The Man in the High Castle (TV seriál)

Drama / Sci-Fi / Válečný

USA, 2015 - 2016, 18 h 25 min (Minutáž: 20x60 min)

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé, Cary-Hiroyuki Tagawa, Alex Zahara, Neal Bledsoe, Jack Kehler, Lini Evans, Louis Ozawa Changchien, Donna Yamamoto, Callum Seagram Airlie, Tao Okamoto, Jason Asuncion, Burn Gorman, Nickolas Baric, Joel de la Fuente, Brennan Brown, Callum Keith Rennie, Charles Edward Bae, Steve Byers, Jessie Fraser, Bella Heathcote, Chelah Horsdal, Colin Lawrence, Quinn Lord, Sebastian Roché, Jeremy Schuetze, Ali Skovbye, Emily Holmes, Robert Moloney, Michael Gaston, Veronika Hadravá, Ryan Hesp, Paul Lazenby, Rick Cleveland, Eddie Shin, Gabrielle Rose, Wesley Strick, Bernhard Forcher, Daniel Roebuck, Christine Chatelain, Rob LaBelle, Darren Dolynski, J.C. Williams, Martin Novotny, Camille Sullivan, Amy Okuda, Charles Zuckerman, Hiro Kanagawa, Kevin McNulty, Stefanie von Pfetten, Darcy Laurie, Andrew Kavadas, Sean Poague, Luke Roessler, Pippa Mackie, Michael Yama, Wolf Muser, Allan Havey, Keone Young, Tzi Ma, Kaniehtiio Horn, Eric Keenleyside, Nancy Sorel, Gillian Barber, Sarah Hayward, Tate Donovan, Stephen Root, Michael Hogan, Josh Pence, Kenneth Tigar, Fiona Vroom, Valerie Mahaffey, Thure Riefenstein, Gracyn Shinyei, Carter Ryan Evancic, Matt Lindquist, Paul Pape

V polovině první série mohu říct, že tento seriál rozhodně nepostrádá atmosféru a především nápad. Svět dvou rozdílných totalit nemůže být vykreslen lépe. Na jedné straně stále expandující nacistická moc a na straně druhé tradiční japonské císařství, které ve svém úspěchu zakrnělo. Co je však spojuje jsou nejen Norinberské zákony, ale především neustálá kontrola, terorizace a útlak společnosti. Význam filmů mi stále trochu uniká, ale věřím, že velmi brzo mi autoři přiblíží v čem spočívá jejich tajemství. Už se nemohu dočkat.(22.1.2016)

Děj mi tak zajímavý nepřišel, jako spíš to, jak by běžný život vypadal, kdyby OSA vyhrála válku. Abych pravdu řek, ději mi přijde takovej trochu zvláštní, je tam jakoby mystično. Další, co je na tomto seriálu zajímavé, je otázku, kterou si dokola kladu. Kde je bod, od které se to všechno vyvíjelo jinak? Přijde mi, že není jeden. Každopádně uvidíme, co přinese druhá série, třeba mě přesvědčí o tom, že děj je zajímavější....(6.12.2015)

Toto je asi prvý seriál s príbehom alternatívnej histórie, čo som videla a môj záujem pritiahla hneď pilotná epizóda. Ten nápad ma proste ohúril a keďže neviem či by som sa vôbec niekedy ku knižnej predlohe dostala, som nadšená, že sa niekto odvážil to dať do skvelej filmovej podoby s tak obdivuhodnými hercami. Celú prvú sériu som sledovala v napätí, ktoré bolo zakaždým dokonale vystupňované až do onej poslednej časti. Druhá séria už síce nie je taká strhujúca ako tá prvá, ale za to odhaľuje celkom nové kuriózne zákutia príbehu či postáv ako takých.(25.12.2016)

první série zklamání...hodně věcí je tam super,celá ta znepokojivá alternativní realita je zajímavá a potenciál je ohromný,ale bohužel je tu i dost věcí které to zbytečně sráží...za mě úplně nejhorší je hlavní "hrdinka",která je naivní a svým způsobem hloupá až běda a dost často vypadá a chová se jako kdyby sem utekla z nějaké telenovely.Poslední díl sice naznačil,že by druhá řada mohla nabrat na řádných obrátkách,ale nebudu předbíhat...první řada 60%(23.11.2016)

