Boj o těžkou vodu (TV seriál)

• Česko

Boj o ťažkú vodu

The Saboteurs

The Heavy Water War

Drama / Historický / Válečný

Norsko, 2015, 4 h 27 min (Minutáž: 6x45 (3x87) min)

Drama podle skutečného příběhu druhé světové války o trochu omšelém, ale stále zajímavém a nejednoznačném problému odpovědnosti vědce za vy(zne)užití výsledků jeho práce. Třetí díl je už trochu méně sevřený a chvílemi tolik nebaví, zvlášť v oné rovině romantického melodrama. Výteční herci, potěší interiér pražské právnické fakulty.(30.9.2017)

Výborná norská minisérie zachycující průběh operace Telemark, výborné výkony herců, skvělé prostředí i atmosféra a především oceňuji velmi věrné kopírování historie a držení se faktů. Pro samotný děj je důležité i držení se pouze podstatných dějových linek bez přeskakování úplně mimo. Seveřané prostě umějí, pro mě velice ukázkově zpracovaná i natočena minisérie z WWII o vývoji atomové bomby v Německu, výroby těžké vody v Hydro a o práci a osudech skupiny Tetřev/Vlaštovka. 90%(23.8.2016)

Šířeji a hlavně civilněji pojaté zpracování důležité válečné epizody, kterou na plátna kin přivedl v polovině šedesátých let klasik Anthony Mann ve filmu Hrdinové z Telemarku. Boj o těžkou vodu je poctivá televizní práce, které k absolutnímu hodnocení v mých očích chybí nějaký skutečně zapamatovatelný okamžik. Anna Frielová vypadala ovšem jako agentka Carterová, za to palec nahoru.(24.9.2017)

Viděl jsem zatím jen první díl, ale je to fantastické. Skvělý příběh, výborně natočeno, hutná atmosféra, zajímavě napsané postavy, soustředění pozornosti na všechny aktéry - na Angličany, Nory i Němce. První díl končí v nejlepší možnou chvíli a už se nemůžu dočkat, až se dostanu ke druhému. Měl jsem od toho velká očekávání a rozhodně došla naplnění.(23.11.2018)

Šestidílná televizní vymazlenost, která operaci Telemark podala nejen naprosto detailně, ale i přehledně a hlavně historicky věrně, což ne vždy jde ruku v ruce. Příběh sám ja rozdělen do tří rovnoměrných liniích, norské, německé a řekněme britské, které se ne snad vyloženě prolínají, ale určítě dotýkají a dohromady tvoří víc než kompaktní celek. Naštvala mě snad jen jediná věc a to samotný závěr, což ovšem není výčitka na adresu filmového řemesla, ale spíš žehrání na osud. 95%(16.11.2015)

• - Postava středoškolského učitele chemie Waltera Whitea ze seriálu Perníkový táta (od r. 2008) používá přezdívku Heisenberg jako vyjádření pocty teoretickému fyzikovi Werneru Heisenbergovi, který je jednou z hlavních postav tohoto seriálu. (rybitvi)

• - V titulcích se na pár sekund objeví ruka s detailem náramkových hodinek. Zajímavé je nejenom to, že jde o československé hodinky značky Prim, ale i fakt, že je to historická chyba - Chronotechna v Novém Městě nad Metují byla založena až v roce 1949 a první hodinky Prim tam vyrobili až skoro o 10 let později. (jnm)

• - V šesté minutě 1. dílu můžeme v pozadí filmové scény zahlédnout moderní automobil a několik kolemjdoucích, kteří sledovali natáčení. Děj seriálu se však odehrává v Berlíně roku 1938. (Yardak)