Čistič

Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

Tomáš (Noël Czuczor) pracuje ako čistič v bratislavskej pohrebnej službe. Čistí miesta, na ktorých vyhasol plameň ľudského života, zatiaľ čo ten jeho síce planie, ale aj tak v ňom nenachádza naplnenie. Prežíva zo dňa na deň, žije v stereotype, hriech minulosti sa snaží odčiniť stálym nakupovaním vonných sviečok. Až raz nájde záľubu v skrývaní sa v bytoch a domoch, ktoré čistil, sledujúc bežné životy ich obyvateľov. V jednom z nich naráža na Kristínu (Rebeka Poláková), do ktorej bytu sa neustále vracia, aby sledoval, že nie je jediný, koho život nie je ani zďaleka dokonalý. Režisér Peter Bebjak prináša v roku 2015 divákovi drámu zo súdobej Bratislavy, v ktorej poodhaľuje skryté zákutia nielen bytov a domov, ale najmä ľudskej mysle. Cez tabuizovanú tému voyerizmu, do ktorej je ponorená hlavná postava, a na ktorej snímok stavia, tvorcovia skvelým spôsobom dokážu podať hlavnú a skutočnú podstatu tohto niečo málo cez hodinu a pol trvajúceho diela. Táto úchylka a spôsob, akým je vo filme podaná, slúži v tomto prípade najmä k tomu, aby divákovi dovolila nahliadnuť na súkromné, skryté a zároveň rozpadnuté životy jednotlivých postáv. Jednotlivé životné príbehy, s ktorými sa divák postupne zoznamuje, tvoria v konečnom dôsledku nosné piliere celého príbehu. Veci zo začiatku nevysvetlené sa postupne vyjasňujú, začínajú dávať zmysel a prezrádzajú neraz temnú minulosť tej či onej postavy. Pohnuté osudy charakterov a spôsob, akým sú napísané, možno považovať za to najlepšie, čo snímok ponúka. A to najmä preto, že film viac pracuje s postavami, ako s príbehom. Aj keď v tomto prípade by sa dalo polemizovať ako veľmi sa príbeh = postavy a postavy = príbeh. Tak či onak, jedno by nemohlo fungovať bez druhého, a tu to našťastie funguje celkom dobre. Hoci snímok ako taký nemusí vyložene sadnúť každému. Okrem postáv vo filme funguje obstojne aj tradične vďačná bratislavská výprava, tentokrát silná vďaka množstve nočných a surových, niekedy priam až depresívnych daždivých scén, a vizuálne pôsobivá kamera, neraz dlho statická, zobrazujúca pohľad skrytého hlavného protagonistu. Na druhú stranu má film aj niekoľko najmä logických chýb, pričom za zmienku stojí zrejme tá najväčšia. Aká je pravdepodobnosť, že do skríň a miest, kde sa čistič Tomáš vo filmu skrýva, by sa nikto z ľudí za ten čas nepozrel? Alebo prečo by si ľudia po vyčistení priestorov nepýtali od pohrebnej služby kľúče späť? Čistič je aj napriek týmto drobným logickým nezrovnalostiam pozerateľným filmom. Možno nie viackrát, ale za jedno pozretie určite stojí. Skoro až komorná slovenská dráma s relatívne malým počtom hercov diváka zaujme najmä pohľadom na pohnuté osudy postáv, pretĺkajúcich sa životom, solídnou výpravou, kvalitnou kamerou, ale aj absolútnym záverom, ktorý bez prezradenia akejkoľvek pointy možno označiť za vôbec najlepšiu časť filmu.(30.5.2019)

