Ghoul

Česko, 2015, 86 min

Petr Jákl

Petr Bok, Petr Jákl

Jan Šuster

Všude jsem slyšel "To je hroznej film, musela jsem odejít z kina.", "To je příšerný, taková hnusná atmosféra a ty hrůzostrašný obličeje na kameře a lekačky. Bála jsem se potom jít domů z kina a dva dny jsem nespala.", "Chtěla jsem jít na 50 odstínů šedi, ale přítel chtěl jít na tohle a tak jsme šli na tohle a v životě už s přítelem nejdu do kina." ...... Tak teď nevím, jestli jsem už tak hororu-vzdornej nebo jestli jsou většina mých známých vypatlanci co v životě neviděli horor. Jako chápu, že v kině to je asi trošku jinej zážitek, než doma na zaprděný židli s čipsama v držce, ale zase takovýchdle found-footage není opravdu málo a jediný co na tomhle filmu bylo fakt "on the edge" byly lekačky, protože zvukař se očividně nudil, tak musel vždycky při náhodném objevení bot ve sklepě, mouše před kamerou nebo stínu v okně hodit 10000% zvuk nahlas. O tomhle je bohůžel většina dnešních hororů - způsobit divákovi infarkt a náhlé povolení svěrače bouchnutím dveří nebo zafoukáním větru, který doopravdy není vítr ale duch sériovýho vraha. Ale abyste si o mě nemysleli, že jsem úplnej debil (což nevylučuji), osvětlím své tři hvězdy. První hvězda: Je to první český horor (sic bez českých herců, ale...), na který se dalo dívat. Druhá hvězda: Atmosféra byla přeci jenom docela fajn. Třetí hvězda: Mám rád found footage..... a asi taky proto, že nejsem příliš náročnej divák.(5.7.2015)

• verbal

Hladomor na Ukrajině, kanibalismus a Čikatylo. Až si člověk říká, že s takovými ingrediencemi by to nedokázal zkurvit snad ani Srstka. A ejhle! Péťa asi přičinlivě polykal, a tak mu židácký producent Robert půjčil hájosmičku, aby před ní mohl nechat devadesát minut čurákovat partičku nesympatických, afektovaných, ochotnických Američanů, co řvou Eaten, Eaten a bafají na sebe gumákama a kotletou z nuceného výseku. Opravdu jsem nechápavě kroutil hlavou, když jsem viděl ten sáhodlouhý seznam příživníků, kteří se na tom podíleli a z určitě príma předraženého výletu na Ukrajinu přivezli něco, co by zmáknul za maminčino kapesné i Jakub Smutný jen s mobilem, pár debily a vykuchanou kočkou v libovolných vidlích Broumovského výběžku. Asi nějaký grant na podporu zaměstnanosti nebo co. No nic, je čas jebnout Jákla jeklem, popřát mu mnoho alespoň kaskadérských úspěchů a otočit se na druhý Bok.(7.7.2015)

Scénář plný klišé a logických kiksů, ale víte co... tenhle film funguje. Jákl režii zvládl a co se týče atmosféry a napětí, tak Ghoul je nejlepší český horor/thriller za dlooouhé roky. Coby klasický oddechový horůrek dokonce tenhle film převyšuje kvanta svých amerických konkurentů. Vlastně jsem byla až překvapená, že tenhle film mě nenudil, ani intelektuálně neurážel. Palec mírně nahoru.(1.11.2015)

Musím říct, že na Ghoul jsem bál jít ze dvou důvodů. Byl to faktor třaslavé kamery, který se dá předpokládat u "dokumentaristického" stylu vyprávění a který já osobně považuju za filmovou říši zla. Další obava byla z toho, jestli náhodou nebudu sledovat nějakou další Záhadu Blair Witch. Naštěstí se mé obavy nesplnily. Ano jistě, třaslavka se dostavalila, ale jen opravdu v míře nezbytně nutné, jinak je film nasnímaný přehledně a obraz tady pracuje směrem k divákovi na výbornou. Nejsilnější složkou filmu jsou určitě lekačky, hlavně v první půli, kdy přichází opravdu z ničeho nic. Zaznamenána je i snaha nastolit na mém těle husí kůži, což se uplně až tak nezadařilo, ale to bylo hlavně proto, že jsem si za celou dobu nenašel k hlavním hrdinům žádný vztah. Atmosféru má film dobrou hlavně díky skvělýmu výběru lokace, hnusnej barák uprostřed hnusnýho lesa dělá zkrátka svý. Neříkám, že mě to ohromilo, nebo že bych byl kdo ví jak napnutej či vystrašenej, ale Ghoul mě bavil a zajímal od začátku až do konce a toho si cením, stejně jako faktu, že Petr se nebojí dělat český filmy nečeským přístupem.(26.2.2015)

