Exodus: Hledání pravdy

• USA Patterns of Evidence: The Exodus
USA / Velká Británie / Nizozemsko / Libanon / Egypt / Izrael, 2014, 112 min

Timothy Mahoney pátrá po tom, kolik pravdy se skrývá za příběhy z Bible. Ještě nedávno bylo nemyslitelné Bibli zpochybňovat, ale  v současné době je pochybností stále víc a víc... Bible je plná starodávných událostí, ale dá se jejich popis brát jako skutečná historická fakta? Co nám říkají fyzické důkazy o tak klíčovém biblickém příběhu, jako je egyptský Exodus popsaný ve Starém zákoně? Odpovědi na tyto otázky hledá režisér Tim Mahoney. Jeho pátrání je pečlivé a jeho závěry jsou pro některé kontroverzní. Vždyť nové poznatky, které zjistil, můžou do základů otřást způsobem, jakým tradičně nahlížíme jak na dějiny, tak na Bibli. (TV Prima)

fooggyy7 odpad!

Je zábavné sledovat jak si historici ohýbají dějiny jak se jim hodí anebo jak se to hodí těm, kteří je financují. Doc. Vozáb řešil například otázku, kdy vlastně Cimrman do Liptákova přišel, měřením rozpadu radioaktivního uhlíku v organické nečistotě na podrážkách Cimrmanových bot. Zjistil, že – pokud Cimrman vůbec v těchto botách do Liptákova přišel – se tak stalo na podzim roku 1906 plus minus 200 let. ()