• ScarPoul

Z triptychu ranných Bebjakových filmov( teda pred jeho slávou) vychádza Čistič ako najslabší kúsok. Celý čas som premýšľal prečo by ma mal vlastne baviť film o deštruktívnych ľuďoch ku ktorým si neviem nájsť cestu? Keby to bola aspoň žánrovka tak nič nepoviem, ale dramatická rovina z toho robí ďalší spiatočnícky film bez výraznej scény alebo nejakej emocionálnej roviny, ktorá by mohla mňa ako diváka zaujať. Natočené je to dobre. Rovnako sa mi páčil aj výrazný hudobný motív a Rebeka Poláková. Ale postaviť film na postave, ktorej motivácie sú diskutabilné a ešte k tomu zakrývame určité roviny významov - veď nech si divák domyslí - je na takýto film veľmi zle zvolený rozprávačský postup. Posledná scéna to dokazuje. Hodnotný len z toho dôvodu, že tu vidíme Bratislavu aká už nie je.(27.8.2019)

,,ČISTIČ... VIKTOR." __ Zo začiatku som všetkému nie úplne rozumel, dokonca pre viaceré nejasnosti klíčiace z viacerých absentujúcich dialógov uvažoval, že ďalšie sledovanie nadobro odložím. Premohol som sa a všetko to nevypovedané sa začalo postupne vyjasňovať aspoň do takej miery, aby si z toho divák predsa čosi odniesol. Správaniu sa hlavného protagonistu a pôvodu jeho prapodivných záujmov som sa beztak nerozumel. Videl som obdobné diela na podobnú tému a o iných ďalších viem, viaceré ma lákajú propagovanou atraktívnosťou. ,,Čistič" sa v istej miere snažil naplniť takéto tendencie a prirodzene v ňom bolo vidieť snaha o vyššie umelecké ambície, čo vo všebecnosti považujem skôr za neduh našej súčasnej kinematografie. Nie každý vážnejšie mienený film to potrebuje, nie každý scenárista to dokáže adekvátne podať a nie každý režisér to dokáže správnym filmárskym jazykom preniesť na plátno. Nemožno povedať, že by bol film nakrútený rutinérsky, nie je však nakrútený dostatočne nápadito a viacero pasáži stratilo svoj potenciál príliš statickým nasnímaním, kedy dlhé zábery chceli zakryť nedostatočné technické možnosti. Samozrejme, kamera vedela chladnými filtrami vyčariť príbehu atmosféru a hudba s jasnými citáciami klasických diel (Franz Schubert použitý v ,,Barry Lyndonovi") bola zaujímavá, dej sa však poriadne rozbehne až v poslednej tretine filmu a prinesie záver, ktorý mi dlho uviazne v hlave. Takže verdikt: vynikajúci námet vs. slabšie spracovanie s akútnou potrebou prepracovanejšieho scenára. Že to patrí k neduhom slovenskej kinematografie? ...(Nuž, povedzme.) (205. hodnotenie, 22. komentár k filmu)(11.4.2017)

Čistič ma skutočne pozitívne prekvapil. Som rád, že sa na Slovensku konečne viac začínajú točiť filmy a nielen seriály Tv Markizy a Joj. To je skutočne pozitívne. Musím povedať, že to všetko leží na pleciach Noelovi Czuczorovi a poňal svoju rolu priam fantasticky. Ako hrdina je maximálne uveriteľný a podáva skvelý výkon. Rovnako ako aj jeho kolegyňa Rebeka Poláková. Páči sa mi temná atmosféra a rovnako aj symbolické momenty filmu, ktoré ho vedia ťahať správnym smerom. Rovnako ale aj fakt, že tu nemáme toľko známych tvári, ako zväčša naše obrazovky ponúkajú. Dobrý scenár, dobrá réžia a aj herci to vedia správne posúvať a film je nepríjemné sledovať ale rozhodne v tom pozitívnom slova zmysle.(17.10.2015)

Veľmi zvláštna záľuba. A veľmi zvláštne spoločenstvo ľudí s nevydareným životom. Pri niektorých filmoch v obsahu vadia spojlery, a tu som si ho musel prečítať, aby sa dalo pochopiť, čo vlastne čistič čistí. Vo filme sa skoro nerozpráva, a keď áno, tak je veľmi zle rozumieť, klasická to choroba nových filmov bez dabingu. Nudné časti sa striedajú s priemernými, ale to hlavné sa dá pochopiť. A potom príde zákerný koniec. Zákerný pre diváka.(14.4.2018)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)