Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

• Cappuccino

Je mi ľúto, že musím takto hodnotiť slovenský film, radšej by som naň písal pochvalné slová (ako v prípade koprodukčného Kandidáta), ale jednoducho si nemôžem pomôcť. Musím súhlasiť s užívateľom Primavera, že sa jedná o maximálne nevyužitý námet, z ktorého mohlo vzísť niečo úplne iné. Úprimne, nudil som sa 3/4 filmu a jediné za čo tvorcom môžem z môjho osobného hľadiska dať palec hore je výborná hudba (Jurak Dobrakov). A taktiež treba uznať, že niečo do seba mala aj kamera (Martin Žiaran). Na druhej strane ma ale nezaujal ani jeden z hercov a scenár.. no, domyslíte si.(12.9.2015)

Mňa teda Bebjak s touto snímkou veľmi milo prekvapil. Jeho predošlá snímka Zlo (2012) Sa mi, svojim spôsobom, tiež páčila hoci by som mal výhrady ale myslím isi, že z komerčného hľadiska a z rozpočtom takým ako mali sa z toho ani viac vyťažiť nedalo. Tu bolo tých financií viac a je to dosť cítiť.Festivaloví nádych, ktorý, ako vidím, veľa divákov nezaujal mňa naopak práve fascinoval. Bolo to neskutočne agresívne, ako filmy Gaspara Noého, kde mi to miestami vizuálne aj tak troška pripomínalo. Pejoratívne scénky, ktoré si nedávajú servítky pred ústa a znázorňujú bežné životné situácie, ktoré sú tak kontroverzné, a spoločnosťou neakceptovateľné, že sa na nich sami bojíme pozerať. Ja som príbeh (polo)voyeristu Tomáša zožral aj z navijakom. Viac takýchto Slovenských filmov.(4.12.2015)

Čistič ma skutočne pozitívne prekvapil. Som rád, že sa na Slovensku konečne viac začínajú točiť filmy a nielen seriály Tv Markizy a Joj. To je skutočne pozitívne. Musím povedať, že to všetko leží na pleciach Noelovi Czuczorovi a poňal svoju rolu priam fantasticky. Ako hrdina je maximálne uveriteľný a podáva skvelý výkon. Rovnako ako aj jeho kolegyňa Rebeka Poláková. Páči sa mi temná atmosféra a rovnako aj symbolické momenty filmu, ktoré ho vedia ťahať správnym smerom. Rovnako ale aj fakt, že tu nemáme toľko známych tvári, ako zväčša naše obrazovky ponúkajú. Dobrý scenár, dobrá réžia a aj herci to vedia správne posúvať a film je nepríjemné sledovať ale rozhodne v tom pozitívnom slova zmysle.(17.10.2015)

Trailer vyzeral dobre, tak som bol v napätom očakávaní nadpriemerného slovenského filmu. Po úvodných 5 minútach(ale zdalo sa mi to ako 15) statických záberov kde ide postava z jednoho industriálneho miesta na druhé, som začal šípiť prúser a nervózne som sa obzeral po najbližšej únikovej trase. V panike som zvažoval morálne dôsledky úderu lakťom postaršej pani po mojej pravici, alebo dobre mierený spodný hák mladej deve po mojej ľavici. Našťasie, kým som v pomykove stihol vyriešiť svoju malú dilemu, si režisér filmu spomenul, že film by okrem postkomunistickej estetiky pre západného festivalového diváka mohol ponúknuť aj nejaký ten príbeh a niekam sa vyvýjať. S príbehom to nakoniec nebola žiadna sláva, ale vďaka aspoň za to. Herecky to celé odtiahla Poláková, ale Czuczor si hanbu rozhodne nespravil. Z celého filmu sála pochmúrna atmosféra a treba chlapsky uznať, že Žiaran sa s obrazom vyhral. Čo mi okrem scenára, ktorý mal parametre hustoty ako by ho namiešal predseda Asociácie Homeopatov Slovenska, prekáža, je spôsob vykreslenia hlavnej postavy. Už asi po 10005445-ty krát tu máme v slovenskom filme hlavnú postavu, ktorá povie tri repliky za film(zrejme preto, aby mohli Czuczora honorovať len ako komparz), je utiahnutá, odťažitá a neprístupná voči okolitému svetu. To by bol asi koniec sveta, keby z vás hlavná postava slovenského filmu nevycucávala energiu. Celkovo to nebolo zlé, ale vzhľadom na potenciál námetu to mohlo byť lepšie.(1.9.2016)

Zaujímavý námet, čerpajúci z viacerých viac alebo menej slávnejších predchodcov. Bebjak ako vždy dokáže navodiť tú správnu atmosféru, kde forma zodpovedá obsahu, respektíve tým pádom je to jedno a to isté. Bratislava stále pod mrakom nie je prítulné miesto na bývanie a čističov byt už potom ani náhodou. Proste Blava a jeho byt tu sú obrazom jeho prázdneho, osamelého života. Lenže ani Bebjak si nedokáže poradiť s niečím, čo sa dá nazvať slovenský syndróm a ide o akúsi neschopnosť dosiahnuť európsky festivalový nadpriemer. A nie je to o rozpočte, je to o akomsi skrytom drajve, ktorý nemá nič spoločné s tým, že by mal byť tento film akčnejší, alebo emocionálnejšie vyhrotenejší. Scenár sa mi páči, réžia a herecké výkony tiež, len absencia akejsi výnimočnosti v európskom meradle uberá filmu na pôsobivosti.(13.4.2017)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)