Don Quixote: The Ingenious Gentleman of La Mancha

Dobrodružný

USA, 2015, 80 min

Není to nijak převratná adaptace tohoto klasického díla španělské literatury, které má daleký přesah mimo hranice své rodné země. Ale není to ani adaptace špatná a základní myšlenky zde jsou. Trochu mi vadilo sem tam použití digitálních triků, ale vyloženě snímku neuškodily, jen si myslím, že by to šlo udělat zajímavěji bez nich.(19.1.2018)

Jsem znalec, přítel, i obdivovatel Dona Quijota. (Před pár lety jsem si nechal poslat ze Španělska knihu v luxusním vydání s klasickými rytinami Gustava Dorého.) Přitom jsem odpůrce německého romatického pojetí této postavy. (Zastávám český realistický přístup - proto jsem se také na smrt pohádal s Rigobertem Dittmanem z Würzburgu a vyzval ho na souboj vinnými měchy.) Don Quijote je pro mě zcela autentická, a v mé věku i zcela aktuání Caballero de la Triste Figura: Místo aby se pomalu ve své aldeji propadal do hidalgovské senility a literární demence, vyrazí do světa, aby se v něm rozplynul v hrdinské smrti. Zde v evropském prostoru jedinečná postava s jedinečným osudem... Samotný film je poměrně plachý, nicméně v detailech dobře propracovaný, má skvělé dialogy a velice optimistický závěr - shlédnout jej je meditativním i vizuálním potěšením.(20.4.2018)