S01 - Zajímavý námět a jméno P. K. Dicka rozhodně zajistily moji pozornost pro tento seriál. Ale nepřebíhejme. Muž z vysokého zámku je velmi povedený seriál. O tom žádná. Je to velmi kvalitně natočený seriál, který výborně pracuje s daným tématem a má perfektně vystavěný svět, jenž stojí za to prozkoumat. Dalším velkým plusem je technická stránka celého seriálu, která opravdu vypiplaná do detailů. Uniformy, letáčky, billbordy, vlajky a celkové prostředí všech třech oblastí. Každé je něčím specifické a díky množství detailů působí až nepříjemně realistickým dojmem. A je vidět, že si tvůrci dali opravdu moc záležet. Asi si říkáte proč, tak dlouho zmiňuji technickou stránku seriálů, ale to proto, že je zde opravdu moc důležitá a tvoří padesát procent úspěchu u seriálu. Moc se mi líbilo jakým způsobem tvůrci pracují s myšlenkovými pochody hrdinu na opačných stranách země. Na východě je nacistické smyšlení arogantní a sami osobě smýšlejí nadřazeněji. To na opačné straně je japonské chování úplně jiné. Forma uznání, respektu, i odhodlání, s kterým se pouští do to co "musí" být vykonáno pro větší dobro a lepší zítřky. A pak je tu neutrální zóna, kde vyhrává právo silnějšího. A v těchto prostředích se pohybují hlavní hrdinové. Každý z jiné části a přesto se jejich osudy protínají a díky tomu můžeme vidět jak moc liší sociální problémy, proč daná postava jedná, tak a tak a jaký to má význam pro následující budoucnost. Díky tomu nebudeme vnímat hrdiny černobíle, což to nejlepší čeho seriál mohl dosáhnout. Alexa Davalos je moc pěkná a velmi dobře hraje a jako tahounka seriálu je přesná. Rupert Evans je velmi dobrý a to co se mu průběhu seriálu stane je velmi nepříjemné a o to zajímavější je jeho vývoj. Luke Kleintank má vděčnou postavu, jenž se na konec ukazuje, že je dost zajímavá a rozhodně by snesla více prostoru. Hodně moc se mi líbil Cary-Hiroyuki Tagawa, jenž podal výborný výkon a jeho rozhodování se mi velmi líbilo. Nakonec jsem si nechal Rufuse Sewella jehož výkon patří k tomu nejlepšímu co v seriálu uvidíme. Svině s charakterem, velkým jako kráva. Seriál bohužel není bezchybný. Má několik chyb jak v logice, nebo nepravděpodobném vývoji a někomu nesedne tempo, ale to jsou drobné vady. Mě osobně chybí pár momentů, které by mě totálně posílali do kolen, ale věřím, že to se ve druhé řadě změní. S02 - Tak už to mám konečně za sebou a mohu napsat, že jsem hodně spokojený. Zatímco v první řadě jsme se seznamovali se světem, prostředí, s postavy a hlavními motivacemi každé strany. Tak ve druhé se více věnujeme osudově propletenému příběhu a dostáváme konečně nějaké odpovědi. A navíc přichází druhá řada s velmi zajímavými zvraty, které jsou opravdu moc zajímavé a posouvají seriál zas o level výš. To co bylo v první řadě lehce nakousnutu, zde dostává mnohem nebezpečnější a znepokojivější obraz. A nejen to. Postavy velmi často musí měnit svůj status quo a vždy je to uděláno do chytře a nepůsobí to vůbec hloupě. Řadě taky dost pomohlo, že přidali dvě staronové prostředí, které zde dostávají mnohem více prostoru, než v první řadě. Což je na jednu stranu strašně super, ale na tu druhou, to tak super není, jelikož počet linek v seriálu nabobtnal a udržet u všech to správné tempo je velmi obtížné a ne vždy se to povedlo, nejvíce to platí pro linku kolem Joe Black, který je v Berlíně, kde je to nejvíce znát. Dalším velkým plusem druhé řady je to, že se netočí jen kolem hledání filmů Muže z vysokého zámku, ale přináší mnohem napínavější příběh, který krásně graduje v poslední dvou epizodách. Herci jsou si ještě jistější ve svých rolí a podávají parádní výkony, na které je radost koukat. Z nových tváří mě nejvíce zaujali Sebastian Roché a Bella Heathcote nebo Tate Donovan. The Man in the High Castle je ve své druhé řadě, ještě lepší, než v první a krásně graduje a nenechá diváka vydechnout a přináší parádní zvraty.(16.3.2016)

• - V prvej epizóde prehodí spolupracovník esesáka Johna Smitha, že zakázané filmové kotúče zobrazujú alternatívnu realitu tak presvedčivo, že by podobný film „nedokázala nakrútiť ani samotná Fraulein Riefenstahlová.“ Jedná sa odkaz na najslávnejšiu dokumentaristku nacistického Nemecka – Leni Riefenstahlovú. Za svoju kariéru nakrútila niekoľko dokumentov, ktoré oslavovali Adolfa Hitlera a nacistickú stranu. Veľmi pochvalne sa o nej vyjadril aj ríšsky minister propagandy, Joseph Goebbels. (Avathar)

• - V prvej sérii sa objaví niekoľko historických postáv: napr. Adolf Hitler a Reinhard Heydrich. Rovnako princ a princezná Japonska sú v skutočnosti považovaní – hoci ich nikto neoslovuje menom – za "alternatívnu verziu" princa Akihito a princeznej Michiko. (Avathar)

• - Spoiler: Viacero motívov z knihy bolo pre seriál upravených. Napr. v predlohe Philipa K. Dicka vystupuje „Kobylka zaľahla sťažka“ ako kniha a nie filmový záznam.
    (Avathar)