Willy Kufalt

Uff, viděl už jsem od Philippa de Brocy různě laděné komedie a filmy, ale tímhle mě totálně dostal a překvapil! Vážně bych od něj nečekal, že po 20ti letech své tvorby ve znamení mnoha filmů divácky úspěšných po celém světě, se z ničeho nic pustí do snímku undergroundového ražení, s naprosto nízkým rozpočtem, provokativním dějem a určeného naopak jen pro malé specifické publikum. Snímek, který ani navzdory značné popularitě pana režiséra možná skoro nikdo neviděl, má dokonce i na francouzské databázi jen něco málo přes 80 hodnocení, nicméně jsem rád, že přes svůj tenhle status jsem Psy bez problémů sehnal a mohl je vidět. Tohle je naprosto nezaměnitelný bizarní úlet s originálním stylem, který se ale pro mě rovnal neopakovatelný zážitek... Samotný děj zde až na samotný závěr nevykročí paty z půdy jednoho opuštěného ústavu, svou režií připomíná spíše divadelní provedení a zdejší psychoterapie, které svým pacientům provádí jako vždy excelentní Patrick Dewaere (bez něhož by tento film nebyl ani poloviční), se od začátku působivě přenáší svou hypnotizující atmosférou na diváka. Terapie, sloužící jako duševní a tělesní očista k otevření lidského ducha k úplné svobodě, zde plynule proplouvá do vztahové hry ve víru nevídaně volné sexuální morálky, která zde nezná žádné hranice a tabu, a s odtajením identity vybraných pacientů vrcholí ojedinělou gangsterskou akcí. Philippe de Broca choulostivým způsobem otevírá třináctou komnatu lidského pokušení, nebývale provokuje, v prostředí uzavřené komunity svléká nejen těla všem zúčastněným, ale i lidskou duši, a místo očekávaného vzrušení nám postupně s jemně groteskním nádechem servíruje jen trpkou hořkost, doprovázenou při tom ale krásnou myšlenkou o vzájemné spolunáležitosti... nás všech. „Nous sommes avec toi...“ MY JSME S TEBOU! Zírám a jsem nadšen. [90%] ()