Ghoul

Česko, 2015, 86 min

Petr Jákl

Petr Bok, Petr Jákl

Jan Šuster

Vůbec nevím proč, ale vždycky mi byl Jákl ml. hrozně sympatický, byť jeho kariéru nijak nesleduji. Docela mě překvapilo, když se pustil do horroru. Zvědavý jsem byl, to jo, i když jsem moc neočekával (už i proto, že od found footage neočekávám už leta prakticky nic, kromě nudy). A ejhle, Jákl si mé sympatie udržel, ba ještě upevnil. Ghoul s ničím novým nepřichází, ale sympaticky motá více věcí dohromady, což způsobuje, že to vůbec nenudí a nejednou, i díky slušnému herectví, i baví. Jasně, mohl jsem si postupně odškrtávat z tradičního FF seznamu: podivný zvuk za kameramanem, běhání s kamerou v noci, běhání s kamerou ve sklepeních a tunelech, ale mě to bavilo. kdybych měl vytvořit seznam deseti oblíbených found footage horrorů (a věřte, že bych to bral jako krutý trest), Ghoul by se tam určitě objevil. Že by se českému filmovému horroru začalo blýskat na lepší časy? 3.5*(9.8.2015)

Téééda to byla pecka, jo ten příběh to už tu byl stokrát, ale sakra ta atmosféra byla pekelná a to doslova. ta odporná hnusná chatrč, ten les, divná věštkyně, jeden ze členů zmizel a něco se tam pohybuje. Tohle, přesně tohle vynáší, ten film a drží to až do úplného konce, ta atmosféra byla fakt drsná a zničující. Jediné, co by se tak nějak dalo výrazně vyčíst, že se ve filmu objeví digitální černá šmouha, místo tohle bych radši bral komparzistu v černém, co by občas proběhl kolem a mělo by to lepší efekt. Ale to je asi tak všechno, jakmile skupinka vstoupí do chajdy bez kuří nožky, tak se film rozjede a nenechá vydechnout. Herci se chovají přirozeně, každý má něco do sebe, nikdo mně nijak neiritoval. A je to i drsnější, když vezmete v potaz, že to monstrum Čikatatila fakt žil a všechno to spáchal. Tenhle film v sobě spojuje, hned několik věcí, posednutí, Ouija, kanibalismus, gore, aaa tak trochu Záhadu Blair Witch, je to takový mix, ale to je jedno, všechno funguje tak jak má. Takže by to chtělo o trošku míň Trošků a víc Petrů, kteří dokáží natočit, takhle povedený horor, co fakt mrazí a děsí .(26.10.2016)

• maddy

Found footage horor, ktorý nevedieť, že ho natočili bratia Česi, tak to na filme ani nie je nijako zvlášť poznať (hlavne preto, že väčšina postáv rozpráva anglicky), ale samotná krajina vzniku nemá na moje hodnotenie žiaden vplyv. Stále sa totiž jedná o rovnakú mizériu ako väčšina súčasných lacných found footage prírastkov. A ani o tom Čikatilovi Ghoul nakoniec ani nie je, pokiaľ nepočítam jeho ducha čo je značne prihlúply námet. Skôr sa jedná o vykrádačku takmer dvadsať rokov starej záhady Blair Witch a niekoľkých ďalších paranormálnych found footage snímkov. Teda tu máme jeden hnusný les, jeden hnusný dom, akurát namiesto čarodejnice tu pobehuje duch kanibala Čikatila. Vo výsledku je však jedno, či by ten duch bol Čikatila alebo nie, keďže téme kanibalizmu sa Ghoul takmer vôbec nevenuje. Prvých dvadsať minút som bol ešte zvedavý akým smerom sa film uberie, no následne nasleduje zmätené pobehovane po lese a dome, prípadne jeho priľahlých časti, kamera sa prehnane klepe, že divák buď pozerá do tmy alebo sa svieti malým svetlom z baterky, takže divák sa v podstate opäť pozerá do tmy. Aj tie malé náznaky atmosféry (samotný polorozpadnutý dom uprostred lesa vyzerá už sám o sebe dosť nevábne) sú narúšané lacnými, ale hlavne nefunkčnými ľakačkami a divák čoskoro zistí, že Ghoul toho veľa neponúka, okrem neustálych záberov na ouija stolík, kde sa nejaká podivná žena z miestnej dediny snaž vyvolať, respektíve neskôr odvolať ducha, zatiaľ čo postavy sa medzi sebou hádajú, občas preskúmajú dom a zmätočné finále, ktoré malo celé dianie asi zintenzívniť je opäť zabité tým, že divák v ňom trištvrte času nič nevidí. No ale keď vás vystraší škrabanec na bruchu postáv, ktorý im tam počas sexu urobí duch, tak nech sa páči Ghoul bude pre vás hrôzostrašným zážitkom. Pre tých ostatných asi iba varovanie, že pokiaľ by to natočili Američania a vyslali do kín tak to tu je možno aj v čiernych číslach. Ale keďže je to „náš film“ tak je k nemu väčšina o niečo benevolentnejšia. CELKOVO: 1* (2/10)(3.7.2015)

Je sice fajn, že v Český kotlině exituje tvůrce, jenž svými filmy může prorazit i mimo Česko, což je na naše filmaře jev takřka nevídaný a já za to Jáklovi děkuji, protože např. jeho Kajínek absolutně skvělej film, kterej už jen vizuální stránkou vypadá jako americký thriller a to je prostě věc, která mě nesmírně těší.Bohužel od Ghoula jsem čekal určitě víc.Dobře natočené klišé s pár děsivými scénami, které uměly dobře zvednout srdeční frekvenci, ale celé je to natočené v hrozně nesympatické lokalitě, místy to nemá šanci udržet tempo a až na překrásnou Alinu Golovlyovou je herecké obsazení bytostně nesympatické i když herecky zvládá.Když nic jiného, může Jákl určitě konkurovat americké, španělské a třeba i ruské hororové produkci a to je prostě úžasný, ale že měl Ghoul být mnohem děsivější, to už je jiná.Velká škoda, že jako celek to vyzní hodně obyčejně, protože námět je neobyčejný a při jedný z posledních scén v lese jsem se pro jistotu podíval, jestli jsem se neposral.55%.(10.7.2015)

Západní žánrový standard, jemuž podráží nohy absence jediného momentu překvapení i to, že kvůli efektu jsou postavy ochotny zachovat se jako nebetyční tupci, což by jim šlo odpustit tehdy, pokud by se jim dostalo kapky osobního života navíc; všechno tohle bohužel absentuje a tak je to vlastně ve výsledku… onen západní žánrový standard. [Jestli to má být pochvala, či pohana, je na vás.] 3 a ½.(9.7.2015)

• - Rolu Kataríny (Alina Golovlyova) si mala pôvodne zahrať česká herečka Emma Smetana. (Stefan Deryck)

• - Téma pověstného ukrajinského kanibala Andreje Čikatila si zvolili také tvůrci snímku Dítě číslo 44 (2015), který se filmoval v České republice, a dokonce v něm nabízeli Petru Jáklovi ml. roli. „Dali mi číst scénář, aniž tušili, že já už mám podobný film hotový," směje se Jákl. Na stejné téma vznikly i filmy Občan X (1995) a Evilenko (2004).
    (oje)

• - Na vyžádání režiséra Petra Jákla ml. v kinech zvýšili hlasitost na vyšší úroveň. (kytka.patrik)