Heroin

• Francie

La Horse

• Itálie

Il clan degli uomini violenti

• Západní Německo

Der Erbarmungslose

Heroín

• Austrálie

The Violent People

Krimi / Thriller

Francie / Itálie / Západní Německo, 1970, 78 min

Herecký koncert Jeana Gabina. Rolí podobných této (autoritativního vůdce rodinného klanu) stvárnil předtím i potom více, tady je ale podle mého ještě přesvědčivější než jindy. Spolu s ostatními herci, rychlým spádem a kvalitně zpracovanými akčními scénami dělá Gabinovo mistrovství z tohoto snímku nezapomenutelnou záležitost.(13.9.2007)

Jeden člen rodiny sa nepodarí a hneď je z toho oheň na streche. Spôsobov ako sa s tým vyrovnať je viacero, pokiaľ je ale hlava rodiny stará škola, bude veselo. Teda iba divákovi, postavy zažijú možno viac utrpenia, ako vopred budú očakávať. Stará škola je aj Defferova réžia a Gabinove herectvo, takže si príde na svoje každý inteligentný divák, ktorý iste pochopí, prečo je riešená situácia tak, ako by sme ju my v našej dobe a prevažne ako obyvatelia miest neriešili. Augustov riskantný boj s neistým výsledkom a vopred očakávanými určitými obeťami je niečo veľmi špecifické a práve motivácia hlavnej postavy robia tento film aj dnes tak výnimočným. Tak ma napadlo, či sa pri takýchto typoch postáv dokázal ešte Gabin v skutočnom živote aj usmiať. Alebo či to nemal rovno nejakým štúdiom zakázané, kvôli prípadným viditeľným znakom na tvári, ktoré by mohli zničiť výraz jeho ultimátneho poker faceu.(5.11.2013)

Otřesné minimalistické drama od tvůrců stejně působivé Kočky a Vdovy, zasazené opět do prostředí francouzského venkova. Auguste Maroilleuer vládne své farmě i rodině pevnou rukou, za jeho despotismem ale stojí pevné morální zásady. Pro Augusta jsou věci dobré nebo špatné a nic mezi tím. („Tady žijeme postaru.“) Je personifikací starých časů s jejich tradičními hodnotami i smyslem pro spravedlnost. Své protivníky likviduje se stoickým klidem člověka, který ví, že dělá správně. A oni se nezastaví před ničím, jak se ukáže v nejbrutálnější scéně celého filmu, totiž v masakru krav. Nejsem ochránce zvířat ani milovník skotu, ale při této scéně jsem trpěla. Po závěrečných titulcích zůstane silný dojem, potěšení ze skvělého herectví Mistra Gabina a pár scén, které se z paměti jen tak vymazat nepodaří.(28.3.2011)

Vydarený Gabinov film. Ten v ňom nielen skvelo zahral postavu patriarchálne založeného majiteľa statku, ale rovnako ako vzal na seba úlohu vysporiadať sa s heroínodeficitnými dealermi, tak aj sústredil na seba všetku pozornosť. A to bolo dobre, pretože ostatné postavy, aj keď mnohé z nich patria k známym francúzskym hercom popri ňom pôsobili nevýrazne až komparzovo. Plný počet hviezdičiek nemôžem dať, pretože som mal niekoľkokrát problém s uveriteľnosťou príbehu.(15.5.2014)

Gabin ať už dědula, skvěle zahrál dědečka mstitele, který po nájezdu gangsterů na farmu jeho rodiny bere zákon do svých rukou. Nabízí se skutečně srovnání s D.Hoffmanem a Strašáky, ale tady to není čistě o obránci statku a útočnících. Gabin jde po zločincích metodicky a i krve je tu o poznání méně. Na proštřílené nohy, vroucí olej či medvědí železa zapomeňte .-) . Tohle je kultivovanější a více psychologické než akční. Každopádně stojí za vidění. * * * *(19.3.2012)

• Jean Gabin

• - Auguste Maroilleur (Jean Gabin) jezdí po farmě automobilem Dodge WC. Dodge WC byla řada amerických vojenských užitkových vozidel používaných ve druhé světové válce. (montywalsh)

• - Role byla Gabinovi šitá na míru, mimo jiné protože bylo známo, že je v soukromém životě vášnivým zemědělcem a farmářem. (AlDelon)

• - V původním znění, tzn. ve francouzštině, má film název La Horse, což může u ledakoho evokovat, že se jedná v překladu o koně. Ve skutečnosti však výraz „La Horse“ znamená ve francouzském argotu heroin. Režisér filmu Pierre Granier-Deferre v témže roce natáčel ještě jiný film, který má rovněž podobně znějící zvířecí název Le Chat - Kočka (1971). V tomto filmu hlavní roli ztvárnil rovněž Jean Gabin. (Posheidon)