Reklama

Reklama

Mistress America

  • USA Mistress America (více)
Trailer 2

Osamělá studentka prvního ročníku newyorské univerzity Tracy (Lola Kirkeová) zrovna neoplývá vzrušujícími zážitky vysokoškolského života ani oslnivého světa velkoměsta, o kterých snila. Když se jí ale ujme Brooke (Greta Gerwigová), obyvatelka Times Square a dobrodružná lvice salonů, Tracy rázem zapomene na své zklamání a zapojí se do neodolatelně šílených plánů své nastávající nevlastní sestry. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer 2

Recenze (25)

silentname 

všechny recenze uživatele

Tento rok mám asi skutočne šťastie na veľmi príjemné a dobré malé filmy, v ktorých sa ale skrýva viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. "Mistress America" nie je len veľmi dobrou komédiou s prvkami drámy, no súčasne je to film, ktorý sa ponára do ľudí a vytvára postavy, ktoré na nás pôsobia ako skutoční ľudia, s ktorými by sme sa mohli stretnúť. A to viem veľmi oceniť, lebo keď sa dívam na Tracy a Brooke tak vidím dve osoby, ktoré by skutočne mohli byť aj v reálnom svete skoro sestry. Nezaobíde sa to bez klišé, ale na druhú stranu, tak podobne ako nedávno hodnotený Ricki And The Flash ich využíva skôr vo svoj prospech než by boli otravné. A myslím si, že môžeme za to skutočne poďakovať veľmi dobrým postavám. No rovnako možno aj faktu, že tých klišé tu nie je až tak vysoko veľa, a mnohé, ktoré sa tu mohli dostať sa filmu vyhnú. Za to dávam tiež plusové body. Okrem toho skvelý soundtrack, ku ktorému sa veľmi rád vrátim, vynikajúca Greta Gerwig, ktorá nám tu predstaví Brooke (ktorá je pre mňa jednou z najobľúbenejších postáv tohto roku) a rovnako aj veľká dávka úprimnosti. Ja som tomuto filmu veril... a to je pre mňa zásadné. Ak filmu uverím, tak si ma získal. A určite sa k nemu ešte niekedy aj vrátim.Hodnotenie: A ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Vím o sobě úplně všechno. Proto nemůžu chodit na terapie.“ Další a dosud zřejmě nejlepší z Baumbachových indie komedií o upovídaných newyorských intelektuálech s uměleckými ambicemi, jejichž sebevědomí vysoce převyšuje jejich skutečné schopnosti. Pro někoho neodolatelná, pro jiné nesnesitelná, slova bez pauzy chrlící Brooke se snaží své okolí přesvědčit, že je zosobněním ideálu, kterého chce dosáhnout každá newyorská hipsterka. Vtipná, oblíbená, nezávislá, úspěšná, svá. Znalá současných kulturních a technologických trendů, ale zároveň jimi tak trochu opovrhující. Takhle se prezentuje ve svém uměle vytvořeném světě na sociálních sítích, takhle ji vidí nezkušená Tracy. Ve skutečnosti nemá žádné přátele ani trpělivost na to, aby nějaký projekt dotáhla do konce a její zdánlivě nevyčerpatelná energie je jen dobře maskovanou hysterií. S tvrdou realitou je překvapivě konfrontována díky Tracy, která ji zneužije jako vděčný zdroj literární inspirace a kromě jejích charakterových vlastností (sebevědomí hraničící s arogancí) si od ní drze „vypůjčí“ také její životní příběh. Nemilosrdné odhalení pravé povahy navenek bezchybné hrdinky řadí Mistress Ameriku do linie filmů a seriálů jako Girls, nastavujících zrcadlo generaci, která by brzy měla řídit společnost, ale zatím jí k tomu chybí většina předpokladů (třeba schopnost vybrat samostatně vhodné těstoviny). Hořké podtóny nám zároveň nebrání vychutnat si barevně vyladěnou vizuální stránku, znamenitou inscenaci herců v prostoru (který je vedle pohybu v několika plánech spoluutvářen hlasy postav) a opravdu vtipné hlášky, které na sebe postavy pálí ve zběsilém tempu nejlepších screwball komedií. Dialogy mají takřka hudební rytmus a k jejich pointování Baumbach kromě slov využívá třeba Tracyino vržení šavle nebo záběr na dvojici roztomilých koček. Na jednu scénu bez prostoru pro vydechnutí navazuje další a film během první poloviny v podstatě neustále graduje, takže ani nemáme možnost postavy důkladněji poznat. K boření vysněných světů a odhalování masek, na které jsme připraveni vypravěččiným komentářem o tom, kterak se svět začal obracet proti Meadow (fikční alter ego Brooke), dochází až během vypravěčsky nádherně semknutého vývojového aktu v Greenwichi. S tím, jak o sobě postavy ztrácejí iluze, mění se óda na ženské přátelství v jízlivý portrét generace vyrůstající ve světě nabízejícím tolik možností, že je téměř nemožné zůstat sám sebou, být původní a nikoho nenapodobovat. Daní za tohle hořké sdělení přitom není zvolnění rytmu ani náhlá změna tónu vyprávění. Mistress America je komedií ve všech ohledech dotaženou, vzácně konzistentní a zasluhující výrazně více pozornosti než filmy stejného žánru a stejné země původu, kterými čeští distributoři běžně zamořují kina. 85% ()

Reklama

hansel97 

všechny recenze uživatele

Brilantní konverzační humor! A k mému překvapení funguje Mistress America na neuvěřitelně skvělé úrovni bez nějakého většího důrazu na dějovost či zápletky, možná právě díky naprosto úžasnému scénáři od Baumbacha a Gerwig, a taktéž všestrannosti filmu, který se dá vnímat mnoha pohledy. Greta a Lola jsou úžasně se doplňující duo a prvky dramatu přebité vtipem fungují taktéž, ještě ke všemu dodávají filmu lehce hloubky, naprosto perfektně vyvážené. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

I need someone I can love. Not keep up with... Vypadá to, že se mi tu rýsuje jeden oblíbenec, génius takřka všemi okolo nepochopen. Noah Baumbach spolu s Gretou Gerwig (který ty dlouhý vlasy moc sluší) přišli s námětem, co sice působí lehce ohraně, ale zato zpracován je nadmíru originálně. Trochu se tu možná sem tam tlačí na pilu (speciálně v otázce sociálních médií), ale jinak jde o super sondu do plnoprázdnýho vysokoškolskýho života v kontrastu (či spíš souladu) se životem k selhání odsouzenýho, odrostlýho kreativce-podnikavce. Občas úžasně absurdní, občas ještě úžasněji divadelní (speciálně scéna, kdy se obě sestry rozkmotří). Tleskám. --- P.S. Pokud Lola Kirke neprorazí v Hollywoodu, bude to velká prohra pro všechny strany. --- "If I did a cabaret, it would be called 'High Standards' and I would sing all the standards." - "Would you sing them in a higher pitch?" ()

sochoking 

všechny recenze uživatele

V Mistress America je každá postava perfektne zmáknutá a napísaná na mieru. Speciálne Tony! Ten ma už rozobral svojim študentíckym výzorom a jeho charakter graduje s každou situáciou! Geniálne hlášky, ktoré sa navzájom prebíjajú, takže je dosť ťažké si zapamätať jednu najvychytanejšiu... Prakticky bez hluchého miesta. Mno, pre mňa určito najlepší Baumbach! Toto si budem dávať viac krát... ()

Galerie (22)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama