Vyhlazení: Záhuba evropských židů

• Francie Jusqu'au dernier, La destruction des Juifs d'Europe (více)

Zcela poprvé bude v jednom dokumentárním cyklu analyzována a vysvětlena snaha o vymýcení židovské populace ve 20. století. Pořad vysvětluje a odhaluje kořeny genocidy a pokusí se odpovědět, jak byli evropští židé likvidováni a jak byl takový zločin naplánován a řízen, nejprve v Německu a poté po celé Evropě. Vysvětluje fáze tzv. konečného řešení, vyhlášek definujících slovo „žid", vyvlastnění majetku židovského národa, separaci a fyzickou izolaci obětí, nucené práce, hromadné masakry a plynové komory. (Viasat)

Arsenal83

Viac filozofické než len faktografické poňatie. Vysvetľujú sa ptázky, pozadie, prečo sa to stalo, aké boli vzťahy Nemcov a Židov atď. Zaujala najmä informácia, že ešte pred vojnou vlastne Židia mohli odísť z krajiny a tak sa zachrániť, no verili, že sa situácia zlepší. Mnohokrát ale ani nebolo kam újsť, keďže podľa výpovede tohto dokumentu bol postoj krajín nasledovný: "Kanada: Aj jeden Žid je priveľa. Švajčiarsko: Žiadny Žid je priveľa. Austrália: Nemôžeme ich prijať, nechceme tu antisemitizmus." ()

Volodimir2

Dokument vysvetľuje príčiny holokaustu na Židov v Nemecku a neskôr v celej Európe. Ničenie Židov malo príčiny predovšetkým hospodárske. Nacisti a neskôr aj ich prísluhovači sa tak najkratšou cestou zmocňovali dôležitých hospodárskych a politických pozícií, ktoré boli obsadené Židmi a arizáciou tak okolie získavalo ich kapitál a majetok. Už 1. apríla 1933 Hitler začal s obmedzovaním Židov vyhlásením celonárodného bojkotu židovských obchodov. 7.apríla zákon o štátnej službe dovolil prepúšťanie Židov z miest v štátnej službe. V septembri 1935 nemecká vláda vyhlásila Norimberské zákony. Množstvo Židov už prestáva veriť v svoju budúcnosť a dáva sa na útek do zahraničia, väčšinou do USA alebo do západnej Európy. Pravdepodobne by ich bolo utieklo aj viacej, ale nie všetci mali na to prostriedky. Po prepadnutí Sovietskeho zväzu 22. júna 1941 nechal Adolf Hitler na území Poľska zriadiť šesť vyhladzovacích táborov: Chełmno, Osvienčim, Majdanok, Belzec, Sobibór, Treblinka. Predstava, že holokaust rovná sa koncentračné tábory, je však zjednodušujúca. Holokaust začal masovými popravami strelnými zbraňami, ktoré na dobytých územiach Poľska a Sovietskeho zväzu začali od roku 1941 vykonávať najmä špeciálne jednotky Einsatzgruppen. Uvádza sa, že týmto spôsobom bolo zlikvidovaných 1,25 až 1,5 miliónov Židov, takmer jedna štvrtina všetkých obetí holokaustu. Podľa obžaloby proti štyridsiatim osvienčimským vojnovým zločincom, ktorí boli súdení v decembri 1947 najvyšším národným tribunálom v Krakove bolo dokázané, že ničenie Židov bolo vykonané neslýchaným barbarským spôsobom a nacisti pritom ulúpili majetok obrovskej hodnoty. Napríklad v období od 1. decembra 1944 do 15. januára 1945 bolo len z Osvienčimu do Nemecka odvezených 92 022 kusov detských oblekov, 192 652 ženských šiat a 222 269 mužských oblekov. Mŕtvolám žien boli ostrihané vlasy a tie boli v množstve asi 60 000 kilogramov poslané do Nemecka. Hmotnosť zubotechnického zlata vyvezeného z Osvienčimu do Nemecka sa odhaduje na 6 000 kilogramov. Aj toto sú výsledky riešenia rasovej otázky. ()

janesX

Na začiatku povie historik Kershaw, že nechápe, ako sa taký ňouma ako Hitler, mohol dostať k moci. Taká veta od historika ma najprv od tohto dokumentu odradila, či už je pravdivá, alebo nie, rád sa na veci pozerám z objektívneho hľadiska a ak to nejde, tak sa na vec pozriem zo všetkých možných strán a sám to potom pre seba najlepšie posúdim. Napokon, historik ako je Kershaw musí najlepšie vedieť, ako je možné, že Hitler sa dostal k moci a širšej verejnosti to mohol povedať aj bez nenávistných, či urážlivých slov(či už by boli tie slová pravdou alebo nie). No sledoval som seriál ďalej a myslím že viac krát tam nič podobné nezaznelo a dozvedel som sa zase o niečo viac. A o to mi samozrejme pri dokumentárnych filmoch ide. ()