Poslední taxi do Darwinu

Scénografie:

Clayton Jauncey

Kostýmy:

Jane Johnston

Filmařsky úžasný film, ovšem s takovou paletou barev jako nabízí australské vnitrozemí, bych za kamerou mohl stát i já, nic bych nezkazil a navíc bych se fešácky opálil. Je to road-movie, dobře odměřená, často vtipná, ale v konečném důsledku se projevuje jako dojemný milostný příběh. Michael Caton je v tomto oduševnělém filmu o etice ukončení vlastního života prvotřídní a i když se zdá, že se tématem smrti zabývá nějak moc filmů, vřele doporučuji jít na tuhle poslední jízdu s ním. 80%(25.12.2016)

Last Cab to Darwin ponúka divákovi veľmi jemným spôsobom natočenú drámu so smutným námetom umierania. Je trochu na škodu, že je miestami až zbytočne ležérna, dalo by sa to pochopiť keby aspoň svojimi štylistickými prvkami formálne prispievala k samotnému príbehu, to však nebol tento prípad. Preto ma film oslovil hlavne po obsahovej stránke, niektoré situácie v následnosti s ich myšlienkovým pozadím vážne stoja za to. Silný priemer. 65/100(22.5.2016)

Roadmovie je tak dobrá, jak dobré jsou situace toho, který je centrem dění v samotném příběhu. A jelikož je tu hlavní postava poměrně samotářská, docela rychle jsem u ní našel pochopení. Na rozdíl od všech ostatních, kteří evidentně žijí naprosto odlišné životy, než které si já dokážu vůbec představit. Musím ale uznat, že tato přirozeně lidská vstupenka do života Australanů byla hodně zajímavou zkušeností, protože mi ukázala, jak různě na naší planetě lidé mohou žít…a nebo dokonce i přežívat. Třeba zrovna ti aboriginci. No a o tom stromě ve vyprahlé zemi nikoho ani nemluvě. To jsem vysloveně kroutil hlavou. I přesto mě ale tahle cesta přes vnitrozemí Austrálie do Darwinu přišla velice zajímavá, originální a nápaditá. A i přesto, že jsem lidem nerozuměl, jsem je pozoroval se zájmem o jejich osud. A Michael Caton v čele to naprosto skvěle doplňoval přirozeným charismatem. Sice to není na plný počet, protože jsem některé situace a lidi nepochopil, ale na druhou stranu jsem si říkal, že tak dobrou roadmovie jsem dlouho neviděl.(3.2.2017)

V poslednej dobe ma austrálske filmy milo prekvapili. Tento film je adaptáciou rovnomennej divadelnej hry Rega Cribba z roku 2003. Toto malé zamyslenie sa nad prognózou smrti veľa nevysvetľuje o postavách a ich motivácii. Skrátka každý reaguje na to, čo mu život prinesie. Rex sa dozvie, že čoskoro zomrie a rozhodne sa vycestovať za smrťou, vlastne po prvýkrát v živote opustí svoje mesto. Polly zdedí dom, ale stratí priateľa, Tilly opraví auto tomu správnemu človeku, ktorý mu môže pomôcť so životom, Julie chcela iba vidieť slnko, ale získa nezabudnuteľný zážitok. Doktorka Farmerová kvôli Rexovej tvrdohlavosti postúpi v schvaľovacom procese pre svoj prístroj na eutanáziu. Malé osobné príbehy, zamyslenia sa a rozhodnutia už boli spracované, ale v austrálskom kontexte získavajú zase iné zafarbenie. Možno trochu drsnejšie, úsečnejšie a samostatnejšie, ale stále zaujímavé.(25.2.2016)

-4* Vypadá to, že jsem si oblíbil australskou kinematografii, když jsem v poslední době viděl už tak třetí film a i tento se mi líbil. Spojení tématu eutanázie a roadmovie bylo docela zajímavé a neobvyklé, ale proč ne ... když už se točí roadmovie za nabíráním životních zkušeností, tak proč ne naopak. Sice mi chvilku trvalo, než se mi dostal pod kůži, ale povedlo se. Lidsky natočený příběh se nevyhýbá sice sentimentu a občas sklouzává ke klišé, ale věřím že by mohl potěšit starší zvídavé diváky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](18.4.2017)