Kantai Collection: KanColle (TV seriál)

• japonský

艦隊これくしょん -艦これ-

KanColle

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Válečný

Japonsko, 2015, 12x24 min

Pěkné, ale pro mě cizí.... možná, že mladé dívky, které ještě neví přesně, jestli raději budou s kamarádkami, nebo kluky, to ocení víc (případně kluci, kteří mají pro takové dívky slabost:)). Já bych raděj, kdyby s podobnou pýchou Češi vzpomínali na svou historii... kdyby naše dívky byly takové... Grafika pěkná, postavy laskavé... vlastně taková anime ze školního prostředí, kde boje jsou jen jen tak pro parádu.(20.10.2015)

Píše sa deň 23. 3. 2016, keď píšem tento komentár. Už o pár dní bude vydaný celovečerný film Arpeggio of blue steel: Ars Nova Cadenza. Nejaký čas dozadu sa objavila otázka: "Ako si skrátiť čakanie?" No predsa pozrieme si KanColle! Aby ste rozumeli, k tomuto seriálu som si hľadal cestu trošku dlhšie. Opäť zosobnené lode? Tak to teda neváham ani sekundu. Idem pozrieť prvý diel. Úvodné zábery, Hm, dobre, japonské lietadlá, super výprava a pohyb kamery... , ale zrazu sa ukázalo, že tu vlastne žiadne lode nie sú. Ale len skupina dievčat nesúce mená reálnych druho-vojnových lodí, surfujúce na hladine s nejakou výbavou a ozdobami, ktoré pripomínajú ich skutočné vybavenie. Čo je to za BLBOSŤ? Mažem po asi dvoch minútach. Nedalo mi to ale pokoja a dal som tomu šancu a nakoniec som to pozrel celé za tri dni. Mnoho ľudí píše o nedostatočnom vývoji postáv. Je pravda, že je to v podstate spleť udalostí a tvorcovia sa o nejaké vybudovanie lore nesnažili (film to už viac menej napráva). Ano, v tejto veci vývojom prejde pár "lodí", ak ale chcete vedieť minulosť postáv, kúpte si knihu o námorníctve, to fakt inak povedať nejde.(23.3.2016)

Uznávam, že Kacolle je celkom zaujímavý nápad. Dievčatá predstavujúce jednotlivé japonské lode, ktoré bojovali počas WWII ? Áno, áno, s tým sa dá ďalej pracovať. Dej to má však dosť jednoduchý. Mladá torpédoborkyňa Fubuki prichádza na námornú základňu, aby sa pridala k flotile bojujúcej proti nepriateľským plavidlám. Samozrejme musí veľa trénovať, aby sa stala plnohodnotným členom loďstva a urobila dojem na Akagi, ku ktorej vzhiada. Získava pritom nové kamarátky, skúsenosti, rešpekt nadriadených, a blablablabla... Nič svetoborné čo by ste ešte nezažili. Po technickej stránke je to dosť dobre zvládnuté. Dobre až na jednu výnimku, na ktorú mi nedá nepoukázať. Keď sú naše lodné dievky na mori chvályhodnú 2D animáciu vystriedajú nie moc podarené očividné 3D modely. Týmpádom framerate ide automaticky dole! To by som ešte nejako predýchal, ale čo je neodpustiteľné je nekonzistentnosť akým je to riešené. Vysvetlím... Povedzme, že je záber na skupinku dievčat na vode ako sa rozprávajú, všetky sú 3D. Nasleduje strih. Záber na tvár jednej z nich zblízka, ako niečo povie, to je 2D. Ptm strih, záber na všetky tri ako sa povedzme zasmejú na tom čo povedala tá jedna- zas 3D a ďalej strih a záber zblízka na tvár inej postavy ktorý, je 2D. WTF?! Ale ani to nebolo najhoršie! Najhoršie bolo ak boli 3D aj 2D lode naraz na obraze. Jedna blízko pri kamere 2D a iné trochu obďaleč boli 3D. Naraz! Chápete? Vyzeralo to ako TOTAL FAKEN GAH-BITCH! Mysleli si tvorcovia, že sme blbí a si to nevšimneme alebo čo? Meh... Prejdime na pozitíva radšej. Soundrack! Soundtrack je úplne božský! Opening skvelý, ending ešte lepší(pripomenul mi 2.OP Fate/Zero a všetko čo mi pripomenie F/Z má iba + u mňa), ale čo na mňa urobilo dojem boli všetky tie orchestrálne kúsky čo hrali v pozadí. Škála šla od vojenských trúbkových akoby maršov až po epické inštrumentálne skladby vhodne dopĺňajúce akčné scény. Dovolím si povedať, že hudobné skóre je pre mňa tou najlepšou časťou Kantai Collection. Suma sumárum 3*. Na záver chcem ešte povedať, že bola ohlásená 2.séria. Vôbec mi to nevadí a celkom sa teším na pokračovanie. Guadalcanal budú jatky! Muhehehehehee! Ehm... Spoilery, I guess... :D(27.3.2015)

