Dellamorte Dellamore (festivalový název)

• Francie

Dellamorte Dellamore

Cemetery Man

Horor / Komedie / Drama

Itálie / Francie / Německo, 1994, 105 min

Michele Soavi

Gianni Romoli

Mauro Marchetti

Jaký vztah mají láska a smrt? Muž a žena? Příčetnost a nepříčetnost? Jak vypadá zbytek světa za hranicí naší představivosti, nebo lépe našeho neurotického rozpoznání reality? Za naší samotou? Dellamorte Dellamore je nabitý symboly daleko za hranice mých schopností a vzdělání, což si přiznávám jako obvykle nerad, ale aspoň vím, že při každém dalším případném shlédnutí mohu objevit něco nového. Film je šílená míchanice, chvílemi gotika, chvílemi (vtipná) komedie, všudypřítomná nadsázka (napadly mě při tom Tajemný hrad v karpatech či divadlo Sklep), a přitom to celé vypadá dobře a ani na chvilku to nevzbudí pocit opovržení (podotýkám ale, že mě to chvílemi zmáhalo). Postupný odklon od mandragorou prorostlých navrátilců k Francescovým vnitřním démonům a zvyšování pocitu horečnatosti a nereálnosti ve filmu mě má k přemýšlení nad Shadwelovým komentářem.(1.6.2011)

"Nemůžeme, já jsem naživu a ty jsi mrtvá." - "Já nemám předsudky, můj milý." Divým se upřímně, že snímek má zde tak kladné hodnocení, jelikož i když je to označováno jako "gotický horor", tak do mainstreamového vyznění to má daleko (narozdíl od Vrány z téhož roku) a Dellamorte Dellamore je spíše pro užší a specifičtější publikum. Snímek přímo kypří mrtvolným, suchým humorem, jaký by člověk přesně čekal od někoho, kdo pracuje na hřbitově. Díky tomu také není humor jakkoli vyzdvihován nad ostatní dialogy a jakoby zapadává, což právě do snímku tohoto typu skvěle pasuje. Na Ruperta Everetta není velký problém si zvyknout a s jeho pomocníkem tvoří skvělou cynickou dvojku. Až surreální pojetí snímku dodává v místech až pocit jakési ironické básně o životu a smrti, nicméně u scének ála Ghost rider se musel pobavit myslím každý a když pak přijde ještě scéna se Smrtkou. :)) Moc milý snímek, ale ne pro každého a hlavně, chce na něj míti náladu, jinak nemusí až tak zaujmout. "Co děláš v televizi?" - "Rozkládám se, tati."(21.7.2013)

Ááách...ten..."Soavi - znalý mág", velice plodné italské hororové školy. Jsem uhranutá tím místem "Buffalora", dokáže navodit slastně dráždivý pocit, fascinuje mě ponurý hřbitov za noci, přes den téměř idilycký. -)) "Francesco Dellamorte"...semknutý poutem věčným, zadumán, vzápětí plný života posílá "mrtvé" zpět kam patří, udivující vážné hovory se "SMRTÍ"...i okouzlení jedinou bytostí, tak žádoucí, je totiž dokonalá..."ONA"...stále vracející se. -)) "Gnaghi"...věrný pomocník, nazývaný hlupákem(pozvracet starostovu dceru,jak směšně stupidní), ale v skrytu obohacený čímsi zprvu nedefinovatelným,co ti ostatní nevidí, jeho jediný hřích obžerství, je pro něj způsobem zapomnění, útěk před zhoubou temnoty, která čiší z každého koutu, stačí jen otevřít, vstoupit...do mrazivé, obestřené pavučinami, čpící zatuchlostí, přitom tak lákající..."KOSTNICE"...ano...je to tady, již navždy...lapena.(11.9.2009)

Dellamorte Dellamore je jedním z těch hororů, co si dokázal za ty roky, co spatřil světlo světa, okolo sebe vypěstovat onu auru kultu, ani nevím proč jsem s jeho projekcí tak dlouho váhal. Teď jsem na něj teda konečně koukl a... přišlo menší zklamání, mno. Velký plus ale určitě za to, jakým stylem se tu přistoupilo k zombie filmu (i když tohle nakonec zase až tak zombie film vlastně není, přestože je to tu zombík za každým druhým náhrobním kamenem :-), taktéž plus za prostředí (ten hřbitov byl fajný) a taky za jakous takous poetiku- dekadentní, zvrácenou a tak.(15.12.2014)

Vizualně strhující záležitost. Zdaleka nejlepší Soavihoi film vůbec. Těžko se to definuje jako žánr. Dlouho film působí jako výborná černá komedie, pak romance a nakonec se dočkáme i hlubších myšlenek. Jeden z nejlepších zombie filmů všech dob. A to ani nepotřeboval hektolitry krve a množství nechutností. Opravdu světlá vyjímka v tom italském zatuchlém a hnilobou nasáklem hororovém rybníčku.(29.5.2006)

• - Podle režiséra Soaviho dostávaly mrtvoly energii k návratu do života z kořenů mandragory, která rostla na hřbitově. (Chatterer)

• - Soundtrack měla původně nahrávat německá skupina Tangerine Dream. (Chatterer)

• - Dellamorte Dellamore v anglickém překladu znamená "Of Dead of Love". (Chatterer)