poster

Eden

 • USA

  Eden

Drama / Thriller

Španělsko / USA / Malajsie, 2014, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • FritoleXx
  *

  Filmů o trosečnících je velmi málo a ještě míň jich vzniklo v posledních deseti letech. Kdybych to měl ještě zúžit, tak absoultní minimum jich za něco stojí a Eden mezi ně nepatří. Příběh sleduje členy fotbalového týmu + pár lidí okolo, kteří ztroskotají na ostrově a víc než o přežití jde o jejich psychologickou stránku. Což by nebylo zlé, ale ubírá to na uvěřitelnosti. Naši hrdinové totiž místo průzkumu ostrova a snažení se najít jído raději hrají fotbálek na pláži. Když už se tedy uráčí něco dělat, tak si film hraje s myšlenkou, že se z člověka v takové situaci stává zvíře. Ano, to je nejspíš pravda, ale za 10 dní když nikdo nehladoví? Holky navíc mají po celou tu dobu nejspíš stále své Schauma u sebe a většině chlapů nenaroste na xichtě jediny chlup. A třešnička pak je, že se celou dobu jen perou a hádají o jídlo z letadla, ale že by někoho napadlo zkusit chytit rybu? Ne, to je napadne až když jídlo opravdu dojde... Jednoduše ten film je jak nějaká povrchní představa naivního velkoměšťáka, který v životě neviděl špínu a šamponek dle něj zůstáva šamponkem i když je v ohrožení života.(1.2.2016)

 • Morholt
  *

  Pád do moře letadla plného čutálistů přežije patnáct lidí, kteří uvíznou na malém ostrově. Netrvá to dlouho a všichni se začnou chovat jako hovada, což by se mělo připsat vypjaté situaci s nedostatkem vody a jídla, ale bylo to spíš proto, že všichni zúčastnění byli idioti. Nesympatické a hloupé postavy se tu bezdůvodně tloukly, uzavíraly frakce, vyšukávaly (byly tu i dvě holky) a tak podobně. A protože to byli fotbalisti, občas utrousili cosi o důležitosti týmu, na což stejně všichni kašlali. Že byli všichni neustále oholení a učesaní asi ani nemusím dodávat. Malé plus zaslouží prostředí, ale jinak bída. 10%(24.9.2015)

 • kaylin
  ***

  Ale jo, na malém prostoru se jim povedlo rozehrát docela dobré drama, které má místy dokonce i neočekávané zvraty. To není na takový film úplně málo. Postavy jsou dobré a vy chápete jejich motivace a skutečnost, že taková situace snadno povede k tomu, že se některé mysli vyšinou. Kdo přežije? A přežije někdo? Drsná otázka.(29.9.2015)

 • kingik
  ****

  Ocitli se v ráji, ale byli v háji. Hned zkraje je záhodno upozornit, že tvůrci se zřejmě nechali velmi volně inspirovat služebně starší drámou "Přežít". Havárie letadla a sportovní tým představují styčné body. A hory vystřídal neznámý ostrov. Ale pojetí se záhy liší. Zatímco ragbisté spolu vzorně v Andách spolupracovali, sem tam své kamarády pojídali, fotbalisté nemají vůbec ustálené mravy, chovají se prasácky a podrážejí se jak můžou. Divák tedy čeká, komu z přeživších hrábne nejdřív, nebo kdo si bude chtít zásoby, pěkné holky a nevím, co ještě, urvat pro sebe. Není komu fandit. Herecká omladina byla záměrně vybrána tak, aby na diváka působila maximálně nesympaticky, a to i ve chvílích, kdy se někdo chtěl chovat spravedlivě, rozumně, hrdinsky, nebo jakkoliv kladně. A to je plus filmu. Ano, rozbíjení spolupráce sportovního týmu, který na hřišti vždy táhl za jeden provaz, bylo podáno bez skrupulí. Smysl pro fair play byl krásně potlačen. Dalším plusem byl casting. Maníci správní nesympové, dvě holčiny rajcovní, divákům musí dvojka Jessica Lowndes a Leore Hayon imponovat. Erotické scény s nimi jsou slabé, ale jsem za ně rád, neboť jim výslovně doporučuji, aby se příště plazily jen a pouze po mně. Pro českého diváka je raritou, že se ve filmu objeví "Vendulka utěšitelka" Eva Jeníčková, která zde má za manžela trenéra týmu Jamese Remara. Oba se však zdrží jen na mžik, než zahynou. Nejméně propracovaný byl na filmu scénář. Nejde jen o to, že možnost nezmapovaného ostrova je v současnosti takřka vyloučena, hůře se i věří, že na ostrově není žádná fauna, tedy možnost obživy, až na výskyt bobulí, které kdosi naznal jedovatými, postavy se často chovají divně, což ne vždy se dalo přisuzovat stresové situaci a provázejí je i divná úmrtí, jedna z holek se neuměla rozhodnout, který muž je pro ni a pro její vagínu ten pravý, hygiena byla tabu, přesto všichni vypadali ok atd. Ani režie nebyla úplně prvotřídní. Debutující Shyam Madiraju se sice snažil být originální, ale současně se mu povedlo z filmu udělat něco, co osciluje mezi "Přežít, "Modrou lagunou" a "Trosečníkem", přičemž místy je film protkán příjemně drastickými scénami a má větší spád, než všechny mnou jmenované filmy. Emočně je film trochu plochý, ale řada scén je fakt povedených. Nate Parker, který si zahrál ve filmu černouška Slima, je také autorem námětu a spolu se známým režisérem a producentem Jaume Colletem-Serrou si řekli, že splatí dluh žánru a to tím, že namísto jednotlivce vrhnou na opuštěný ostrov početnou skupinku trosečníků, kteří v rámci přežití používají unfair postupy a taktiky a neštítí se ničeho, co by jim pomohlo přežít. Kdyby vás ale na filmu vůbec nic nezaujalo, třeba ani malebnost ostrova, příjemná kamera, či technicky vyšperkovaná zvuková stopa, můžete čumět Jessice Lowndes na prsa, zadek a obdivovat její perfektní vlasový styling. Trosečníkům zdar! 70%(28.9.2015)

 • Aljak
  ****

  Taká moderná adaptácia Goldwingovho veľdiela "Lord of the Flies" (Pán múch). Hodnotenia dosť nízke, ale podľa mňa to veru nebolo najhoršie, hoci potenciál to malo ešte o kus vyšší. Tvorcovia sa však v konečnom dôsledku nemajú za čo hanbiť, aj keď niektoré situácie boli zbytočne tak umelo zveličené a v konečnom dôsledku prehnané. Čo sa týka postáv, tak to bola možno najväčšia slabina celého filmu, aj keď tá pôvodná kostra Pána múch bola v podstate zachovaná. Je to tak na hrane 3 a 4*, ale keď vidím ako je relatívne nadpriemerný film takto slabo hodnotený, tak to zaokrúhlim smerom hore.(24.9.2015)

 • - Prevažná časť natáčania prebiehala na ostrovoch v Malajzii. (MikaelSVK)

 • - Na konci filmu, po jednom z větších vlnobití, lze pozorovat, jak voda na pláži změní nápis z klád ze slova HELP (=pomoc) na HELL (=peklo). (Prochy38)