miss. Plavé dívky skalního lidu totiž mají být obětovány Slunci, leč jedné z nich se podaří uprchnout na území druhého kmene, žijícího pro změnu na pláži. Zde se seznámí se sympatickým lovcem a tato milostná story tvoří hlavní zápletku filmu. Lásku jim nepřejí nejen muži z dívčina kmene, jež jsou jí v patách, ale také jistá zhrzená bruneta. Kladem této romance je fakt, že se zde hovoří jakýmsi prajazykem (přičemž zhruba polovinu slovníku tvoří slovo „Akíta!“) a bez titulků, takže tvůrci se vyhnuli případným lapsům v diluviálních dialozích. Přes tuto bariéru film sděluje, že v pravěku to bylo super. Většina žen byly modelky se specializací na podprsenky a bederní roušky a žádného boje o oheň rozhodně nebylo lidem zapotřebí. Jen kdyby je občas nešikanovala pravěká zvířena (když je vám v patách Triceratops, před okrajem skály se zastavte a uhněte), vytvořená příjemnými harryhausenovskými triky. Ty jsou největším lákadlem snímku - spolu s hlavní blondýnou, která si ostatně v průběhu děje na důkaz evoluční teorie omotá kolem prstu dinosaura, ba i muže.(11.8.2008)

 • Lima
  **

  Plakátové.info: VSTUPTE DO VĚKU NEZNÁMÝCH HRůZ, POHANSKÉHO UCTÍVÁNÍ a OBĚTOVÁNÍ PANEN!!!___Legendární studio Hammer netočilo jenom horrory, ale produkovalo i tento pseudodobrodružný kousek z dob pravěkých, které byly tak populární na přelomu 60. a 70.let. Scenář mohl napsat klidně šimpanz po lobotomii, je to takový zcela bezdějový mišmaš, ve kterém se míchají dohromady dinosauři, lovci z doby kamenné a dokonce je zde zdůrazňováno (a má jistý význam pro chabou zápletku), že v té době ještě Měsíc neexistoval a teprve se tvořil (blah!!), což je zřejmé při závěrečné scéně zuřících pozemských katastrof. Pravěké ženy mají dlouhé, pěstěné účesy, jsou čisťounké a chodí zásadně v kožených bikinách, muži mají všichni plnovousy, aby se aspoň trochu odlišili od dnešních mužů. Co ale tomuhle filmu nemůžu upřít, jsou opravdu VÝBORNÉ triky, které si ani tahle ptákovina nezaslouží. Skvělé, a to podtrhuji, skvělé pookenkovým snímaním rozpohybované loutky prehistorických zvířat (napočítal jsem jich osm – např. dinosaurus, pterodaktyl, obří krab atd.), které jakoby vypadly z dílny Raye Harryhausena v nejlepší formě. Zcela funkční zadní projekce a prolínačky, které nebijou do očí, zkrátka radost pohledět a tu oscarovou nominaci chápu. Možná bych hodnotil celkově i pozitivněji, ale absence děje, přehrávající herci, věčné pobíhání po kamenité krajině a žvatlání nesrozumitelnou hatmatilkou, které mělo dodat punc autentičnosti (pouze na začátku padne asi 10 anglických slovíček) bylo ke konci už velmi úmorné. Pokud chcete opravdu zkusit žánrově podobný snímek, zkuste raději ONE MILLION YEARS B.C. z roku 1966, který tuhle módu pseudopravěkých dobrodružství rozpoutal a je o mnoho záživnější.(12.3.2013)

 • - Tvůrci filmu vytvořili pravěkým lidem speciální 'jeskynní jazyk', složený z 27 slov, který obsahuje slova ze tří jazyků (fénického, latinského a jazyka sanskrit, což je indoíránský jazyk). (Honzik004)

 • - Speciální efekty v tomto filmu vytvořil animátor Jim Danforth ve spolupráci s Davidem W. Allenem a Rogerem Dickensem. Díky jejich práci byl film nominován na Oskara v kategorii 'Nejlepší vizuální efekty'. (Honzik004)

 • - Krátký záběr na souboj dvou ještěrů byl vypůjčen z filmu Ztracený svět z roku 1960. (Honzik004)