poster

Modrý Max

 • anglický

  The Blue Max

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie, 1966, 156 min

 • Hellboy
  ***

  Na první pohled nesmírně zajímavý film, na kterém potěší především příběh, který diváka vtáhne a pak také fakt, že při natáčení byly použity skutečné stíhačky jako Pfalz D.XII, Fokker D.VII nebo SE.5a,což je u tohoto typu filmu skutečně důležité:D Co naopak zamrzí je skutečnost, že vzhledem k tomu, že snímek je přes 40 let starý, tak letecké souboje jsou natočeny neohrabaně, fůra záběrů pomocí zadní projekce, nic tak úžasného na pohled jako dnešní trikové sekvence ve filmech jako Rytíři nebes nebo Rudý Baron (které mají zase souboje pěkně natočené, ale celkově jsou to filmy historicky nepřesné, až hloupé). Na druhou stranu je tady těch leteckých scén dost, což vnímám rozhodně jako klad. Za značnou chybu Modrého Maxe považuji fakt, že piloty hrají herci starší 30 let (Peppardovi v hlavní roli bylo už 38 let; Carl Schell, který hrál von Richthofena, byl ještě o rok starší, ačkoliv skutečný Rudý Baron zemřel ve 25 letech).. přičemž tehdejší frontoví piloti byli většinou kluci, kterým bylo přes 20 a mnohdy se o moc vyššího věku nedožili.. No ale to jen tak šťourám.. Jak jsem řekl, je to poutavý příběh, ale na můj vkus až příliš dlouhý. Kdyby se rozhodl ten scénář někdo zfilmovat dnes, mohla by to být docela i akční pecka:) Co na filmu také oceňuji, je fakt, že se absolutně nesnaží prvoválečné piloty glorifikovat a heroizovat jako se to dnes často děje, kdy jim bývají přehnaně připisovány rytířské vlastnosti atd. Tento film je zobrazuje v mnohem reálnější podobě, jako muže, kteří cíleně šli po sestřelu, po vyznamenání a na gentlemanství při tom fakt nemysleli. Prostředí Německa a atmosféra války byly dobře nastíněny, škoda jen, že jsem si celou dobu nemohl zvyknout na fakt, že němci mluví anglicky...takovej malej rozpor, kterej mi snad až kazil zážitek. Oceňuji fakt, že bylo ve filmu rozehráno mnoho motivů, na druhou stranu to vážně mohlo být o malilinko kratší / přímočařejší. Sakra, ta věta si dokonale odporuje:) Ve výsledku výborný snímek, který mi ale jednou na hodně dlouhou dobu stačil.(14.9.2009)

 • gogo76
  *****

  "Postarám sa o to, aby ste tú medailu nedostal..." Modrý Max je pre mňa veľké prekvapenie. Hlavná postava je namyslený a sebecký hajzlík s tvárou sympaťáka, ktorého zaujíma jedine honba za Modrým Maxom - medailou, ktorú dávajú pilotom za 20 zostrelených nepriateľských lietadiel. B. Stachel dokáže celé hodiny prečesávať les kvôli nepotvrdenému zásahu a je to dôležitejšie ako smrť kolegu. Ostatní letci samozrejme pre túto novinku pochopenie nemajú... Vzhľadom na rok výroby ma film nielen že maximálne zaujal ako celok, ale klobúk dole i pred bojovými leteckými scénami, kde na rozdiel od mnohých podobných filmov ani na chvíľu nezapochybujete o tom, kto je kto. Fakt skvelá prehľadnosť. Príbehom sa mihne i slávny červený barón, ale je to iba jedno z mnohých pozitívnych vecí na tomto filme. 1. svet. vojna bola ešte doba, keď česť a úcta k nepriateľovi ešte niečo znamenala. a z filmu to cítiť. Maximálne možné najlepšie zakončenie príbehu, kde sa rieši vážna dilema - hrdina či vojenský súd, u mňa dvihol hodnotenie k plnému počtu. Neviem ako ostatní, ale ja som o letcoch zatiaľ nevidel lepší film, z 1. svetovej určite. 100%.(30.5.2013)

