Dellamorte Dellamore (festivalový název)

• francouzský

Dellamorte Dellamore

Cemetery Man

Horor / Komedie / Drama

Itálie / Francie / Německo, 1994, 105 min

Michele Soavi

Gianni Romoli

Mauro Marchetti

Naprosto parádní splatterová zábava z italskýho hřitova, kde Francesco Dellamorte a jeho potroublej pomocník pohřbívají lidi vetšinou dvakrát, protože zdejší nebožtíci vstávají z hrobů jako zombies, dokud jim klasicky nepoléčíte mozek kulkou, lopatou, krumpáčem, atd. Zajímavý job, co? Na lepší hřbitovní kousek si nevzpomínám. Pokud samozřejmě pominu Spalovače mrtvol, tak mi na mysl přijde je Beatlejuice, ale to už zase jinde jsme. Opravdu povedený film, ve kterém nejdete krev, mozky, černý humor, erotiku, city, hlášky...jo, doporučuju!(16.9.2013)

Taková pohoda, kterou Soavi završil svoje čtyřfilmové tažení hrůzy a halucinací. Vize hororu o vracejících se mrtvých se v Soaviho zpracování mění na existencionální drama plné černého humoru, pochopitelně vyprávěné v tradičně vyjímečném obrazovém stylu plném symboliky, které si svoje fandy určitě najde. Rupert Everett si to dost dobře užívá a diváci s ním. Soavi je prostě s Dario Argentem určitě nejlepší italskej horrorovej režisér, protože jeho filmy přesáhly hranice toho, co si lidi jako horor představují.(1.8.2007)

V dětství toužíme po tom stát se kosmonauty, policisty maximálně popeláři, ale hrobaře nechce dělat zřejmě nikdo, ale na druhou stranu někdo to dělat musí. Francesco Dellamorte (Franta Smrt:-) neměl se svým jménem snad ani jinou možnost a tak spravuje malý hřbitůvek, kde po večerech zahání zombíky revolverem a krumpáčem zpět do hliněné postele. Cemetery man je černo-humorný, existencializační pokus, ve kterém nechybí naprosto nic (je tu sex na hrobu nedávno zesnulého manžela, líbání se zombičkou sice fešnou, ale pořád je to zombie, je tu i oživlá mrtvola na motorce a spousta dalších). Snad v žádném jiném filmu jsem neviděl tolik headshotů. To vše je zabaleno do velice půvabné vizuální stylizace a do velice bizarního scénáře (,, Nahoře jsou tři mrtví. Ten maniak je zabil. Jé vy máte v ruce zbraň. To je dobře, alespoň se ubráníte.") I když by filmu prospělo menší zkrácení, tak mě dokázal připoutat k obrazovce. Když připočtu dobrou hudbu a zajímavý závěr, tak musím dát 4*(10.9.2007)

Vizualně strhující záležitost. Zdaleka nejlepší Soavihoi film vůbec. Těžko se to definuje jako žánr. Dlouho film působí jako výborná černá komedie, pak romance a nakonec se dočkáme i hlubších myšlenek. Jeden z nejlepších zombie filmů všech dob. A to ani nepotřeboval hektolitry krve a množství nechutností. Opravdu světlá vyjímka v tom italském zatuchlém a hnilobou nasáklem hororovém rybníčku.(29.5.2006)

• peiton

Skoro som ošedivela.Toto išlo úplne mimo mňa.Pýtam sa:,,Ehm,ako môže byť horor/komédia.Má to človeka vystrašiť alebo pobaviť?!"Tak bud len jedno alebo len druhé.Ocenil by možno môj mladší synovec,ktorý je veľký fanúšik zombie a vyrastá na nich.Myslím,že by som sa mu týmto zavdačila.Ked vidím pred sebou to hodnotenie,lomcujú so mnou zmiešané pocity.Ale nepôjdem s davom.Budem plávať proti prúdu ako lososy a je mi ľúto teda,ked napíšem len: ,,Nie,nie a nie."(5.9.2014)

• - Dellamorte Dellamore v anglickém překladu znamená "Of Dead of Love". (Chatterer)

• - Soundtrack měla původně nahrávat německá skupina Tangerine Dream. (Chatterer)

• - Ve Španělsku film vyšel pod názvem Mi novia es un Zombie, což v překladu znamená "Moje snoubenka je zombie". (Chatterer)