Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (157)

emma53 

všechny recenze uživatele

Ano sedlák ze statku Auguste se s ničím dvakrát nepárá, co jsou pro něj obyčejní překupníci drog. Ty on přece zvládne levou zadní a možná mu budou stačit jenom vidle. Tuhle velkou hvězdu filmového nebe, Jeana Gabena mám moc ráda a filmy s ním jsou vždy příjemným osvěžením. I když připouštím, že tam byly scény, kde jsem opět musela použít rychloposuv. Na zvířata jsem hodně velká citlivka. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to v dost bídné kvalitě, takže hodnotím pouze lehce nadprůměrně a někdy si to budu muset dá znova. Když Gabin poprvé sáhl po zbrani, čekal jsem, že už má nějaký plán, ale zřejmě si myslel, že drogovou mafii neubude, přijde-li o jednoho člena. A taky se mu ta nerozvážnost málem vymstila... (Stejně ale nebyl v právu, takže je to de facto záporná postava. :) Jinak to srážení krav autem je opravdu pozoruhodné. :) ()

Reklama

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Možná trochu komedie, ale zatraceně vážné téma. Stát má chránit svůj lid, ale nečiní tak, farmář vezme zákon do svých rukou, aby ochránil rodinu. V té chvíli stát stíhá farmáře, nikoli ty, kteří farmáře zatlačili do kouta a dohnali ke zločinu. Krom toho ovšem taky neobyčejně tvrdý Jean Gabin, s nímž nehne absolutně nic. Závěr je vynikající. Takový "francouzský agrární nacionalismus". 85% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Snímek funguje díky postavě nesmlouvavě patriarchálního farmáře, který jako by vypadl z neorealistických románů o italském jihu z poloviny 19. století. A postava farmáře stojí a padá s výkonem charismatického Jeana Gabina, který nemusí ani promluvit, jeho pohled hovoří za vše. Bez jeho účasti by šlo jen o průměrnou detektivku s lehce naivním a nedůvěryhodným scénářem. Mimochodem, před pár lety vznikl ve Francii remake pod názvem Joseph s Pierrem Mondym v hlavní roli. Jakkoli je to kvalitní herec, který po desítky let patří do francouzské herecké špičky, typově se zkrátka s Jeanem Gabinem rovnat nemůže a celkově se dá remake označit co do působivosti za stěží poloviční. Všechno ostatní ve filmu je podřízeno právě ústřední postavě a v podstatě nestojí za hlubší rozbor. Celkový dojem: 75 %. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Geniální hudba Gainsbourga a skvělý film-noir o heroinu a důsledcích a dopadech dealerství drog na obyčejné lidi. Pan Deferre, nejen, že uměl vycházet skvěle s Gabinem, Delonem, Venturou, Signoretovou, uměl jim i uložit skvělé role ve svých režijních i scénáristických Dílech, ano, takových již nebude... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (5)

  • Film se natáčel v Normandii ve Francii, konkrétně v lokacích Saint-Maurice, Val-de-Marne a v Studios de Saint-Maurice. (Posheidon)
  • Auguste Maroilleur (Jean Gabin) jezdí po farmě automobilem Dodge WC. Dodge WC byla řada amerických vojenských užitkových vozidel používaných ve druhé světové válce. (montywalsh)
  • Role byla Gabinovi šitá na míru, mimo jiné protože bylo známo, že je v soukromém životě vášnivým zemědělcem a farmářem. (AlDelon)

Reklama

Reklama