• SonGokussj

Dívky bruslící na moři a imitující bitevní lodě tu už byly. Ale lepší. A tomu lepšímu jsem dal 1 hvězdu... Asi chápete, kam tím mířím. Mám za sebou cca 2 episody a chci to poslat úplně na hladinu Mariánského příkopu... Připomíná mi to totálně šílenost Strike Witches... Pokud mi někdo dá pádný důvod, proč se podívat na další 3 a přehodnotit názor, jen do mě. Prozatím však: 5%(12.3.2015)

Pro mě asi nejrozporuplnější dílko zimní sezóny, kdy ani dnes pořádně nevím co si o tom mám myslet a na koncept děvčátek, které vlastně nejsou děvčátka, ale válečné lodě jsem si musel docela dlouho zvykat. A tak se u mě střídali různé stavy, kdy jsem to chtěl po prvním díle dropnout, po druhém se mi to začalo docela líbit a po třetím jsem byl opět na vážkách co od toho dál čekat. Někdy mi to zkrátka přišlo hodně divné, jindy zase roztomilé, občas mě to dokázalo překvapit a hlavně mě to stále zamotávalo hlavu v tom jak se na ta děvčátka dívat. Jednou řeší prakticky obyčejné starosti mladých dívek a jindy zase bojují jako válečné lodě. Navíc neumírají, ony se potápějí, nezraňují se, ony se poškozují a neléčí se, ony se opravují, což zabírá nějaký ten čas, pokud není k dispozici "opravářský kyblík", který funguje jako zdroj automatické opravy. Také se mají rády a já byl zvědavý, jak a kam se bude koncept této vzájemné lásky vyvíjet, protože někdy to malinko vypadá na cosi ve směru Yuri a jindy je to prostě zabité suchým konstatováním o sesterských lodích... Zkrátka je to divné a dokonce mě to přinutilo se podívat na pár gameplayů z původní hry, kde jsem doufal že ledacos pochopím a na pár věcí jsem přišel, například je mi jasné, že pro někoho kdo tu hru hrál by to mohlo být super anime, už jenom z toho principu, že postava admirála (hráče ve hře) je v anime sice pravidelně uváděna, ale její vizuální podoba je skryta a tak dává hráči hry lepší možnost se do anime vžít, navíc je tam i spousta narážek a propojení, které bych bez toho aniž bych hru viděl příliš nemusel pochopit, viz. třeba ten "opravářský kyblík". Každopádně mě to jakožto člověka co hru nehrál neodradilo, spíš to naopak probudilo můj zájem a když k tomu ještě přidám dle mého hodně povedenou animaci, poměrně slušnou hudbu a docela zajímavé charaktery, tak jsem opravdu neměl problém toto dílo sledovat. Když to shrnu, bylo to docela zajímavé a hodně zvláštní - lepší 3*.(21.1.2015)

• - Námětem pro anime byla japonská populární počítačová karetní hra s názvem "Kantai Collection". (Harroc)