poster

Mistress America

 • USA

  Mistress America

Komedie

USA / Brazílie, 2015, 84 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  „Vím o sobě úplně všechno. Proto nemůžu chodit na terapie.“ Další a dosud zřejmě nejlepší z Baumbachových indie komedií o upovídaných newyorských intelektuálech s uměleckými ambicemi, jejichž sebevědomí vysoce převyšuje jejich skutečné schopnosti. Pro někoho neodolatelná, pro jiné nesnesitelná, slova bez pauzy chrlící Brooke se snaží své okolí přesvědčit, že je zosobněním ideálu, kterého chce dosáhnout každá newyorská hipsterka. Vtipná, oblíbená, nezávislá, úspěšná, svá. Znalá současných kulturních a technologických trendů, ale zároveň jimi tak trochu opovrhující. Takhle se prezentuje ve svém uměle vytvořeném světě na sociálních sítích, takhle ji vidí nezkušená Tracy. Ve skutečnosti nemá žádné přátele ani trpělivost na to, aby nějaký projekt dotáhla do konce a její zdánlivě nevyčerpatelná energie je jen dobře maskovanou hysterií. S tvrdou realitou je překvapivě konfrontována díky Tracy, která ji zneužije jako vděčný zdroj literární inspirace a kromě jejích charakterových vlastností (sebevědomí hraničící s arogancí) si od ní drze „vypůjčí“ také její životní příběh. Nemilosrdné odhalení pravé povahy navenek bezchybné hrdinky řadí Mistress Ameriku do linie filmů a seriálů jako Girls, nastavujících zrcadlo generaci, která by brzy měla řídit společnost, ale zatím jí k tomu chybí většina předpokladů (třeba schopnost vybrat samostatně vhodné těstoviny). Hořké podtóny nám zároveň nebrání vychutnat si barevně vyladěnou vizuální stránku, znamenitou inscenaci herců v prostoru (který je vedle pohybu v několika plánech spoluutvářen hlasy postav) a opravdu vtipné hlášky, které na sebe postavy pálí ve zběsilém tempu nejlepších screwball komedií. Dialogy mají takřka hudební rytmus a k jejich pointování Baumbach kromě slov využívá třeba Tracyino vržení šavle nebo záběr na dvojici roztomilých koček. Na jednu scénu bez prostoru pro vydechnutí navazuje další a film během první poloviny v podstatě neustále graduje, takže ani nemáme možnost postavy důkladněji poznat. K boření vysněných světů a odhalování masek, na které jsme připraveni vypravěččiným komentářem o tom, kterak se svět začal obracet proti Meadow (fikční alter ego Brooke), dochází až během vypravěčsky nádherně semknutého vývojového aktu v Greenwichi. S tím, jak o sobě postavy ztrácejí iluze, mění se óda na ženské přátelství v jízlivý portrét generace vyrůstající ve světě nabízejícím tolik možností, že je téměř nemožné zůstat sám sebou, být původní a nikoho nenapodobovat. Daní za tohle hořké sdělení přitom není zvolnění rytmu ani náhlá změna tónu vyprávění. Mistress America je komedií ve všech ohledech dotaženou, vzácně konzistentní a zasluhující výrazně více pozornosti než filmy stejného žánru a stejné země původu, kterými čeští distributoři běžně zamořují kina. 85%(25.2.2018)

 • Thomick
  *****

  I need someone I can love. Not keep up with... Vypadá to, že se mi tu rýsuje jeden oblíbenec, génius takřka všemi okolo nepochopen. Noah Baumbach spolu s Gretou Gerwig (který ty dlouhý vlasy moc sluší) přišli s námětem, co sice působí lehce ohraně, ale zato zpracován je nadmíru originálně. Trochu se tu možná sem tam tlačí na pilu (speciálně v otázce sociálních médií), ale jinak jde o super sondu do plnoprázdnýho vysokoškolskýho života v kontrastu (či spíš souladu) se životem k selhání odsouzenýho, odrostlýho kreativce-podnikavce. Občas úžasně absurdní, občas ještě úžasněji divadelní (speciálně scéna, kdy se obě sestry rozkmotří). Tleskám. --- P.S. Pokud Lola Kirke neprorazí v Hollywoodu, bude to velká prohra pro všechny strany. --- "If I did a cabaret, it would be called 'High Standards' and I would sing all the standards." - "Would you sing them in a higher pitch?"(7.4.2016)

 • Aljak
  *

  Filmy Noaha Baumbacha ma nikdy nejako extra neoslovili (s výnimkou scenáru k Madagascar 3). No a Mistress America je teda ďalší z filmov, na ktoré čoskoro zabudnem a možno o 1-2 týždne si už ani nespomeniem, že som niečo také vôbec videl. Jednoducho, úplne nevýrazné a do veľkej miery aj nezáživné. Ako prvotná myšlienka celkom fajn, ale celkové spracovanie naozaj bieda. Príbeh o rozvíjajúcom sa priateľskom pute medzi dvomi budúcimi sestrami - to v podstate neznie až tak márne, ale v skutočnosti to márne napokon bolo. Škoda...(8.2.2016)

 • bllm
  **

  Panebože, Brooke je tak neskutečně nesnesitelná kráva, naprosto mě děsí představa, že bych se s někým takovým měla v reálu setkat, dokoukala jsem to jen proto, že jsem doufala, že se jí stane něco hnusnýho a já budu mít aspoň pocit satisfakce. Tracy je osamělá vidlačka v ošklivým oblečení a neznámo proč se v příšrný Brooke zhlídne a nedojde jí to ani když na ní ječí dalších deset vymaštěných postav, nedojde jí to ani na konci. Naprostá ztráta času a nejen to, ještě mě to znechutilo.(4.2.2016)

 • sochoking
  *****

  V Mistress America je každá postava perfektne zmáknutá a napísaná na mieru. Speciálne Tony! Ten ma už rozobral svojim študentíckym výzorom a jeho charakter graduje s každou situáciou! Geniálne hlášky, ktoré sa navzájom prebíjajú, takže je dosť ťažké si zapamätať jednu najvychytanejšiu... Prakticky bez hluchého miesta. Mno, pre mňa určito najlepší Baumbach! Toto si budem dávať viac krát...(11.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace