Jako sen (festivalový název)

• perština

In yek royast

It's a Dream

Írán, 2012, 94 min

Íránská verze rumunského filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Tleskám!(12.1.2015)

Syrový, surový. Viděno jako závěrečná projekce festivalu íránských filmů. Ve Světozoru maj fakt nepohodlný sedačky, kuli velkýmu sklonu opěradla moje prdel zažívala íránskej středověk, což umocnilo nepříjemnej dojem z děje filmu. Nepamatuju si, že by v tom kromě úvodní scény byla nějaká filmová hudba, a mám pocit, že veškerý ruchy a dialogy byly natočený přímo na place - žádný postsynchrony. Hlavní postava - Roya - mi připomínala Ofku: jednak vzhledem, což je dost nabíledni, když Marthy otec je Syřan, jednak svym zápasem s životem, kterej stojí za hovno. A v Tehranu ještě víc než v Karlíně. Největšim kladem filmu je kamera, která (převážně ruční) dovede nekonečnou nečinností při detailu umocnit v divákovi pocit bezvýchodnosti, sledováním Royi po schodišti navodit správnej pocit obav a přeostřením z herců na eMDéčko prolétávající jim nad hlavama ukázat, že i když jsou v prdeli, lidi furt o něčem sněj - třeba o dálkách. Nevyřčenost konce k tomuhle druhu filmů patří a je na divákovi, jestli si pro sebe vybere filmovej hepyend nebo životní realitu. 70%(11.1.2015)