• Československo

Dobrodružný / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 1976, 128 min

V posloupnosti u mě tenhle remake předcházel originálu, hodně dlouhou dobu jsem ani netušil, že nějaký originál je. Oproti němu tenhle film opravdu hodně zlidšťuje, nejen King Konga, ale i hlavní představitele. Místo nafoukaného seladona je zde uvědomělý ekolog a místo jakési vřeštící kosti, je tu žena, která pochopí, že i tahle přerostlá opice má srdce. I téměř celý Ztracený svět ustoupil prohloubení vztahu kráska - netvor. Hodnocení je pravda trošku nostalgické, spousta věcí je ve filmu trochu zastaralých (o Newyorských Dvojčatech nemluvě), ale atmosféru a napětí určitě má a oproti předloze přibylo i trochu humoru. Pro mě je to zkrátka stále ten první King Kong.(14.11.2005)

Italský producent Dino De Laurentiis se rozhodl oživit mýtus King Konga z roku 1933. A docela se mu to povedlo : A ž na pár maličkostí - Když Kong napadne vlak je plný křičících lídí. Když ale zvedne jeden vagón, je prázdný a je vidět, že je to miniatura nebo když Kong skočí z jedné věže Světového obchodního centra na druhou, můžeme vidět dráty které ho drží. Ocenění : Oscar - Zvláštní cena za vizuální efekty ; nominace : kamera, zvuk. Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Speciální cena. Zlatý glóbus - ženský herecký debut (J. Lange). Scénář : Lorenzo Semple. Kamera : Richard H. Kline. Hudba : John Barry. Hrají : Jeff Bridges ( Jack Prescott ), Charles Grodin ( Fred Wilson ) a nebo Jessica Lange ( Dwan ). Maketa Konga vysoká 12 metrů je největší postavenou mechanickou loutkou vůbec.(26.4.2011)

I přes mnohé nedostatky se mi tato verze líbila více než ta Jacksonova z roku 2005. Pravda, moc akčních a megalomanských scén tu není, ale ruku na srdce - v Jacksonově remaku je jich až moc a mnohé z nich nevypadají právě věrohodně či přirozeně (např. dinosauři prchající rychlostí blesku po všech čtyřech...) Na rok 1976 se mi to zdá poměrně slušně zpracované a dobře zahrané, tato verze má v sobě podle mě asi nejvěší kouzlo. Děj není tak uspěchaný a přehnaně akční, přesto se mi zdálo, že překvapení z objevení Kinga zde bylo zobrazeno víc přirozeněji a s větším zaujetím pozorovatelů. Jessica Lange byla velmi svůdná a půvabná, dobře hráli i Jeff Bridges a Charles Grodin. I samotný King Kong se mi líbil víc, než jeho nástupce. Inu, každému se líbí něco jiného, u mě však bude mít navrch vždy Kong Guillerminův.(12.4.2008)

Tak to teda opravdu bylo něco. Asi nebudu komentovat triky a zvláštní efekty, ty jsou hodně prostinké a úsměvné. Ale pocitově fungují dobře. Horší je to se scénářem a dějovou linkou. Ta se v New Yorku úplně zhroutí a nezbude než se prostě dívat a moc nad tím chaosem nepřemýšlet. Celkově bych řekl že první hodinka je hodně lepší než druhá. Jessica Lange sice moc dobře nehraje, ale je vážně vtipná. Kdykoli je na plátně čekám někde logo Playboye. Bridges je takový jalový, ale co má taky hrát s tímhle scénářem? Velké překvapení pro mě bylo že opičák leze na WTC. A nejlepší scéna? - Kong bere Dwan do sprchy pod vodopád a pak se ji snáží osušit foukáním. To jsem vážně málem spadl z gauče :))) V českém dabingu mluví Bridgese Vašut. To je téměř nesnesitelný zážitek. Já to vydržel deset minut než jsem přepnul na originál.(3.3.2011)

Jakékoliv filmy s velkou nestvůrou (zde jen stvůrou) byly vždy trikovou záležitostí, aby diváci v kině zavíraly pusu co možná nejméně. To snad King Kong vždy splňoval a splňovat bude. Nemůže to být videoklip, takže v druhém plánu se tam naroubuje příběh, nejlépe poplatný době. Ona zoo-bizardní láska zde asi taky dříve fungovala. Ta vždy někoho oslovit musí, ne? Dnes mě však z toho všeho zaujme jen ponurá atmosféra z počátku děje a Jeff. Uznávám, že s opicí se to někomu může líbit víc, pokud je navíc opice několikadenní či ve vrcholné veselé fázi, může dokonce TV obrazovka při stmívačkách zastat funkci zrcadla. Proč ale hodnotit krále opičáka popisem toho, že jiný je lepší, protože je jiný? A co ten v zrcadle?(23.10.2005)