Tempest, The (TV film)

Velká Británie / USA, 1980, 120 min

John Gorrie

William Shakespeare (divadelní hra)

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

• bogu

Bouře je jedna z Shakespearových nejkrásnějších (byť možná ne právě nejvypilovanějšjích) her, přímo vybízející k obrazově nápaditému zpracování plnému rafinovaných kompozic, iluzí a všeobecně čarovné atmosféry – viz Greenawayův film “Prospero’s Books” – o to víc zklame diváka textu znalého tohle mdlé, zeleno-hnědo-šedivé zpracování z televizních studií BBC. Bouře Johna Gorrieho postrádá jak lehkost, tak rafinovanost, která téhle romanci obvykle tak sluší. Na poměry BBC Shakespearů jsou dokonce překvapivě nudné a ošklivé i kulisy a kostýmy (fádní papundeklová příroda, gumové čepice) – prvky, které jinde BBC adaptace spíše zkrášlují. Doufal jsem tedy alespoň v kvalitní herecké výkony, ale Gorrie k nim nikoho nevybičoval: Miranda (Pippa Guard) je stereotypní, Ariel (David Dixon) podivně afektovaný, Caliban (Warren Clarke) únavný a předvídatelný a jediným příjemným překvapením pro mě byl Nigel Hawthorne jako Stephano, třebaže mu myslím tahle poloha úplně nesedne. Michael Hordern se mnohokrát osvědčil v rolích roztržitých, nerudných akademiků a tak měl svým způsobem k roli Prospera slušné předpoklady (rozhodně lepší než k Learovi, který je podle mě v jeho podání přímo hrozný), ale zklamal mě pokaždé, když se pokoušel zaujmout nějakou tu důležitou, autoritativní pózu. Mnohem lepší je jeho Prospero myslím naopak v momentech klidu, kdy lze sledovat Hordernovo kvalitní minimalistické herectví. Jednoznačným vrcholem téhle adaptace je právě Prosperův slavný závěrečný epilog (“Now my charms are all o’erthrown...”), který Hordern zvládl podat s odzbrojující jednoduchostí, skromnosí a zvláštní, unavenou pokorou. Právě za tenhle poslední monolog přidávám druhou hvězdičku. // LEPŠÍ VERZE: Dobrých filmových Bouří není mnoho. Zajímavý je experimentální film Petera Greenawaye Prospero’s Books, kde John Gielgud konečně zvěčnil svou nejoblíbenější shakespearovskou roli; nádherná je půlhodinová loutková Bouře z cyklu Shakespeare: The Animated Tales; Julie Taymor, jejíž Titus byl fenomenální, nebyla se svou verzí Bouře stejně úspěšná, přesto je ale její adaptace mnohem zábavnější, přesvědčivější a hlavně vizuálně atraktivnější než tahle.(22.10.2009)