Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvůrci:

Frank Spotnitz

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (více)

Série(4) / Epizody(40)

kenkaku

Vizuálem a atmosférou naprosto úchvatné. Člověk jen zírá jak propracované vše je (pohled na nadzvukové dopravní letadlo s hákovým křížem doslova zamrazí). Když se k tomu přidá tajemný aspekt filmů z "jiné reality" je vše na svém místě. Tedy skoro vše. Děj je relativně uloudaný. Deset epizod pryč a "zas tak moc se nestalo". To by jednomu mohlo pokazit náladu. Navíc, první řada je u konce a nemám pocit, že bych dostal všechny odpovědi. Ve slušné společnosti se na otázky odpoví a před koncem se otevřou další (aby se navnadilo na další řadu). Tady mám pocit jako v tom debilním seriálu, kde letadlo spadne na ostrov (který vlastně není ostrov a cestuje... no hnus). Prostě. Chtěl jsem víc odpovědí. Takhle u mě na 5 hvězdiček seriál nemá. Ne s tím co jsem doposud (celá první řada - ne jako někteří místní retardi jen pilot) viděl. 2. řada: wow efekt je sice už pryč, ale co přetrvává je ta preciznost. Tedy alespoň na 90%. Vím že je to těžké, ale nechat Japonce jezdit ruským UAZ-469 (který se vyráběl až od roku 1971) nebo vidět němce v maskáčích vzor 60 ("jehličí"), není to pravé ořechové. Děj se nijak výrazdě kupředu nesune, akcelerace nastává až tak v osdmé epizodě a závěr? Ten je přímo fenomenální... Co je fajn, je že se už ustálily dějové linky a příchází odpovědi... Konečně tedy víme kde se berou ony filmy a že "The Man from the High Castle" opravdu není Adolf Hitler (jak se náruživě po první řadě šuškalo). 3. řada: Díky několik adějovým linkám se děj zdá méně uloudaný, ale i tak se za epizodu nic moc nestane. Je překvapující jak i po dvou řadách stále nepřestává překvapovat vizuál. Pro Američany-patrioty muselo být několik scén dost "drsných" (čistky spojené s "rokem nula" byly opravdu radikální), nicméně jako jedno velké plus beru několik celkem zásadních odpovědí a dějových posunů 4. řada: nemůžu se ubránit pocitu, že došli peníze.Ze začátku se děj neuvěřitelně vleče a ke konci nasadí raketovou rychlost ve snaze vše rychle ukončit. Bohužel to dává dojem až odfláknutě useknutého a celkem hloupého závěru. ()

MartinezZ

2,5* ~~~ Nápad dobrý, jeho rozpracování ale nanicovaté. Klasicky seriálově se tu protahuje děj a vycpává vatou ve formě zbytečných postav a jejich osudů, přičemž většina toho zajímavého je upozaděna a ignoruje se. Klasický závěr série otevírající více otázek než odpovědí, nesmyslné chování některých postav a asi tak o šedesát let starší alternativní verze Hira z Heroes. Popravdě moc nevím, jestli se případného pokračování budu jako divák účastnit. Viděl jsem, zkonzumoval jsem, ale že bych to zgustnul s chutí, to zas ne. A rozhodně tomu nepřidávala sice vizuálně zajímavá, ale neskutečně ukníkaná nevýrazná mdlá znělka u každého dílu. ()

dO_od

// Na úvod je to celkem silná káva, pobrat všechny informace a postavy, stejně jako především vztahy mezi jednotlivými frakcemi - nicméně jakmile se tím prohlodáte, vyplivne vám na konci pilot dvě celkem sympatické postavy a jednoho záporáckého hajzla, tudíž se celá rovnice rychle pokrátí a dál už se s tím bude počítat mnohem líp. Teda alespoň doufám, protože atmosférou a kulisami je to náramně originální podívaná, tak snad i ten příběh bude stát za to. Pilot 70% ()

rikitiki

S výpravou si tedy dali práci. Šedivé šedesátky v USA, které si mezi sebe rozkouskovalo nacistické Japonsko a Německo vytvářejí přesně tu tísnivou náladu, jakou si představíme, co by bylo, kdyby spojenci prohráli válku... Ale děj se příliš vleče, scénář i střih se taky inspirovaly přece jen na dnešní dobu pomalejšími filmy šedesátých let a chybí větší napětí, které by tu staromódnost dokázalo napnit emocemi. Celou první řadu jsem měla pocit, že se dívám jen na pouhý rozjezd nějakého příběhu, což je na deset hodinových filmů fakt málo. K tomu ještě připočtěme velkou naivitu, s jakou je vylíčen odboj i jeho protivníci. Vyzdvihla bych hlavně asi nejpitomější způsob, jak se zbavit usvědčující zbraně - velmi efektivní, pokud opravdu chcete, aby vás chytili. Policie nechává opakovaně uniknout hlavní hrdiny, i když je má celou dobu pod nosem. Členové podzemního hnutí se dostávají do ostře střežených budov vládních organizací s neskutečnou lehkostí, jakoby si tam chodili na nákupy. Odbojáři nemají ani tušení, proč musí za cenu nasazení vlastního života shánět a komusi neznámému předávat jakési prapodivné filmy. Vím, že autor předlohy Dick byl těžký paranoik, ale snad aspoň ve scénáři to mohli změnit a přece jen něco divákovi prozradit. Takhle z toho mám pocit, že jsem se nedozvěděla vůbec nic, jen to, že každý zrazuje každého. Což se u Dicka dalo čekat. ()

iXtr3m3

5 dní a 40 častí štyroch sérii za mnou. To bola jazda. Možno by objektívnejšie boli štyri hviezdy, veď to predsa len nebola megarozpočtová jazda ála GoT, LoS či WestWorld, ale... ALE s fakt veľkými písmenami, toto bola jednak fantastická historická alternatíva k nášmu svetu, jednak to nebolo síce megarozpočtové, ale určite to nebol žiadny lacný seriál, kulisy, technika, všetko bolo na fakt vysokej úrovni. Toto všetko by stačilo na tie štyri hviezdy. Čo to teda zdvihlo na plnú palbu? Za prvé. Postavy. Neskutočné, absolútne NEčiernobiele postavy, ktoré prechádzali obrovskými zmenami, niektoré doslova radikálnymi. Za druhé. Záporáci. Ty vole, tak komplexnú a neskutočne komplikovanú postavu ako bol John Smith, tak to som roky nevidel. Dovolil by som si ho pridať medzi naj naj filmových záporákov všetkých čias. Jednak bola postava vynikajúco napísaná a ešte lepšie bola zahraná doslova famóznym výkonom Rufusa Sewella, ktorý si strihol asi svoj životný výkon. Bola to v podstate len konverzačná dráma z alternatívne NAZI histórie, ale tak premakaná, tak prekombinovaná, tak premyslená, že možno len trošku iný záver, ako by človek čakal, ju trochu oddialil od najlepších seriálov všetkých čias aspoň u mňa. A pozor. Jasné, John Smith si tu kradne každú scénu pre seba, ale záporáci mali ďalšie skvelé úlohy, určite si druhé miesto medzi najlepšími a najkomplexnejšími aj najkontroverznejšími postavami zaslúži aj inšpektor Kido. V tieni týchto dvoch záporákov jednoducho bledli dokonca aj hlavní hrdinovia a až príchod Jasona O´Maru to trochu vytiahlo vyššie aj u klaďasov. A samozrejme nesmiem zabudnúť ani nesmierne charizmatický výkon "Shang Tsunga" Cary-Hiroyuki Tagawu, ktorý maximálne zúročil svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti. Fakt doslova "vymazlený" príbeh. Áno, vedel by som si to predstaviť v megarozpočtovej verzii ála HBO Max, kde by sa ukázali aj nejaké tie vojenské megakonflikty, ale bolo to tak krásne temné a minimalistické, pričom bol technologický vývoj jasne vidieť, že som to fakt zhltol ako malinu. Toto sa mi dlho nestalo. 40 častí a 36 hodín zvládnuť za 5 dní, takýto rekord som ešte asi nikdy neurobil so žiadnym seriálom. Škoda preškoda, že sa nepodarilo urobiť ešte aspoň jednu sériu alebo minimálne nejaký cca dvojhodinový "televízny" celovečerák, ktorý by bol krásnou čerešničkou na záver. John Smith nastavil laťku záporákov pekelne vysoko, som zvedavý, čo sa mu v najbližšej dobe podarí trochu konkurovať, normálne ho chvíľami človek aj ľutoval, aj chápal jeho počínanie, pričom bolo jasné, že to nemôže s ním dopadnúť dobre, ale predsa len človek vedel pochopiť určité pohnútky a fandiť mu aspoň čo sa rodiny týka. Fúú. Nejdem sa rozpisovať viac, ale ja som si to užil fakt nesmierne. Tie intrigy, obraty, prekvapenia a twisty boli ešte o level inde ako pri ságe GoT. Aspoň pre mňa, aj napriek tomu, že toto je samozrejme oproti GoT len taký maličký komorný seriálik, ale o to premakanejší. Fakt škoda len toho "vysloveného" záveru. Vedel by som si predstaviť aj ďaleko lepší. () (méně) (více)

• Herec Joel de la Fuente, který ztvárnil šéfinspektora Kida, si po skončení natáčení odnesl na památku Kidovy ikonické kulaté brýle a od kostymérů dostal ještě darem oblek své seriálové postavy. (pusheen)
  • Philip Kindred Dick, autor předlohy "Muž z vysokého zámku", obdržel za své dílo v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award. (Tomihiro)
  • Postavy to síce nikdy nahlas nevyslovia, ale séria zakázaných filmových kotúčov, ktoré zobrazujú víťazstvo Spojencov v Druhej svetovej vojne, sa volajú „The Grasshopper Lies Heavy“, v preklade: „Kobylka zaľahla sťažka“, čo je odkaz na biblickú knihu Kazateľ. (Avathar)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse