„Je to kult. Niekomu tam dole preskočí a všetkých pozabíja. Tí vyhynú skôr, než my.“ Som zaskočený. Dobrá zápletka, ale meganudné trailery, extrémne nezaujímavá reklamná kampaň pri príležitosti uvedenia filmu do kín, v kinách v podstate totálny a úplný prepadák, nečítal som snáď ani jednu pozitívnu recenziu... a nakoniec je to takmer na 70%! Akože neviem, ak niekto čakal komédiu, tak určite bude hustoprísne sklamaný, ale toto podľa mňa ani nikdy komédia byť nemala. A tak to komédia ani nie je. Je to skôr niečo ako feel good movie, občas pobaví, občas sú tam vážnejšie presahy a ako celok je to poetické, atmosférické a milé. Kladne ma prekvapil aj vcelku odvážny koniec a šialená dvojka Waltz/Udo Kier – a to Waltza nemám rád. Za mínus by som označil aj na jednej strane úžasné univerzum, na strane druhej zároveň i úžasne nepremyslené. Pri sledovaní tohto filmu mi ustavične napadli nové a nové otázky, súvisiace s logikou (jeden za všetky: prečo by miniatúrne predmety mali stáť menej, ako tie normálnej veľkosti? Viete, aké neuveriteľne komplikované musí byť vyrobiť miniatúrne topánky?). K tomu plno brutálnych mien typu „Dušan“ alebo „Safranek“.(16.2.2018)

• TeeAge

| Rozpočet: 68 miliónov $ | Tržby: 53.9 miliónov $ | Námet s potenciálom ako hrom, ale s výsledkom ihly v kope sena. Keď človek zváži, že v tak dhlej stopáži ho baví jedine Christopher Waltz, a všetko ostatné ho skôr irituje, je niečo veľmi zle. Debilnejší scenár som už dlho nevidel. Občas som mal naviac pocit, že je to celé zrežírované, ako zlá brazilská telenovela. Tento rok sa veru filmovo nezačal úplne dobre, ale odtial sa dá snáď už len stúpať... :D(4.1.2018)

• luka4615

Snímek má sice zajímavou premisu, což jde ruku v ruce s propracovaným zmenšeným světem a technologiemi, avšak okrem těchto atributů nemá film Downsizing co nabídnout. Celá koncepce příběhu se totiž snaží řešit existencionální, enviromentální a mezilidské problémy, nicméně všechna tato témata jsou jen lehce "naťuknuta", jelikož režisér Alexander Payne se zjevně bál jít více do hloubky. Ve finále tedy dostaneme předlouhý film, ve kterém se takřka nic neděje a který Vám nemá nic moc co nabídnout. A to je vzhledem k originální myšlence zmenšování vážně velká škoda. PS: Největším "highlightem" po samotném zmenšování je Christoph Waltz a jeho postava srbského "playboye" Dušana!(3.2.2018)

• Aleee89

Trailery mě kdysi hodně nalákaly, pak se objevily první recenze a já začala cítit průšvih. A o něm jsem se bohužel přesvědčila. Něco tak nudného, dlouhého, kdy nervózně pokukujete po hodinách a přejete si, ať už je konec, jsem už nějaký ten pátek neviděla. A navíc jsem asi čekala vtipnou komedii, ne rozplizlé nic, které se místy tváří jako antiutopie.(14.4.2018)

Roztomile pozitivní drama a svěže překvapivé pojetí zdánlivě velkolepého sci-fi námětu věnovaného úplně obyčejnému člověku (Matt Damon jako by v tomhle smyslu pomalu přebíral štafetu Toma Hankse) a jeho úplně obyčejným starostem. Alexander Payne si to napsal a natočil po svém, trailery zdaleka neprozradily vše, takže není nouze ani o překvapení, humor je velmi příjemný, hudba Rolfeho Kenta návyková a Christoph Waltz zkrátka úplně skvělý. Jestli mě něco mrzelo, tak malá (Ha!) rolička Laury Dern... Ale na druhou stranu tam alespoň chvíli byla.(24.1.2018)

• - Film měl premiéru na Benátském filmovém festivalu 30. srpna 2017. (Delock)

• - Scéna, při které se Paul Safranek (Matt Damon) kochá pohledem na naplňování džbánu z Absolut Vodky, byla z filmu vystřižena. (SLOTH)

• - V čase uvedenia išlo o dovtedy najdrahší film režiséra Alexandra Payna. (Astonko)