The Man in the High Castle (TV seriál)

Drama / Sci-Fi / Válečný

USA, 2015 - 2019, 37 h 37 min (Minutáž: 49–70 min)

Tvůrci:

Frank Spotnitz

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé, Cary-Hiroyuki Tagawa, Alex Zahara, Neal Bledsoe, Jack Kehler, Lini Evans, Louis Ozawa Changchien, Donna Yamamoto, Callum Seagram Airlie, Tao Okamoto, Jason Asuncion, Burn Gorman, Nickolas Baric, Joel de la Fuente, Brennan Brown, Callum Keith Rennie, Charles Edward Bae, Steve Byers, Jessie Fraser, Bella Heathcote, Chelah Horsdal, Colin Lawrence, Quinn Lord, Sebastian Roché, Jeremy Schuetze, Ali Skovbye, Emily Holmes, Robert Moloney, Michael Gaston, Veronika Hadravá, Ryan Hesp, Paul Lazenby, Rick Cleveland, Eddie Shin, Gabrielle Rose, Wesley Strick, Bernhard Forcher, Daniel Roebuck, Christine Chatelain, Rob LaBelle, Darren Dolynski, J.C. Williams, Martin Novotny, Camille Sullivan, Amy Okuda, Charles Zuckerman, Hiro Kanagawa, Kevin McNulty, Stefanie von Pfetten, Darcy Laurie, Andrew Kavadas, Sean Poague, Luke Roessler, Pippa Mackie, Michael Yama, Wolf Muser, Allan Havey, Keone Young, Tzi Ma, Kaniehtiio Horn, Eric Keenleyside, Nancy Sorel, Gillian Barber, Sarah Hayward, Tate Donovan, Stephen Root, Michael Hogan, Josh Pence, Kenneth Tigar, Fiona Vroom, Valerie Mahaffey, Thure Riefenstein, Gracyn Shinyei, Carter Ryan Evancic, Matt Lindquist, Paul Pape, Clayton Chitty, Mayumi Yoshida, Yukari Komatsu, Genea Charpentier, Mark Brandon, David Stuart, Ben Leiataua, Anthony Shim, John Emmet Tracy, Arpad Balogh, Ted Cole, William Forsythe, David Furr, Akie Kotabe, Ann Magnuson, Laura Mennell, Jason O'Mara, Mathias Retamal, Alison Araya, Paul Dzenkiw, Adrian Hough, Shaun Ross, Jeffrey Nordling, Ty Olsson, Janet Kidder, Jackie Blackmore, Harrison MacDonald, Erin Boyes, Tristan Jensen, Ben Cotton, Mark Acheson, Kevan Ohtsji, Tamlyn Tomita, Bill Dow, Kirby Morrow, Shauna Johannesen, Michael Kopsa, Sarah Strange, Camille Hollett-French, Scott Takeda, John Innes, Yael Yurman, Jason McKinnon

Vysoce atraktivní námět v povedeném atmosferickém zpracování zejména díky smyslu pro detail (kulisy, kostýmy, CG, atd.). Slabý scénář pln nevyužitého potenciálu a nevyrovnané charaktery však seriál velmi sráží. Obergruppenführer Smith, japonský ministr obchodu a šéf Kempeitai vysoce převyšují zbylé hlavní charaktery a to především mizerné ústřední trio.(30.11.2015)

Nápad vskutku zaujímavý, tématika "čo by bolo keby" formou alternatívnej histórie je niečím, s čím som sa ešte snáď ani nemal možnosť stretnúť, respektíve si na nič také nespomínam, a tak tento relatívne nenápadný a málo známy seriálový počin bol u mňa okamžite, ako som naňho natrafil akousi "must see" záležitosťou. A teraz, po zhliadnutí prvej série a načatí série druhej môžem konštatovať, že moje pocity sú zatiaľ vcelku zmiešané. Na jednej strane sa mi páči situovanie seriálu, myšlienka, atmosféra a skrátka celková neokukanosť danej tématiky, ako som spomínal už v úvode, avšak zároveň mi to nedá a musím vytknúť isté rušivé elementy - tak v prvom rade, drvivú väčšinu času mi to príde až priveľmi kulisovité. Skutočne netuším, či je to vinou nízkeho rozpočtu či možností tvorcov, nakoľko nemám ani len potuchy, v akých číslach sa pri tomto kúsku pohybujú a nie som v tomto smere ani žiadnym odborníkom, avšak to, že som si tento čiastočne rušivý faktor dokázal všimnúť i mojim laickým pohľadom sám o sebe stojí za uváženie. Ale samozrejme, to samo o sebe nie je niečím, za čo by sa vyložene "strieľalo", veď je mnoho seriálových kúskov, ktoré uspeli v prvom rade vďaka obsahovej stránke, len vravím, že čosi to na výslednom dojme nepochybne uberie. Rovnako tak mi prekážalo aj obsadenie, kde mi väčšina hercov príde viacmenej nevýrazných. Že sú to tváre neokukané a neznáme samo o sebe nevadí, len by bolo dobré, keby sa dokázali prejaviť. Z aktuálne popredných postáv ma plne presvedčil zatiaľ snáď iba Rufus Sewell, ktorému postava obergruppenführera SS sadla priam perfektne a o kvalitách presviedča dominanciou prakticky v každej scéne, v ktorej sa objaví. Nejednoznačnou sa mi dosiaľ javí Alexa Davalos, ktorá je síce typologicky herečkou pomerne zaujímavou, no ako vravím, názor mám na ňu zatiaľ nejednoznačný, každopádne za povšimnutie nepochybne stojí. Z vedľajších postáv za zmienku stojí ešte hádam aj Carsten Norgaard, ktorý sa svojej úlohy zhostil taktiež výsostne dobre, avšak zvyšok obsadenia zatiaľ nič moc. Primárne tým mám na mysli najmä dve hlavné mužské postavy, kde ani Rupert Evans ani Luke Kleintank mi absolútne nepripadajú ako charakterní herci, ktorí by dokázali utiahnuť takýto počin. Nuž a čo sa týka obsahovej stránky, tempa a tak ďalej, tu som ešte relatívne dosť na vážkach. Čosi sa mi páči veľmi, sem-tam mi prekáža prílišná rozťahanosť a pomalosť (čo sú paradoxne faktory, ktoré mi väčšinou vyhovujú), občas by som si prial odlišné smerovanie deja (mám tým na mysli najmä viac pozornosti a priestoru nacistickej ríši, prípadne neutrálnej zóne, ktoré z môjho pohľadu skrývajú ďaleko viac potenciálu než ríša pacifická, a teda japonské cisárstvo), občas viac vyhrotenosti a napätia, menej súcitu s postavami (a teda temnejšie smerovanie), avšak "v globále" sa mi to istým spôsobom aj páči, a vzdať sa to zatiaľ ešte určite nechystám. Nuž a aby som nezabudol, taktiež oceňujem aj výskyt reálnych osobností, z ktorých nám boli zatiaľ predstavení A. Hitler a R. Heydrich, obaja boli vykreslení pomerne zaujímavo, a teda dúfam, že sa časom objavia aj ďalší, uvidíme. Doposiaľ teda niekde na hrane medzi troma až štyrmi hviezdičkami, a i keď sa zatiaľ "preventívne" prikláňam k tej horšej, skeptickejšej variante, dvierka si nechávam dozaista otvorené a ďalší vývoj môže hodnotenie poľahky v pozitívnom smere pozmeniť. Uvidíme, za šancu to pravdepodobne stojí, i keď či to aj skutočne dokáže obstáť v momentálnej veľmi vysokej konkurencii v rámci seriálovej tvorby, to už stojí za uváženie... 70%(5.1.2017)

