Krysař Willard

USA, 2003, 100 min

Glen Morgan

Předloha:

Stephen Gilbert (kniha)

Glen Morgan, Gilbert Ralston (původní scénář)

Glen Morgan

James Coblentz

Scénografie:

Mark Freeborn

Kostýmy:

Gregory Mah

Solídny mix hororu, čiernej komédie a psychologickej prehliadky na tému "Mamy a ich vplyv na život dospelých synov". Vidieť, že filmári (tvorcovia Nezvratného osudu) si dali záležať na pôsobivej atmosfére (napriek mizernému rozpočtu), takže výprava, kamera a hudobný sprievod, sú na úrovni. Rovnako tak je ozdobou výkon slabošského Crispina Glovera, práca s krysami a sadistický šéf R. Lee Ermey, ale inak žiadna sláva. Na strane druhej, keby som porovnával s KRYSI ÚTOČIA...(12.12.2004)

• Ryuuhei

Jediné, co zde bylo děsivé, tak Willard, případně o nic méně poťouchlá babice. Krysy jako ekvivalent úhlavního záporáka/manipulátora nepůsobily vůbec děsivým dojmem. Kromě toho, že je to celé až bizarní podívaná, které jsem prostě nepřišel moc na chuť. Na jednu stranu, možná zajímavě vyjádřené šílenství. 40%(31.8.2017)

Neurotický homofobik Willard žije ve starém domě se starou matkou a stádem krysy, k nimž si vytvoří zvláštní vztah, konkrétně k jedné z nich, kterou pojmenuje Sokrates. Se svým hlodavčím kamarádem se jen s obtížemi prokousává životem. Willard má úžasnou titulkovou sekvenci připomínající náladou Burtona i Švankmajera, ale následujících devadesát minut si již s díly výše zmíněných moc netyká. Filmu chybí hlavně humor. Tam, kde byste očekávali nějaké cynické pomrkávání na diváka, zcela necynické chlístance krve přibarvují plesnivou stěnu. Je to film depresivní, nikoliv strašidelný, jsou v něm dobře, nikoliv výborně vycvičené krysy (velkou práci museli odvést střihači) a divně se třesoucí Crispin Glover hraje obstojně, nikoliv excelentně. 60%(8.9.2006)

Pozor, tohle není Hon na myš 2, jak mi taky během filmu došlo. Odstartovalo to jako černá komedie říznutá trochu dramatu o lůzrovi pod nadvládou matky a během děje se střídaly ještě polohy hororu (snad?), takže ve výsledku nebylo ani jedno dost silný, aby z toho mohl bejt dobrej zážitek. Protože ty jednotlivý "složky" nebyly až zas tak špatný, snad až na tu hysterickou matku, ta mi přišla i na tenhle film moc přeprsklá. Moje první setkání s větší rolí Glovera taky nezklamalo, sice se v některejch scénách klepal a potil až příliš, ale hrál dobře. No je to prostě divnej film s divným hrdinou, kterýho hraje divnej herec, takže asi tak no, pokud jste taky divný nebo se vám divný filmy líbí nebo máte rádi krysy, tak je Willard tím pravým pro vás.(5.7.2011)

Dávám sice jen tři hvězdičky, protože jsem měla pěkných pár výhrad - na druhou stranu, je to film, který si rozhodně budu pamatovat... A uvažuju o tom, že si ho seženu v originále, protože mám silné podezření, že český dabing tu a tam silně zapracoval ve Willardův neprospěch. Ovšem, zvlášť věta "Co můžeme udělat, Bene..." a s ní související pocit zlomyslného zadostiučinění mi na hodně dlouho uvízne v paměti...;-)(7.9.2006)

• - Ve filmu se objevuje kočka jménem Scully. Glen Morgan a James Wong byli dlouhou dobu scénáristi a producenti seriálu The X Files (1993). (Chatterer)

• - Role Cathryn byla napsána pro režisérovu maželku Kirsten Cloke. (Chatterer)

• - Všechny krysy měly na spodní straně ocasu namalované čísla, aby je mohli filmaři a trenéři sledovat. (hladass)