Karel Sabina a jeho doba (TV film)

Dokumentární

Česko, 2014, 52 min

„…jeden padouch takový, jemuž tato zem vlastí sluje a který každým krokem svým ji zašlapává a zrazuje“ Braniboři v Čechách. Prodaná nevěsta. Libreta k nejčeštějším z českých oper. A jejich autorem je kdo? Karel Sabina. Zrádce národa. Další z dějinných paradoxů. Co vedlo člověka, který byl jednou z vůdčích osobností revolučního hnutí za svrhnutí absolutistického režimu v Rakouském císařství, k tomu, aby zrazoval své blízké, kdož mu byli souputníky v politickém smýšlení a častokrát mu pomohli i těžkých dobách hmotné nouze, a spolupracoval právě s těmi, proti nimž tak plamenně bojoval. V dokumentu zazněla zajímavá myšlenka – „zrada je to, co za zradu považujeme“. Z hlediska svého morálního nastavení. Lehce se nám dnes soudí. Jak bychom se na jeho místě zachovali dnes my? Sabina jako jeden z obrazů národa českého …(11.2.2015)

Velmi výživný dokument. Ke slovu se dostali zasvěcení odborníci, nadchly mě ukázky rukopisu nebo z oper, které Sabina otextoval.(11.2.2015)

Zajímavý portrét Karla Sabiny, úplně mě nenadchla hraná část dokumentu, ale komentáře odborníků jsou velmi dobré.(11.2.2015)

Těžko hodnotit, po filmové stránce žádný zázrak, po odborné taky trochu mišmaš. Každopádně jako nepříliš složitá "osvěta" dobrý počin.(25.3.2015)