Heroin

• německý

Der Erbarmungslose

• italský

Il clan degli uomini violenti

• francouzský

La Horse

• slovenský

Heroín

Krimi / Thriller

Francie / Itálie / Západní Německo, 1970, 78 min

Heroin je postaven především na Jeanu Gábinovi, který zde ztvárňuje postavu drsného venkovského sedláka který zjistí, že jeh vnuk zapleten do podvodu s drogami. Po dramatické stránce se Gábinovi s Deferrem povedla určitě o dost víc Kočka. Heroin nemá tak hustou atmostféru a hlavně mu chybí pořádný konec který byste si u takového filmu přáli. Ale i Heroin není špatné drama, i když ho samozdřejně tahne především Gábin. Trochu slabší čtyřku tedy dám.(26.4.2016)

Dost mě to zklamalo. Oč mělo jít? Že sedlácký život is the best a moderní doba mu do něj nemá co strkat rypák? A že to omlouvá i násilnou trestnou činnost? Nevím. Sice se mi líbí závěrečná scéna, kdy konečně vnuk řekne, že se pojede podívat na dobytek s dědou a nemluvný děda utrousí, jak chceš, to má jistou sílu. Ale jinak sledujeme rozvleklou historku, která si i přes krátkou stopáž pomáhá mnoha záběry krajiny, polí, bažin, řeky, z letadla, ale všechny na jedno brdo, takže to začne taky brzy nudit. A nechce se mi věřit, že by policie někde nenašla otisky prstů třeba na potopeném autě, aby měla nějaké důkazy. A i když to nemělo být, často mi postava starého statkáře přišla spíše krajně nesympatická, než že by nabízela tu spojitost člověka se zemí.(3.2.2019)

téma patriarchálnosti, cti a hrdosti, tvrdosti, sily tradície, sedliackej pragmatickosti, schopnosti riešiť si svoje problémy bez "pomoci" štátu, zoči-voči moderným priekupníkom s narkotikami s vilami kdesi pri Ženevskom jazere, to ma naozaj zaujalo... ale tá hudba bola pre mňa hrozná. Vôbec nesadlo - Gainsbourg bol až príliš kaviarenský inťoš na to, aby zložil niečo adekvátne k takejto zemitej gangsterke zo sedliackeho prostredia. Tak isto by film asi neprešiel cez ochranárov zvierat, ale inkriminované scény dotvárajú ešte mocnejší nádych tvrdosti-surovosti a realizmu. Film, ktorý nie je až tak výrazný, ako by sa podľa vysokého hodnotenia (81%) mohlo zdať, ale aj tak si naňho po rokoch určite spomeniete(4.11.2013)

Auguste Maroilleur je přísný ale spravedlivý. Na své farmě má respekt a nesnese odmluvy. O všechno se dokáže postarat a nemá ve zvyku prosit někoho o pomoc, a to ani když se kolem začnou rojit překupníci s drogami. Ztvárněn fantastickým Jeanem Gabinem jehož umění až bere dech. Při scéně společného oběda ve které se na své spolustolovníky stěží podívá, ale přesto jim pevně vládne svou nezlomnou autoritou natolik, že se mu nikdo neodváží ani v nejmenším protivit, jsem měl husí kůži. Pierre Granier-Deferre natočil syrový a nekompromisní thriller se kterým předběhl dobu alespoň o deset let. Místo pomalých gradovaných scén nabídl divákovi dynamický příběh ve kterém není čas na pochyby či oddech. Děj kvapí dopředu a jednat se musí teď, a pokud možno přímočaře a rázně. Docílil toho tak že zkrátil stopáž na nezbytné minimum a spolehl se na to že génius v hlavní roli utáhne celou atmosféru sám. A pochopitelně se nepřepočítal. Tímto postupem vznikl pozoruhodný film který si určitě zaslouží pozornost, a to nejen díky svojí progresivnosti.(27.2.2012)

Nedí nad "otce" "děda" rodiny. Farmář Auguste Maroilleur coby dědeček bránící čest své farmářské rodiny. Skvělá hudba Serge G., výborný výkon Gabina. Jediné co mě vážně rozesmálo byl výraz zneužité vnučky hlavního hrdiny, která prostě podle mého názoru asi vůbec netrpěla a její zděšení sem jí prostě nevěřila, přišlo mi to komické. Jinak temné a morální, jak mám u Gabina ráda. A film není kupodivu ani nijak dlouhý, jak bývá u podobných snímků ze zemí galského kohouta zvykem :)(4.5.2014)

• - Roli farmářova vnuka Henriho, který se zaplete s pašeráky heroinu, ztvárnil herec Marc Porel. Tato droga se mu v osobním životě stala osudnou - byl na heroinu závislý, což mu zničilo nejen slibnou kariéru (kromě herectví se také věnoval psaní), ale možná také zapříčinilo jeho předčasný skon. Zemřel ve věku 34 let. (Nine)

• - Role byla Gabinovi šitá na míru, mimo jiné protože bylo známo, že je v soukromém životě vášnivým zemědělcem a farmářem. (AlDelon)

• - V původním znění, tzn. ve francouzštině, má film název La Horse, což může u ledakoho evokovat, že se jedná v překladu o koně. Ve skutečnosti však výraz „La Horse“ znamená ve francouzském argotu heroin. Režisér filmu Pierre Granier-Deferre v témže roce natáčel ještě jiný film, který má rovněž podobně znějící zvířecí název Le Chat - Kočka (1971). V tomto filmu hlavní roli ztvárnil rovněž Jean Gabin. (Posheidon)