Čistič

Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

Myslím si, že tenhle snímek v sobě měl o dost větší potenciál, než co zde prezentoval. Mohlo to být ještě divnější, stejně jako mohly být některá sledování nudnější, aby bylo vidět, že někteří lidé prostě zajímaví nejsou. Ale má to fajn - lehce očekávané - sebedestruktivní směřování, které má hezky otevřený konec.(6.3.2018)

• bohemia_regent

Snaha o režijní ozvláštnění filmu, který je od scénáře snůškou tisíckrát viděných klišé, se moc nevydařila: výsledkem je podivný filmařský lartpourlartismus, navíc s řemeslně špatně smíchanými jednotlivými zvukovými vrstvami, takže komorní dialogy utopené v hudbě srozumitelnosti a následnému pochopení motivace chování postav ani trochu nepomáhají.(6.2.2020)

Tomáš (Noël Czuczor) pracuje ako čistič v bratislavskej pohrebnej službe. Čistí miesta, na ktorých vyhasol plameň ľudského života, zatiaľ čo ten jeho síce planie, ale aj tak v ňom nenachádza naplnenie. Prežíva zo dňa na deň, žije v stereotype, hriech minulosti sa snaží odčiniť stálym nakupovaním vonných sviečok. Až raz nájde záľubu v skrývaní sa v bytoch a domoch, ktoré čistil, sledujúc bežné životy ich obyvateľov. V jednom z nich naráža na Kristínu (Rebeka Poláková), do ktorej bytu sa neustále vracia, aby sledoval, že nie je jediný, koho život nie je ani zďaleka dokonalý. Režisér Peter Bebjak prináša v roku 2015 divákovi drámu zo súdobej Bratislavy, v ktorej poodhaľuje skryté zákutia nielen bytov a domov, ale najmä ľudskej mysle. Cez tabuizovanú tému voyerizmu, do ktorej je ponorená hlavná postava, a na ktorej snímok stavia, tvorcovia skvelým spôsobom dokážu podať hlavnú a skutočnú podstatu tohto niečo málo cez hodinu a pol trvajúceho diela. Táto úchylka a spôsob, akým je vo filme podaná, slúži v tomto prípade najmä k tomu, aby divákovi dovolila nahliadnuť na súkromné, skryté a zároveň rozpadnuté životy jednotlivých postáv. Jednotlivé životné príbehy, s ktorými sa divák postupne zoznamuje, tvoria v konečnom dôsledku nosné piliere celého príbehu. Veci zo začiatku nevysvetlené sa postupne vyjasňujú, začínajú dávať zmysel a prezrádzajú neraz temnú minulosť tej či onej postavy. Pohnuté osudy charakterov a spôsob, akým sú napísané, možno považovať za to najlepšie, čo snímok ponúka. A to najmä preto, že film viac pracuje s postavami, ako s príbehom. Aj keď v tomto prípade by sa dalo polemizovať ako veľmi sa príbeh = postavy a postavy = príbeh. Tak či onak, jedno by nemohlo fungovať bez druhého, a tu to našťastie funguje celkom dobre. Hoci snímok ako taký nemusí vyložene sadnúť každému. Okrem postáv vo filme funguje obstojne aj tradične vďačná bratislavská výprava, tentokrát silná vďaka množstve nočných a surových, niekedy priam až depresívnych daždivých scén, a vizuálne pôsobivá kamera, neraz dlho statická, zobrazujúca pohľad skrytého hlavného protagonistu. Na druhú stranu má film aj niekoľko najmä logických chýb, pričom za zmienku stojí zrejme tá najväčšia. Aká je pravdepodobnosť, že do skríň a miest, kde sa čistič Tomáš vo filmu skrýva, by sa nikto z ľudí za ten čas nepozrel? Alebo prečo by si ľudia po vyčistení priestorov nepýtali od pohrebnej služby kľúče späť? Čistič je aj napriek týmto drobným logickým nezrovnalostiam pozerateľným filmom. Možno nie viackrát, ale za jedno pozretie určite stojí. Skoro až komorná slovenská dráma s relatívne malým počtom hercov diváka zaujme najmä pohľadom na pohnuté osudy postáv, pretĺkajúcich sa životom, solídnou výpravou, kvalitnou kamerou, ale aj absolútnym záverom, ktorý bez prezradenia akejkoľvek pointy možno označiť za vôbec najlepšiu časť filmu.(30.5.2019)

• Cappuccino

Je mi ľúto, že musím takto hodnotiť slovenský film, radšej by som naň písal pochvalné slová (ako v prípade koprodukčného Kandidáta), ale jednoducho si nemôžem pomôcť. Musím súhlasiť s užívateľom Primavera, že sa jedná o maximálne nevyužitý námet, z ktorého mohlo vzísť niečo úplne iné. Úprimne, nudil som sa 3/4 filmu a jediné za čo tvorcom môžem z môjho osobného hľadiska dať palec hore je výborná hudba (Jurak Dobrakov). A taktiež treba uznať, že niečo do seba mala aj kamera (Martin Žiaran). Na druhej strane ma ale nezaujal ani jeden z hercov a scenár.. no, domyslíte si.(12.9.2015)

Tak to byl opravdu hustý, depresivní zážitek; trošku jako originální kříženec voyeurského Lynchova Modrého sametu, říznutý osaměním Dealerů z Refnové trilogie, a skeptickou, chladnou a racionální malomluvností Nemesova Saulova syna. Opět (po Spravedlnosti a Meruňkovém ostrovu) fascinující kamera Martina Žiriana a hudba Juraje Dobrakova a pevná režie Petera Bebjaka. (Rozumím, ale i tomu, že se film nelíbí těm, co hledají humor, nebo nemají rádi klub náročného diváka).(11.4.2017)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)