Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

• F-red

No, začiatok filmu drží diváka v domienke, ze pojde o film s mafianskou tematikou. pozerate sa na dej a mate dojem, ze cistic pracuje pre mafiu, ktora je zastresena legalnou pohrebnou sluzbou, dalo by sa povedat, ze dobre rozdane karty pre thriler, ale zrazu sa doslova obrati list a z rozbiehajucej sa gangsterky nakoniec vylezie romanca. a to doslova spod postele! takze akoby v nedokoncenom filme sa zacina novy film a divak je teda ojebany. novy film ako som uz spominal je romanca, niekto by povedal, ze aj originalna, ale ja poviem, ze skor okopirovana z uz existujuceho filmu Kým spíš, a trochu z Golfovej palice. Neviem preco si Slovensky reziser dal za ciel ojebavat divaka, a neviem ci to vobec bol jeho zamer. Moj nazor je, ze nebol. Postavy boli mizerne odexponovane, nevedel som preco sa mladik skryva pod postelou, nechapal som jeho vztah k matke, jej vztah k babke, preco je ona so svojim partnerom (aha pardon ,tak to bol jej brat?) atd, atd... a teda som si k postavam nevytvoril ziadny vztah, skor len akusi lutost. jednu hviezdicku davam za kameru, pol hviezdicky za Noela a druhu polku za nadherne prsia Rebeky Plolakovej na ktore moze byt národ právom hrdý.(14.9.2015)

Tak to byl opravdu hustý, depresivní zážitek; trošku jako originální kříženec voyeurského Lynchova Modrého sametu, říznutý osaměním Dealerů z Refnové trilogie, a skeptickou, chladnou a racionální malomluvností Nemesova Saulova syna. Opět (po Spravedlnosti a Meruňkovém ostrovu) fascinující kamera Martina Žiriana a hudba Juraje Dobrakova a pevná režie Petera Bebjaka. (Rozumím, ale i tomu, že se film nelíbí těm, co hledají humor, nebo nemají rádi klub náročného diváka).(11.4.2017)

,,ČISTIČ... VIKTOR." __ Zo začiatku som všetkému nie úplne rozumel, dokonca pre viaceré nejasnosti klíčiace z viacerých absentujúcich dialógov uvažoval, že ďalšie sledovanie nadobro odložím. Premohol som sa a všetko to nevypovedané sa začalo postupne vyjasňovať aspoň do takej miery, aby si z toho divák predsa čosi odniesol. Správaniu sa hlavného protagonistu a pôvodu jeho prapodivných záujmov som sa beztak nerozumel. Videl som obdobné diela na podobnú tému a o iných ďalších viem, viaceré ma lákajú propagovanou atraktívnosťou. ,,Čistič" sa v istej miere snažil naplniť takéto tendencie a prirodzene v ňom bolo vidieť snaha o vyššie umelecké ambície, čo vo všebecnosti považujem skôr za neduh našej súčasnej kinematografie. Nie každý vážnejšie mienený film to potrebuje, nie každý scenárista to dokáže adekvátne podať a nie každý režisér to dokáže správnym filmárskym jazykom preniesť na plátno. Nemožno povedať, že by bol film nakrútený rutinérsky, nie je však nakrútený dostatočne nápadito a viacero pasáži stratilo svoj potenciál príliš statickým nasnímaním, kedy dlhé zábery chceli zakryť nedostatočné technické možnosti. Samozrejme, kamera vedela chladnými filtrami vyčariť príbehu atmosféru a hudba s jasnými citáciami klasických diel (Franz Schubert použitý v ,,Barry Lyndonovi") bola zaujímavá, dej sa však poriadne rozbehne až v poslednej tretine filmu a prinesie záver, ktorý mi dlho uviazne v hlave. Takže verdikt: vynikajúci námet vs. slabšie spracovanie s akútnou potrebou prepracovanejšieho scenára. Že to patrí k neduhom slovenskej kinematografie? ...(Nuž, povedzme.) (205. hodnotenie, 22. komentár k filmu)(11.4.2017)

Čistič je len ďalší pokus slovenskej tvorby hrať vysokú hru s európskymi festivalovkami. A nie, ani tento krát sme sa k nim nepriblížili. Lepšie ako Killer, nie až tak zbesilo nudiace. Zaujímavý námet, veď kto vôbec tuší, že takéto povolanie existuje. Prevedenie sa stále tak potácalo medzi dobrým a zlým. Miestami prekvapila kamera, pohľady, inde to zase bolo stále o tom istom a ľutoval som Czuczora, koľko sa chudák nachodí. Nič to ale nemení na fakte, že zahraté to bolo pomerne dobre ( teda hlavne Poláková hrala ), malo to rozumnú minutáž, miestami to dokázalo pobaviť. K postavám sa musíte prepracovať, čo režisér poňal štýlom "načo budú divákom dialógy, veď nech si domyslia" Táto boliestka trápi túto našu kinematografiu už pekne dlho a tak skoro sa jej nezbavíme. Vzťahová rovina tam je základná, na emócie sa zbytočne netlačí. Jediná vec, čo ma potešila, že sa to nekončí klišoidne, ale záver, bez tak už dosť znudeného diváka prekvapí. Veľmi, ale fakt, že veľmi slabučičké 3 z 5 ( Kino Lumière )(27.10.2015)

Čistič ma skutočne pozitívne prekvapil. Som rád, že sa na Slovensku konečne viac začínajú točiť filmy a nielen seriály Tv Markizy a Joj. To je skutočne pozitívne. Musím povedať, že to všetko leží na pleciach Noelovi Czuczorovi a poňal svoju rolu priam fantasticky. Ako hrdina je maximálne uveriteľný a podáva skvelý výkon. Rovnako ako aj jeho kolegyňa Rebeka Poláková. Páči sa mi temná atmosféra a rovnako aj symbolické momenty filmu, ktoré ho vedia ťahať správnym smerom. Rovnako ale aj fakt, že tu nemáme toľko známych tvári, ako zväčša naše obrazovky ponúkajú. Dobrý scenár, dobrá réžia a aj herci to vedia správne posúvať a film je nepríjemné sledovať ale rozhodne v tom pozitívnom slova zmysle.(17.10.2015)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)