Cyberbully (TV film)

Scénografie:

Paul Burns

Kostýmy:

Hayley Nebauer

Cyberbully, jak jsem se obával, je svým konceptem spíše než plnohodnotný film takový zdvižený ukazováček pro ty, kteří si myslí, že internet je bezpečné místo. Jako propagační film do škol by to bylo jako stvořené, není to vyloženě laciná moralitka (jak se zprvu jevilo) natočené a zahrané je to dost dobře a k atmosféře nemám výhrad. A navíc to působí i v rámci mezí uvěřitelně, což dokazuje i fakt, že se podobné věci dějí a to včetně ve filmu ztvárněného vydírání. Ne vždy a všechno je na internetu takové, jako se zdá být a film na to poukazuje hned z několika pohledů. Problém ale je, že krom snahy varovat film ve výsledku nic jiného nenabízí.(27.6.2015)

Vyvrhnuté lejno jménem Odebrat z přátel se myslím může jít s klidem zahrabat. "One woman show" v podání talentované Maisie Williams je dle mě mnohem rafinovanější a napínavější podívaná, která v podstatě čerpá ze stejného tématu. Poprvé jsem s ní měl čest v hodně podivném snímku Ztrácení, o kterém doteď nevím, jak ho vlastně uchopit. Většině z vás asi utkvěla v paměti ze seriálu Hra o trůny, kde si střihla svůj debut. Stejně jako ve Ztrácení i zde ukazuje svoje kvality a přesvědčivě v roli naivního teenagera odráží současný sociální problém. Nicméně Cyberbully dobře graduje, drží pozornost a narozdíl od toho zmíněného paskvilu dokáže do konce bavit. Maisie se myslím ještě v budoucnu hodně předvede, o tom nepochybuji.(26.8.2015)

Podobné napětí v minimalistickém dramatu si pamatuji snad jen v Hard Candy a v Buried. Zde se jedná o celkem realistickou podobu něčeho, co by se mohlo celkem snadno stát komukoliv, i když zas tolik neznám realističnost hackování ve filmu. Film každopádně kromě docela jednoduché zápletky nabádá diváka i titulní Casey k několika zajímavým (mindfuck je podle mě moc silné slovo, tolik nebyly) myšlenkám jako identita lidí online, co všechno na internet dává skutečně ten konkrétní člověk a tak podobně. Za nejlépe vypointovanou scénu považuji, když Casey dostala před sebe stránku Googlu.(24.1.2015)

Cyberbully se zabývá kyberšikanou, což je dnes velmi aktuální a dost podceňované téma, kdy zejména mladí lidé žijí život skrze displaye smartphonů, tabletů a notebooků a neuvědomují si, co jejich zdánlivě anonymní chování maskující se pod virtuálním identitami může způsobit. Tento film je takovým vztyčeným prstem, varováním, kam až to může zajít. Dobrý nápad na film, nicméně mi přijde takový nedotažený, jelikož není odpovězeno na, pro mně podstatné, otázky...(18.7.2015)

Poněkud nedůsledná věc, která sice šikovně moralizuje a na malé ploše úspěšně drží pozornost, nicméně - SPOILER - kromě závěrečného aktu vzdoru nepřináší vůbec nic překvapivého. Varování/mravokárství, filmem prezentované, je zřejmé prakticky od začátku, jednotlivá odhalení jsou dost očekávatelná a puberťák, jehož aroganci chce Cyberbully pohlavkovat, bude nejspíš volat po doslovnějším konci. Maisie Williams není špatná herečka, vítězem se ovšem stává závěrečná víra, že opravdovost přebije všechny virtuální manýry.(21.8.2017)

• - Film si zakladá na skutočných udalostiach. (mivr)

• - V prvních dvouch záběrech na tweet Nathana Legga má tweet 3 lajky a 8 retweetů. Ve třetím ale nemá žádný lajk ani retweet. (marieraskova)

• - Maisie Williams (Casey) bola na fotografiách skutočne polonahá. (mivr)