• *CARNIFEX*

Trojica amerických dokumentaristov prichádza na ukrajinskú pôdu, aby natočila pilotný snímok k dokumentu o hrôzostrašných skutkoch bežných ľudí, ktorí na pokraji zúfalstva v 30 rokoch minulého storočia natoľko prepadli chudobe a hladu, že ich jediným pokrmom sa stalo ľudské mäso. Vstupom do starého domu sídliaceho uprostred hlbokých hôr, kde v pradávnej minulosti dochádzalo k brutálnym činom nesúcim znaky kanibalizmu, však prichádzajú do kontaktu s omnoho väčším zlom, ako si doposiaľ mysleli. V "stenách" chatrče sídli démon najväčšieho sériového vraha z čias hlbokého socializmu, samotného Adreja Čikatila, ktorý čaká na svoje ..... Nechcem byť fakt sprostý, a opäť preukázať svoju dávku arogancie (čo fakt robím nerád!), ale naozaj by ma zaujímalo kto schvaľuje obsahy, lebo ten druhý, to je úplná katastrofa! Čikatila popravili v 94´ do boha tak jak s ním mohli ísť robiť interview? Oni do daného domu išli úplne kvôli niekomu inému. To, že majú dočinenia s menovaným, zistili snáď v 3/4 filmu z fotky, kde bol zachytený so svojím bratom, ktorý bol údajne zožratý miestnou háveďou. Ale poďme k snímku, lebo predsa len sa tu nachádza pár užívateľov, ktorých (možno aj) zaujíma môj názor. Za prvé si dám po papuli zato, že som porušil pravidlo, ísť do kina na iný žáner ako je sci-fi. Sledovanie hororov v kine je ovplyvňované mnohými prvkami, ktoré skresľujú vnímanie diváka. Ako napríklad dav výskajúcich ľudí, šuchot pukancov, či totálne prejebaná hlasitosť kina, ktorá mi trhá bubienky. Ja si nemyslím, že by táto pomerne nápaditá "diablo-ducharina" predčila snímky ako "Chernobyl Diaries či Dyatlov Pass Incident". Podľa mňa sú to rovnako dojebané námety ako tento. Bez pardónu, kam sa "Ghoul" hrabe na Bebjakové "ZLO" o skupinke "gayov", ktorí prichádzajú do Bernolákova, aby v jednej barabizni chytili ducha za gule. Zlo malo grády, vtip a hlavne!!!!!!!!! - hororové prvky. Táto zlátanina okrem rozkuchanej mačky, ktorej viditeľne nepomohlo ani deväť životov neponúkla ani hovno. Jedine, že by sme brali ako plus, scénu, kedy duch šuká jednu z hlavných postáv do zadku. Možno si niekto povie, "jeeej, aké originálne, že??" Nasrať!! Podobná scéna bola v "Scary Movie 2", keď zosnulý panovník mrdal Donu z Beverly Hills 902 10 do papule. Jediným pozitívom sa tak stáva fakt, že na ukrajinskej pôde konečne zgegol aj nejaký Američan (tlieskam!) - 40%(2.3.2015)

• - Diváci o filmu slyšeli až nedlouho před premiérou záměrně, celá produkce totiž probíhala v utajení. Všichni měli ve smlouvě přísnou podmínku mlčenlivosti. (Zdroj: idnes.cz) (oje)

• - Web Alkohol.cz připravil při příležitosti světové premiéry filmu Ghoul exkluzivní koktejl „Cool Ghoul“. (Bioscop)

• - "Ghoul je výraz z arabské mytologie. Označuje démona, neživou bytost, která se vyskytuje na místech s četným výskytem úmrtí a živí se lidskými ostatky," vysvětlil Petr Jákl ml. (Zdroj: idnes.cz) (oje)