Šestidílná filmově pojatá minisérie (natáčená krom Norska z velké části i u nás) o možná vůbec nejslavnější (a z tehdejšího pohledu i nejdůležitější) sabotáži druhé světové války; operaci Telemark, která svým stěží uvěřitelným průběhem potvrdila platnost Murphyho zákonů. Měla za cíl zastavit výrobu těžké vody, používané Německem při pokusech se sestrojením reaktoru na výrobu plutonia, ale snad nic nešlo dle původního plánu... A tato série tento fascinující milník bere od píky, komplexně a s ohledem na historickou věrnost (až na postavu Anny Friel) a činí tak skrze tři hlavní dějové linie i pěknou řádku nečernobílých postav z obou stran barikády. "Vědeckou" linii nositele Nobelovy ceny Wernera Heisenberga, "kolaborantskou" linii ze samotné továrny po nástupu nového ředitele během okupace a samozřejmě v neposlední řadě samotnou "sabotérskou" linii. Žádná nehraje prim a všechny jsou si rovny. Nejen prostorem, ale i kvalitou (jedinou výtkou je uspěchaná zkratkovitost druhé poloviny finální epizody), byť každá má svůj vlastní styl a svá témata, kterým se věnuje. A jakkoli by takový přístup hrozil tím, že se to rozpadne na tři nesourodé linie hrající si na separátních písečcích, tak pravý opak je pravdou, jelikož takto je docíleno toho, že zde vše (ne)přímo souvisí se vším.(8.11.2015)

Abych řekl pravdu, tak jsem toho čekal víc. Šestidílná výpravná TV minisérie nalákala na první díl, ale následné díly již nebyly zdaleka tak dobré. Seriál se snažil odvyprávět vojenskou operaci Telemark a veškeré události kolem ní prostřednictvím několika postav, žádná ale nemá tak silný příběh nebo důležitou roli na to, aby s divákem jakkoli hnula. Neříkám, že se mi na to koukalo špatně, ale určitě to mělo větší potenciál a zpracování mohlo být zajímavější.(24.5.2016)

Šestidílná televizní vymazlenost, která operaci Telemark podala nejen naprosto detailně, ale i přehledně a hlavně historicky věrně, což ne vždy jde ruku v ruce. Příběh sám ja rozdělen do tří rovnoměrných liniích, norské, německé a řekněme britské, které se ne snad vyloženě prolínají, ale určítě dotýkají a dohromady tvoří víc než kompaktní celek. Naštvala mě snad jen jediná věc a to samotný závěr, což ovšem není výčitka na adresu filmového řemesla, ale spíš žehrání na osud. 95%(16.11.2015)

Výborný šestidílný miniseriál z produkce norské televize, o kterém bych se nedozvěděl, nehledajíc na základě právě čtené knihy a v ní krátce zmiňovaných norských operacích SOE, nějaké konkrétní knihy o právě zahraničních operacích SOE na Databázi Knih, kde jsem byl odkázán na Heroes of Telemark, u kterých je jako související uveden starý ČB Kampen om tungtvannet, který když jsem se snažil dohledat k němu alespoň anglické titulky, jsem našel nějaké pro stejnojmenný film z roku 2015 - a hle, on to nebyl film ,on to tento miniseriál. Klikatá to cesta k něčemu, co jsem vůbec nehledal a o to větší radost mám, že jsem to našel a ještě větší radost z toho, že se panot tak rychle ujal překladu a bleskově připravil pro nás všechny titulky, za což mu náleží neskonalý dík :) - To jen taková základní anabáze bokem a teď už k dílu samotnému: ~~~ Šest tři čtvrtě hodinových dílů se zaobírá celou operací Telemark od jejího vzniku po její konec a to přes všechny ty kotrmelce, které operaci a její účastníky potkávaly během celého jejího průběhu, a že jich nebylo málo. Divák tak sleduje čtyři hlavní dějové linky a hned několik postav v každé z nich (plánování v Anglii; samotné norské operativce (všechny skupiny) na místě; Wernera Heisenberga s rodinou, jenž je hlavou tamního německého výzkumu jaderného reaktoru a možné bomby; novopečeného norského ředitele továrny Hydro, ve které se právě vyrábí mj. i ona Těžká voda, potřebná pro jaderný výzkum a díky níž se celé tohle odehrává). Zdá se to přeplácané, ale věřte, že není. Ani zdaleka. vše to do sebe poměrně velmi dobře zapadá a nic není navíc. Spíše bych naopak uvítal více materiálu a tedy i více dílů, protože mi přišlo, že je tu několik míst, které jsou poněkud příliš urychlené a sestříhané a přitom by bylo stále o čem mluvit a vyprávět - dám více prostoru hlavním i vedlejším postavám a měli bychom tu tak trochu jiné norské Band of Brothers, příběhově rozsáhlejší a objemnější - a to je důvod, proč neudílím pátou hvězdu, místy přílišná zkratkovitost. I tak je to ale po dlouhé době výtečná filmová událost z nejen vojenského období Druhé světové. A Norům za ni patří dík. ~~~ (PS: Sice se to mj. natáčelo i v Praze, ale tak nějak nečekám, že k nám tahle minisérie oficiálně na televizní obrazovky asi doputuje /v původním znění tuplem ne/, což je škoda.)(15.11.2015)

Šířeji a hlavně civilněji pojaté zpracování důležité válečné epizody, kterou na plátna kin přivedl v polovině šedesátých let klasik Anthony Mann ve filmu Hrdinové z Telemarku. Boj o těžkou vodu je poctivá televizní práce, které k absolutnímu hodnocení v mých očích chybí nějaký skutečně zapamatovatelný okamžik. Anna Frielová vypadala ovšem jako agentka Carterová, za to palec nahoru.(24.9.2017)

• - Postava středoškolského učitele chemie Waltera Whitea ze seriálu Perníkový táta (od r. 2008) používá přezdívku Heisenberg jako vyjádření pocty teoretickému fyzikovi Werneru Heisenbergovi, který je jednou z hlavních postav tohoto seriálu. (rybitvi)

• - Dramaticky už toto téma zpracoval český spisovatel a jaderný fyzik František Běhounek v knize "Rokle u Rjukanu" z roku 1966. (mortak)

• - Seriál drží národný divácky rekord pre premiéru TV drámy v Nórsku, keď v deň vysielania, 4. januára 2015, sa na celé prvé dve epizódy pozeralo 24,3% nórskeho obyvateľstva, čo predstavovalo 62,5% z celkového počtu divákov, ktorí v danú nedeľu sledovali TV. (figliar)