Heroin

• Francie

La Horse

• Itálie

Il clan degli uomini violenti

• Západní Německo

Der Erbarmungslose

Heroín

• Austrálie

The Violent People

Krimi / Thriller

Francie / Itálie / Západní Německo, 1970, 78 min

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = ?.?.19??, réžia českého znenia (ČST Brno 1989) = JIŘÍ KUBÍK, Gabina dabuje JOSEF VĚTROVEC+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 3.8.1997, réžia českého znenia (NOVA 1997) = MARIE FRONKOVÁ, Gabina dabuje JOSEF VINKLÁŘ+PREMIÉRA NA ČT 2 = 19.10.2008, réžia českého znenia (ČT 2008) = ZDENĚK HRUŠKA, Gabina dabuje ALOIS ŠVEHLÍK --- Za poctivých 5. A to po každej stránke. Nechápem prečo mi tento film doteraz unikal. (Asi to bude tým, že som začiatkom 90 - tych rokov nenašiel vôľu požičať si VHS od LUCERNAFILMu.) Toto je ale presne ten starosvetsky a poctivo, opakujem POCTIVO, nakrútený majstrštyk, ktorý má údernú a nosnú zápletku, premyslenú obrazovú kompozíciu, úsporné dialógy, priestor pre premýšľanie a najmä tak neuveriteľne formalisticky moderný a nadčasový záver, aký sa dnes už nenosí. Posledný záber filmu je geniálny a hudba v ňom použitá nie je len prázdnou kulisou (kvôli ktorej hudbu vo filmoch vnímam len zriedkavo), ale rovnocenným partnerom ostatným zložkám. Plytvať slovami ohľadne GABINovho profesionálne odvedeného výkonu nehodlám. Vyzdvihol by som ale vynikajúci výkon jeho dabingového protipólu ALOISA ŠVEHLÍKA. (25.6.2009) TECHNICKÁ POZNÁMKA: Pôvodne bol HEROÍN uvedený v ČST s brnenským dabingom v hlavnej úlohe s Větrovcom. ČT ale svoj dabing nepoužila, lebo v ňom vraj komunisti niečo scenzurovali. A takýchto prípadov sa údajne vyskytuje celá kopa. Nemôžem si pomôcť, ale tak sa mi vidí, že opäť sa nám tu rodí nová cenzúra, kedy namiesto toho aby ČT pred film trebárs dala komentár, že "toto je cenzurovaná verzia" a film normálne uviedla (nakoľko určite nielen mňa z historického hľadiska pôvodný dabing zaujíma a potom v repríze nech si púšťajú novú verziu) radšej ho nenávratne "zakope" do archívu. Idioti. (19.7.2009)(25.6.2009)

téma patriarchálnosti, cti a hrdosti, tvrdosti, sily tradície, sedliackej pragmatickosti, schopnosti riešiť si svoje problémy bez "pomoci" štátu, zoči-voči moderným priekupníkom s narkotikami s vilami kdesi pri Ženevskom jazere, to ma naozaj zaujalo... ale tá hudba bola pre mňa hrozná. Vôbec nesadlo - Gainsbourg bol až príliš kaviarenský inťoš na to, aby zložil niečo adekvátne k takejto zemitej gangsterke zo sedliackeho prostredia. Tak isto by film asi neprešiel cez ochranárov zvierat, ale inkriminované scény dotvárajú ešte mocnejší nádych tvrdosti-surovosti a realizmu. Film, ktorý nie je až tak výrazný, ako by sa podľa vysokého hodnotenia (81%) mohlo zdať, ale aj tak si naňho po rokoch určite spomeniete(4.11.2013)

Gabin v roli stárnoucího statkáře - patriarchy, kterého okolnosti donutí chránit svoji rozvětvenou rodinu jak před policií, tak drogovými dealery za každou cenu a spravedlnost v tomto případě bere do vlastních rukou... Francouzská stará škola v plný parádě, kde těch pár much na kráse ( na mě přeci jenom místy až dost pomalý tempo vyprávění, mírně strohé dialogy, komornější zpracování a na to navozující kratší stopáž... ) s přehledem válcuje Gabinův excelentní výkon. Srovnání s kultovnějším STRAW DOGS se sice nabízí, ale na rozdíl od nich je LA HORSE přeci jenom daleko umírněnější a stravitelnější ( bráno z pohledu většinového publika samozřejmě ), tudíž zas až tak drsnou, syrovou ( a místy silně exploatační ) jízdu ve stylu již zmíněného anglického kultu, rozhodně nečekejte :-). I tak LA HORSE vážně potěšil, nevim čim přesně to bude, ale ať už vezmu prakticky jakoukoliv francouzskou produkci, která se mi v poslední době dostala do rukou, pokaždý to stálo za to !!!(25.6.2009)

FIlm mi přijde na CSFD velmi přehodnocenej, mě to zas tak kulervoucí nepřišlo, i když o nudu se taky nejedná. Pro mě osobně je více vypovídající hodnocení na IMDB, kde má film 6,5 hvězdy. Většinu filmu jsem se nemohl ztotožnit s hlavním hrdinou, který mi přišel možná až příliš účelově samolibý, proto možná ten vcelku průměrný dojem.(5.11.2013)

Je něco po sedmé hodině, právě jsem dokoukal celkem dost ucházející snímek a ptám se, je tohleto vysílací doba pro filmy jako byl tento? Určitě by si zasloužil hlavní vysílací čas. Nevím, jestli se nemýlím, ale dost velkou podobnost jsem v ději viděl ve filmu z roku 2005, kde Pierre Mondy hrál rovněž tvrdého starého dědu, který tahá dost drsnými metodami svého vnoučka ze štychu. Jean Gabin v roli jemu vlastní - starý protivný děda, který bere věci do svých rukou...(25.6.2009)

• - Roli farmářova vnuka Henriho, který se zaplete s pašeráky heroinu, ztvárnil herec Marc Porel. Tato droga se mu v osobním životě stala osudnou - byl na heroinu závislý, což mu zničilo nejen slibnou kariéru (kromě herectví se také věnoval psaní), ale možná také zapříčinilo jeho předčasný skon. Zemřel ve věku 34 let. (Nine)

• - Auguste Maroilleur (Jean Gabin) jezdí po farmě automobilem Dodge WC. Dodge WC byla řada amerických vojenských užitkových vozidel používaných ve druhé světové válce. (montywalsh)

• - Film se natáčel v Normandii ve Francii, konkrétně v lokacích Saint-Maurice, Val-de-Marne a v Studios de Saint-Maurice. (Posheidon)