• Castrator

Filmy či seriály podle Dickových románů moc slavně nedopadají, snad až na Blade Runnera, který se od knihy docela dost, i když ne tak podstatně, jako tento seriál, liší. A řekl bych, že bohužel ani tento seriál nebude výjimkou, pokud jde o kvalitu či popularitu. Kniha není žádná akčňárna a chybí i zajímavá dějová linie, příbeh, proto se seriál dost liší a ten děj je prakticky dílo scenáristů, kteří využili hlavně téma knížky. O čem by konec konců seriál byl, kdyby se držel knihy, která je přesně tím typem díla, které je nezfilmovatelné? Zpracování seriálu je výborné, to se musí uznat, ale podobně jako mě nenadchla kniha (četl jsem ji kdysi dávno, mám vydání z Laseru a krátce po roce 2000, kdy jsem ji četl poprvé a naposledy, mě zrovna dvakrát nebavila, hlavně kvůli absenci nějakého zajímavé příbehu), nenadchl mě ani tento seriál. Seriál jako celek nebudu hodnotit, viděl jsem více než polovinu epizod první řady. Jestli vás seriál nechytne během prvniích dvou nebo tří dílů, nechytne vás asi vůbec, protože je pořád na jedno brdo, takže zvažte, zda další díly stojí za váš čas.(11.3.2017)

V polovině první série mohu říct, že tento seriál rozhodně nepostrádá atmosféru a především nápad. Svět dvou rozdílných totalit nemůže být vykreslen lépe. Na jedné straně stále expandující nacistická moc a na straně druhé tradiční japonské císařství, které ve svém úspěchu zakrnělo. Co je však spojuje jsou nejen Norinberské zákony, ale především neustálá kontrola, terorizace a útlak společnosti. Význam filmů mi stále trochu uniká, ale věřím, že velmi brzo mi autoři přiblíží v čem spočívá jejich tajemství. Už se nemohu dočkat.(22.1.2016)

Příručka pro televizní scénáristy v deseti dílech (respektive v sedmi). Příručka pro televizní dramaturgii a casting. Herecky v mnoha postavách a polohách neskutečně silné. Nemá dech v první třetině. Geniálně napsané cliffhangery. Skvělý zvuk a hudba. Atmosféra fiktivního / alternativního světa neskutečná. Dickovina jak má bejt. Bravo.(9.1.2017)

• - V 6. epizodě 1. série "Three Monkeys" zazní zhruba v polovině stopáže na pozadí děje z Dvořákovy opery "Rusalka" česky árie "Měsíčku na nebi hlubokém..." (ydenbroy)

• - Philip Kindred Dick, autor předlohy "Muž z vysokého zámku", obdržel za své dílo v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award. (Tomihiro)

• - V prvej epizóde prehodí spolupracovník esesáka Johna Smitha, že zakázané filmové kotúče zobrazujú alternatívnu realitu tak presvedčivo, že by podobný film „nedokázala nakrútiť ani samotná Fraulein Riefenstahlová.“ Jedná sa odkaz na najslávnejšiu dokumentaristku nacistického Nemecka – Leni Riefenstahlovú. Za svoju kariéru nakrútila niekoľko dokumentov, ktoré oslavovali Adolfa Hitlera a nacistickú stranu. Veľmi pochvalne sa o nej vyjadril aj ríšsky minister propagandy, Joseph Goebbels. (Avathar)