poster

Modrý Max

 • anglický

  The Blue Max

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie, 1966, 156 min

 • gogo76
  *****

  "Postarám sa o to, aby ste tú medailu nedostal..." Modrý Max je pre mňa veľké prekvapenie. Hlavná postava je namyslený a sebecký hajzlík s tvárou sympaťáka, ktorého zaujíma jedine honba za Modrým Maxom - medailou, ktorú dávajú pilotom za 20 zostrelených nepriateľských lietadiel. B. Stachel dokáže celé hodiny prečesávať les kvôli nepotvrdenému zásahu a je to dôležitejšie ako smrť kolegu. Ostatní letci samozrejme pre túto novinku pochopenie nemajú... Vzhľadom na rok výroby ma film nielen že maximálne zaujal ako celok, ale klobúk dole i pred bojovými leteckými scénami, kde na rozdiel od mnohých podobných filmov ani na chvíľu nezapochybujete o tom, kto je kto. Fakt skvelá prehľadnosť. Príbehom sa mihne i slávny červený barón, ale je to iba jedno z mnohých pozitívnych vecí na tomto filme. 1. svet. vojna bola ešte doba, keď česť a úcta k nepriateľovi ešte niečo znamenala. a z filmu to cítiť. Maximálne možné najlepšie zakončenie príbehu, kde sa rieši vážna dilema - hrdina či vojenský súd, u mňa dvihol hodnotenie k plnému počtu. Neviem ako ostatní, ale ja som o letcoch zatiaľ nevidel lepší film, z 1. svetovej určite. 100%.(30.5.2013)

 • kinderman
  ****

  Epický válečný velkofilm říznutý psychologickým dramatem vypráví příběh ambiciózního a egocentrického německého vojáka z nižších vrstev, který se prostřednictvím nesporných pilotních dovedností (a také společenské a politické manipulace) propracuje až ke statutu národního hrdiny a držitele nejvyššího vyznamenání. Dodnes skvěle fungují jak záběry leteckých soubojů, tak hudba J.Goldsmithe.(15.6.2008)

 • Hellboy
  ***

  Na první pohled nesmírně zajímavý film, na kterém potěší především příběh, který diváka vtáhne a pak také fakt, že při natáčení byly použity skutečné stíhačky jako Pfalz D.XII, Fokker D.VII nebo SE.5a,což je u tohoto typu filmu skutečně důležité:D Co naopak zamrzí je skutečnost, že vzhledem k tomu, že snímek je přes 40 let starý, tak letecké souboje jsou natočeny neohrabaně, fůra záběrů pomocí zadní projekce, nic tak úžasného na pohled jako dnešní trikové sekvence ve filmech jako Rytíři nebes nebo Rudý Baron (které mají zase souboje pěkně natočené, ale celkově jsou to filmy historicky nepřesné, až hloupé). Na druhou stranu je tady těch leteckých scén dost, což vnímám rozhodně jako klad. Za značnou chybu Modrého Maxe považuji fakt, že piloty hrají herci starší 30 let (Peppardovi v hlavní roli bylo už 38 let; Carl Schell, který hrál von Richthofena, byl ještě o rok starší, ačkoliv skutečný Rudý Baron zemřel ve 25 letech).. přičemž tehdejší frontoví piloti byli většinou kluci, kterým bylo přes 20 a mnohdy se o moc vyššího věku nedožili.. No ale to jen tak šťourám.. Jak jsem řekl, je to poutavý příběh, ale na můj vkus až příliš dlouhý. Kdyby se rozhodl ten scénář někdo zfilmovat dnes, mohla by to být docela i akční pecka:) Co na filmu také oceňuji, je fakt, že se absolutně nesnaží prvoválečné piloty glorifikovat a heroizovat jako se to dnes často děje, kdy jim bývají přehnaně připisovány rytířské vlastnosti atd. Tento film je zobrazuje v mnohem reálnější podobě, jako muže, kteří cíleně šli po sestřelu, po vyznamenání a na gentlemanství při tom fakt nemysleli. Prostředí Německa a atmosféra války byly dobře nastíněny, škoda jen, že jsem si celou dobu nemohl zvyknout na fakt, že němci mluví anglicky...takovej malej rozpor, kterej mi snad až kazil zážitek. Oceňuji fakt, že bylo ve filmu rozehráno mnoho motivů, na druhou stranu to vážně mohlo být o malilinko kratší / přímočařejší. Sakra, ta věta si dokonale odporuje:) Ve výsledku výborný snímek, který mi ale jednou na hodně dlouhou dobu stačil.(14.9.2009)

 • hans500
  *****

  Vynikající letecké drama z 1. světové války, výborné obsazení, George Peppard zahrál Bruna Stachela perfektně a jeho charakter se neustále vyvíjí, ostatní své role zahráli výborně. Scénář zajímavý a hodně dobrý. Kamera ve filmu je opravdu excelentní a při leteckých scénách je to skutečně vidět, ale ani jindy nezaostává. Atmosféra 1. světové války je z filmu hodně cítit. Hudba Jerryho Goldsmithe je příjemná. Scény leteckých soubojů jsou natočeny dynamicky a závěrečná Stachelova akrobacie je úžasná. Konec filmu je nejlepší možný a délka je přiměřená, film nenudí ani na okamžik a celkově je ještě o trochu lepší než "Stíhači, na start!" takže 5*.(26.11.2008)

 • drankeryth
  ***

  Troska prilis dlhy film, kde sa to sustredilo na nemecku stranu pocas prvej svetovej vojny. Stare dvojplosnikove lietadla robili paseku Anglicanom ako vo vzduchu, tak aj na zemi. Co sa tyka tych vzdusnych subojov neboli zle vymyslene, ale mohli byt aj poctom viacej, pretoze film sa dost zaobera obkecavanim, ktore mi niekedy aj vadilo.(24.10.2011)

 • - Ursula Andress byla předabována herečkou Nikki Van der Zyl. (Cheeker)

 • - V některých scénách létá George Peppard se svým vlastním letadlem. (Cheeker)

 • - Jeden z kaskadérů pilotů byl i Peter Hillwood, který létal s 56. letkou v bitvě o Británii. V roce 1966 se zabil při letecké nehodě. (Cheeker)