Hvozd (festivalový název)

Felipe Marino

Nick Emerson

Scénografie:

Alex Cameron

Tak toto mi neskutečně sedlo. Podobných opuštěných domečků a zoufalých rodinek, které bojují s příšerkama, člověk viděl už tolik, jako uprchlíků ve zprávách. The Woods se ale trochu lišil. Za prvé je v něm perfektní atmosféra, kdy si člověk říká, že to už kurnik není možný, aby to neskončilo těžce tragicky - lesy, výborná hudba, útulnost v jejich domečku nulová a příšerek fakt hodně. Za druhé je to velice dobře zahraný, chudák tatík, chudák mamička. V neposlední řadě celý příběh je celkem solidně vymyšlený, taková drsnější pohádka. Konec je rovněž přijatelný, včetně titulkové scény s romantickým songem. Na závěr roku rozhodně dobrý horor, který si budu dlouho pamatovat a doporučovat.(10.12.2015)

Stoprocentní dojem mi trochu narušilo pár závěrečných minut, v nichž triky a masky najednou začnou působit méně kvalitně než doposavad (a příšery proto přestanou vypadat tolik děsivě) a celý ten "rozbřesk" je až divně kýčovitě barevný. Jinak je ale The Hallow ultimátní dobro pro každého fanouška nadpřirozených monster hororů a současně jeden z nejsilnějších filmů tohoto ranku ve 21. století. Řemeslně zpracované bez zaváhání, tvůrci se snaží děsit nikoli skrze gore, ale skrze atmosféru temného nočního lesa a opuštěného stavení. Vysoko nahoru žene výsledný dojem perfektní vzhled monster, s nimiž se navíc opravdu nešetří. Hrdinové sympatičtí a dobře zahraní (to zcela neplatí o několika vedlejších postavách, ale ty se objeví vždy jen na chvilku). Corin Hardy zkrátka s The Hallow neobjevuje Ameriku, ale dodává přesvědčivě realizovaný, zábavný, napínavý a opravdu atmosférický film, u nějž jsem si užíval každou jeho minutu a rozhodně jsem jej neviděl naposled. Kromě výše zmíněného mě napadá snad jen jedna další drobná výtka - vzhledem k tomu, že se "hororová akce" rozjede již zhruba po třicáté minutě a až do konce v podstatě nepoleví, mohl se úplný závěr ještě o něco víc vyhrotit, aby opravdu působil jako "finále" a ne jenom jako "ukončení hodinové monster jízdy". Letošní podzim tedy pokračuje v mocném posilování statistik filmově-hororové kvality a v prosinci bude v TOP 10 nabito.(6.11.2015)

• Pepinec

Kdo se bojí, může do lesa. Alespoň v Irsku určitě, protože to co tam čeká za hrůzy, tomu tady u nás říkáme večerníček. Zhruba od páté minuty mi bylo všechno šumák, jelikož biolog zkoumající ekosystém v lese má šanci vzbudit děs jenom kdyby tam místo "hrozivých mytologických Rumcajsů" nebo kůrovců objevil třeba Miloše.(15.9.2017)

Tento film jsem měl v merku kvůli jediné avšak veledůležité věci - líbil se mi plakát. Tak proč to nezkusit. A sakra dobře jsem udělal. Les vypadá krásně pochmurně i ve dne, natož v noci. Manželský pár mi sednul a osazenstvo lesa bylo opravdu hezky udělané. Nejvíce se mi líbila proměna hlavního hrdiny, kterému jsem prostě nemohl nefandit obzvláště potom, co tak hezky vytunil kosu. Příšer si užije divák více než dost, atmosféra je hustá jak ranní mlha a tak jediným velkým mínusem zůstává, že po zhlédnutí snímku Asia Power prohlásila, že na dnešní výlet do lesa se*e, a pro její stromek mám jít sám :-D(14.12.2015)

Vždy ma poteší, keď si pustím nejaký horor, o ktorom som prakticky nič nevedel a vidím, že ho netočila len skupina amatérov, ako je to v tomto žánri nanešťastie väčšinou zvykom a navyše nie je po pár minútach všetko jasné a tak som od The Hallow mal už od začiatku veľmi dobré pocity. Poteší atraktívne prostredie usadlosti hlboko v lesoch v európskom štýle, sympatické hlavné duo, ktorému nie je problém fandiť, plno tradičných žánrových prvkov, ako susedia, ktorí niečo tušia a dostatok tajomstiev, ktoré sa majú vyriešiť a tak je všetko pripravené na kvalitnú žánrovú zábavu. Tá síce čiastočne aj nastane, ale tvorcovia to pojali predsa len inak, než by som uprednostňoval. Hlavne sa to malo podstatne viac uberať štandardným hororovým štýlom, toto mi už prišlo také rodinnejšie, kde som sa o postavy vlastne aj prestal obávať, lebo netvory nepredstavovali zase tak veľkú hrozbu. A pritom vzhľadovo a pohybmi na tom boli veľmi dobré, len jednoducho ich správanie nebolo až také agresívne, ako by som si prial a navyše ich útokov bolo viac, než dosť, takže pri ich nie až tak aktívnom prístupe pocit ohrozenia rýchlo vyprchá. Ale predsa len sa tu nájdu aj dve hororové sekvencie, ktoré sa mi dosť páčili, prvý výskyt netvorov vo väčšom množstve a scéna s rukou. A nanešťastie v poslednej tretine sa dej začne uberať smerom, ktorý v tomto žánri moc neobľubujem a tak už som vedel, že nič výnimočné z toho nebude. Takže The Hallow si celkovo určite zaslúži pochvalu, po dlhšej dobe zase horor, ktorý mi vo väčšine ohľadoch prišiel kvalitný a dobre sa mi na neho pozeralo, ale lepšie hodnotenie mu nanešťastie dať nemôžem, na to by som potreboval iné prevedenie. 65%(15.11.2015)