 • drankeryth
  ***

  Troska prilis dlhy film, kde sa to sustredilo na nemecku stranu pocas prvej svetovej vojny. Stare dvojplosnikove lietadla robili paseku Anglicanom ako vo vzduchu, tak aj na zemi. Co sa tyka tych vzdusnych subojov neboli zle vymyslene, ale mohli byt aj poctom viacej, pretoze film sa dost zaobera obkecavanim, ktore mi niekedy aj vadilo.(24.10.2011)

 • majo25
  ***

  Efekty, akcia, letecké súboje a akrobacie dobré, k tomu presvedčivý Mason, ktorý nikdy nesklame. Ale príbeh ma už veľmi nemal čím osloviť, skôr sa jednalo o akési odpochodovanie deja, kde chýbali dramatické prvky a bolo prítomných dosť hluchých miest. Potešila téma filmu - spojenci nezvyknú točiť príbehy u svojho vojnového nepriateľa - a tiež záver filmu. Hodnotenie: 60%(15.7.2014)

 • kkarx
  *****

  Pokud bych měl vybrat jeden film z 1. světové války o leteckých bitvách, dlouho bych neváhal a zvolil Modrého Maxe. Je krásně natočený s mnoha dechberoucími realisticky vypadajícími masovými scénami a skvělými leteckými souboji. Prostý hrdinství, patosu a jiných dnes tak obvyklých nešvarů. On ten film ani není tak o letcích jako o letci. Hlavní hrdina je rozporuplná nesmírně komplikovaná osobnost. Není aristokrat jak bylo do té doby pro letce typické, ale obyčejný voják - desátník, který prošel dvěma lety pekla západní fronty jako pouhý pěšák a kterého jednoho dne uchvátila letadla. Nakonec se ukazuje, že víc než s nepřítelem bojuje za respekt u ostatních. Už první den musí čelit posměchu a pohrdání. To se stupňuje, když mu není uznán sestřel prvního letadla a jeho další sestřel vypadá jako zákeřná vražda, i když ve skutečnosti šlo jen o sebeobranu. Ale věří mu někdo? On chce strašně dokázat, že není o nic horší než ostatní. Může mít stejný počet sestřelů, stejné ženy, dokázat stejné věci. A často to dělá i lépe. Kvůli společenskému uznání je ochotný riskovat svůj život a nakonec i životy jiných. Nejvyšší říšské ocenění za zásluhy Modrý Max pro něj znamená vše, ale nejde o ten kus železa, ale o to co se skrývá za ním. Složitost a rozporuplnost Stachelova charakteru je výborně ilustrována ve scéně v nemocnici, kde ač vnitřně s podobnou věcí zásadně nesouhlasí, hraje kvůli svým cílům divadlo pro noviny. Nebo třeba ve scéně kdy si přivlastní dva sestřely mrtvého kolegy, což udělá jen z toho důvodu, že všichni automaticky předpoklájí, že tyto sestřely patří kvůli původu onomu mrtvému.(12.5.2014)

 • - Bruno Stachel (George Peppard) havaruje v "převratném" prototypu, kterým je ve skutečnosti francouzský stroj Morane-Saulnier MS.230 vyráběný až od roku 1930. Na rozdíl od jeho filmových záludností se jedná o oblíbený cvičný a akrobatický stroj používaný i v československém letectvu. K vidění je v expozici leteckého muzea ve Kbelích. (calculus)

 • - Jedna postava ve filmu má příjmení Stachel (George Peppard). V němčině toto slovo znamená "žihadlo". (Cheeker)

 • - Jeden z kaskadérů pilotů byl i Peter Hillwood, který létal s 56. letkou v bitvě o Británii. V roce 1966 se zabil při letecké nehodě. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace