Žijeme z energie, jsme energie
I v našich krajích se začínají objevovat lidé, kteří nemusí přijímat pevnou potravu, a k žití jim stačí všudypřítomná vesmírná energie. Že je možné žít bez jídla, je pro mnohé nepředstavitelné i nepřijatelné. Stále však víme málo o možnostech, které člověk má. Ve filmu jsou zachyceni dlouholetí protagonisté tohoto směru výživy ve světě – Jasmuheen a Henri Monfort, dále mladá dvojice z Ekvádoru, která takto počala a porodila už dvě děti i Češky, které tímto způsobem žijí dva roky. Film se pokouší představit tuto tématiku v širokém záběru. (oficiální text distributora)

JitkaCardova

Téma je samozejmě skvělé a rozjeté všude po světě už dvě desítky let, takže je fajn, že se ho někdo konečně zhostil i v Česku. Nota bene když i tady jsou desítky lidí, kteří tenhle fenomén praktikují (ano, taky mám vlastní - fantastické - zkušenosti). Viliama Poltikoviče mám jako člověka ráda, je ale příliš laskavý a zdvořilý a až příliš laskavě dodržuje standardy pořadů ČT a i na střihu tohohle snímku je to znát. Takový milý neinvazivní přístup k točení filmů pro nenáročné diváky. Kdybych sama vlastní zkušenosti neměla, tenhle film by mě asi nechal bez odpovědí a s různými pochybami ohledně upřímnosti a důvěryhodnosti protagonistů, i když oni za to fakt nemůžou, právě proto, že V. Poltikovič je až nemístně neinvestigativní, až příliš ohleduplný, nerušivý a laskavý i k nim. On jenom drží kameru a vstřebává to a usmívá se, úplně ho vidím, protože sám toho viděl a zažil ve světě na svých cestách po různých kulturách víc než dost a souzní a rozumí, bohužel to není úplně ta správná cesta, jak tohle téma jako zvídavý a důsledný dokumentarista naplno rozestřít a obnažit pro pochybami, nedůvěrou, strachy a obavami naplněné tuzemské diváky. Mnohem spíše bych proto doporučila rakouský snímek Na počátku bylo světlo (http://www.csfd.cz/film/308676-na-pocatku-bylo-svetlo/komentare/) - dá se najít všude možně po internetu, online k vidění, na zdroji na Vimeu, na Youtube, někde jsou k němu i české titulky, potíž je, že ho postupně všude mažou a on se zase objevuje, tak záleží na štěstí, kdy ho kde vypátráte. Ten Vám odpoví na mnohem více otázek, které si v souvislosti s tímhle jevem budete klást, a předestře mnohem širší rámec - jak si informace o tom, že jídlo je naše poslední závislost, a že to tak být nemusí, že i k jídlu, resp, k pevné stravě, si lze vybudovat svobodný a nezávislý, kreativný vztah, nebo se od něj úplně oprostit, razí cestu různými kulturami, historicky i v současnosti, jaké jsou vědecké pohledy na věc, jak se tahle lidská zkušeost snáší s různými vírami, jak je zneužívaná a lze-li to vůbec, jak si ji kdo vykládá, jak je nebezpečná pro mocenské režimy, a jak může být individuálně i ve větším měřítku prospěšná apod. *~~ ()

sochoking

Keby priblížili zhruba, ako asi vypadá ten 21 dňový transformačný prechod, bol by som vdačnejší a možno dal o jednu hviezdičku naviac. Tá vysmiata mladá rodinka mi bola sympatická, ale iba ked' rozvášnene rozprávali o práne. Akonáhle sa začali usmievať nad vôňou čerstvo prekrojeného melonu, už mi prišli ako obrázok z letáku nejakých náboženských fanatikov. No a stará Hana z Konca sveta... Tá nech mi nehovorí, že má veľa energie. Vypadala, akoby každú chvíľu mala omdlieť... ()

Marze

Oba na mě působili dost podivně psychoticky sektářsky. Zbavili se potravního pudu, ale evidentně ne rozmnožovacího. Na to, že nic nejí je ona docela obézní. Nic nám o sobě neprozradí kromě toho , že jim je 33 a týpčici 28 což potvrzuje teorii, že ženy vyhledávají partnera v průměru o 5 let staršího. Oba mají snížený práh vzrušení, což se u těchto lidí projevuje sklonem k meditacemi, józe apod. Objasňování fenoménu Prány také nebyla věnována pozornost. ()

honajz

Agitační videa Svědků Jehovových jsou taky dokumenty? Dokument má zdokumentovat nějakou věc. Něco zdokumentovat znamená nabídnout všechny možné pohledy, klady i negativa, a nechat diváka, ať si sám utvoří názor. Cokoliv jiného je agitační video. Zaujaté, neobjektivní, reklamní. Šťastní a usměvaví lidé, pohodička, no problemo. Spása pro celý svět! Děti v Africe šílejí radostí! Oh wait, tam paní Jasmuheen agitovat nejezdí. Asi dobře ví proč. ()

Freemind odpad!

Tak si to shrneme. Jasmuheen - bývalá top manažerka, která se během pár měsíců promeditovala na úroveň stoletých jogínů a teď (ve jménu pravé askeze) létá soukromým tryskáčem na přednášky, které jí vydělaly na usedlost s několika ledničkami jídla (viz dokument australské televize). Při každém testu, který podstoupila, jí byl prokázán podvod. Jednu dobu dokonce tvrdila, že si meditací vypěstovala dodatečné chromozomy, které ale nelze vidět pod mikroskopem (sic!). A pak je tu ještě Monfort - slizoun, který svými radami zabil už několik žáků v Evropě, který se mimochodem přiznal, že kromě prány si denně dá kávu a čokoládovou tyčinku, a který před pár lety v Praze radil mladé matce, aby přestala krmit svého syna a rozvedla se s manželem, který jí to zakazuje. Nedokážu si představit odpudivější hordu cynických sket. ()

Wiikii

Dokument o pár lidech, kteří mluví o své zkušenosti z žití jen z okolní energie. Problémem tohoto snímku je, že nemáte pohled z více stran, tedy od vědců, psychologů či jiných oborů, které by mohli i na základě svých testů vyhodnotit závěry, které by dávali racionální odpovědi(párkrát tam řeknou svou zkušenost s doktory či nějakou hezky znějící větu s energií a fyzikou, biologií atd, které jsou ale více zcestné než přesné, leč toť vše). Takže tento dokument je spíše pro zaryté fanoušky tohoto stylu života. .. Velkým plusem je, že se nepokoušejí svou myšlenku vštěpovat, ale také mluví stále o jednom a tom samém. Stačilo by i třicet minut jenže asi chtěli zkusit zaujmout. .. P.S.: Ten Ekvádorský pár mě přišel jak placení herci. :) .... HODNOCENÍ: 30% (2*) ()

honajz2

Hej, to jsem nevěděl, že v Česku máme nějakého režiséra sci-fi filmů! Samozřejmě z toho mám radost, v Česku sci-fi nikdo netočí, avšak vzhledem k tomu, že tu ten žánr není, tak to asi pan režisér myslel vážně. V tom případě to je... A víte co? Abych někomu nenarušil jeho karmu, rozdělím hodnocení na tři části a vy (protože jak nám ten tento krásný film říká - máte možnost vlastní volby) si vyberte, jakékoli hodnocení chcete, klidně si přečtěte všechny, klidně jenom jedno, je to na vás. Hodnotit budu následovně - nezaujatě, upřímně a jako sci-fi. Jdeme na to! NEZAUJATÉ HODNOCENÍ - Zajímavé téma, o možnosti, že by člověk mohl žít bez jídla a dokonce i vody. Film nám o něm něco i řekne - ale jenom málo, navíc nám skoro nic neřekne o negativech, jak už o cestě, při které se člověk dostává k tomu 21 dennímu přechodu, tak i o reakcích přátel a rodiny (o těch se tu mluví, ale působí až příliš tolerantně k něčemu tak velkému). Zajímalo by mě i něco z pohledu lékařů a doktorů nebo vědců a psychologů, jejich názor k tomuto tématu, jestli je to vůbec možné. To tady bohužel není, z dokumentu vše působí dobře, jednoduše a bezstarostně, ale já bych rád znal i názory ze stran odpůrců, abych si na to mohl udělat vlastní názor. Takhle to na mě působí jako agitka, navíc celkem amatérsky natočená. 1* UPŘÍMNÉ HODNOCENÍ - Ezoterická new age šílenost, které uvěří jenom podobní šílenci. Celý dokument je podán tak bezstarostně a až kýčovitě radostně, až to vypadá jako náborové video nějaké sekty. Prostě když nebudete jíst a pít, budou z vás šťastné bytosti, kterým stačí hodina spánku denně, při práci se skoro nikdy neunaví, budete se pořád usmívat a žít jako polobohové a kdyby náhodou někdo tak chtěl začít žít taky, ale jejda, umřel při tom, když se snažil přetransformovat ve vyšší bytost, tak je to jen a jen jeho vina, protože neposlouchal rady osvícené polobohyně Jasmuheen a je jen jeho vina, že dostatečně nemeditoval a nestal se osvícenou bytostí, která by mohla žít jenom z kosmické energie a prány. Už takhle to zní jak z nějaké šílené sekty a víc se o tom asi není třeba rozepisovat. Jestli tahle "sekta" někoho zabila, a taky že zabila, a ještě za to ani neberou odpovědnost a dávají to za vinu těm, co umřeli, je to prostě hnus. Jediné, co je tu zajímavé je to, že i na tom se dá vydělat, jak ukazuje restaurace na pražském Boršově - můžu jenom doporučit, ta ulice je moc pěkná. Dál bych jenom opisoval komentář uživatele Freemind, doporučuji přečíst a dokument australské televize si najít. Odpad! JAKO SCI-FI - Tenhle pseudo-dokumentární styl mám docela rád, obzvlášť ve stylu Fallů, baví mě v nich pátrat a hledat v nich nové a nové informace, i když tohle úplně styl Fallů není, i tak je to pro srovnání nejblíž. Jenomže zatím co Fallové jsou udělaní profesionálně a člověk se s každým nový segmentem dozví něco nového, tady je to strašně amatérské se to zasekne na jednom místě a nehne se to a pořád to mluví o všem novém. Navíc to celé vypadá strašně bezstarostně, až kýčovitě dobře, takže bych v tomhle fikčním světě spíš viděl nějaký zvláštní vir, co lidem vymývá mozky. To zde ale vůbec není naznačené a tak funkčnost tohoto světa zůstává bez jakýchkoli indicií, bez nějakých vodítek. Navíc je to strašně nudné a všichni ti lidé mluví o jednom a tom samém skoro hodinu a půl bez čehokoli nového. Snaha hezká, ale stojí to za prd, pane Poltikovič. Ale už teď se těším na Učitele z hvězd, snad to bude lepší! 1* CELKOVÉ HODNOCENÍ: Poskládejte si ho ze všech tří hodnocení, rozhodně to nebude těžké, nejupřímnější jsem překvapivě v upřímném hodnocení. 1*za to, že se někdo v Česku pokusil o sci-fi, i když to bere smrtelně vážně a ani to nebere jako sci-fi. () (méně) (více)

Zagros

Viliam Poltikovič se opět zhostil tématu, které rozhodně není pro všechny. Je zábavné sledovat různé reakce na dané téma. Od nadšeného přijímání po zatvrzelé odmítání a k tomu urážení tvůrců. Přál bych všem, ať dokáží připustit, že mohou existovat i jiné cesty a pravdy než je ta jejich. Sám jsem se o půsty a výživu z prány nepokoušel, ale velmi mě zajímají příběhy lidí, kteří ano. Jsou přinejmenším pozoruhodné. Sám dokáži připustit, že na světě jsou věci, kterým nikdy neporozumím. To ovšem neznamená, že to neexistuje nebo to není možné. K tomu, abych dýchal, také nepotřebuji vědecký důkaz, že je to možné. Takže všichni nadechnout a vyrazit po té své cestě. ()

jemine odpad!

Tolik blábolů v necelé hodině a půl... Bez důkazů... Bez vztahu k realitě... Esoterické žvásty pro vyhraněnou skupinu mentálně ne zcela standardních jedinců... ()

shinbone odpad!

kvůli takovýmhle kecům se hloupý lidi trýzní hladem, protože si myslí, že se nají energie z vesmíru.. hnusný zlo. musim odpad. ()

SatchS odpad!

Fuuuuu. Toto musím rozdýchať. Meťjúuuu McKoneheyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy! Ehm. Dobre. Škoda, že tým zomierajúcim deťom v Afrike, ktoré majú nohy ako špajdle a rebrá im vytŕčajú spod kože nikto nepovedal, že vlastne môžu žiť z vesmírnej energie. Som si istý, že by to ocenili. Decká! Už nemusíte chodiť dvanásť hodín pešo do susednej dediny po vodu! Je tu pre vás záchrana, ale tentokrát to nie sú biblie. Prána, vy malí zmrdi! Prána! Tak to ma pojeb. Fyzika? Mneh. Chémia? Pche. Nebodaj Biológia? Eé. Tá neuveriteľná arogancia. Ako ojebať hlúpych ľudí v dvadsiatom prvom storočí? Stačí pridať niekoľko inteligentných slovíčok, o ktorých síce neviete ani holú PIČU, ale pamätáte si ich ešte zo strednej. Tak napríklad kvantová energia, bunky či molekuly. Dáte si na hlavu nejakú dúhovú kokotinu, začnete objímať stromy, lízať zvieratám anály a liečiť ľudí na diaľku kozmickou energiou ako v nejakom japonskom animáku. Obujete si sandále na suchý zips, hodíte cez seba koberec ako Clint Eastwood a prestanete si holiť prirodzenie. Keď sa však nikto nepozerá, vyberiete na hajzli z nádržky na vodu klobásu a namočíte do horčice. Takže aby bolo jasno, vy prahbiedni, vypatlaní, na ľudskej hlúposti zarábajúci šarlatáni. Jediná vec, čo žije z prány sú vaše genitálie, pretože už dvadsať rokov nevideli nič iné ako vesmírnu energiu. Kokoti. ()