Čistič

Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

,,ČISTIČ... VIKTOR." __ Zo začiatku som všetkému nie úplne rozumel, dokonca pre viaceré nejasnosti klíčiace z viacerých absentujúcich dialógov uvažoval, že ďalšie sledovanie nadobro odložím. Premohol som sa a všetko to nevypovedané sa začalo postupne vyjasňovať aspoň do takej miery, aby si z toho divák predsa čosi odniesol. Správaniu sa hlavného protagonistu a pôvodu jeho prapodivných záujmov som sa beztak nerozumel. Videl som obdobné diela na podobnú tému a o iných ďalších viem, viaceré ma lákajú propagovanou atraktívnosťou. ,,Čistič" sa v istej miere snažil naplniť takéto tendencie a prirodzene v ňom bolo vidieť snaha o vyššie umelecké ambície, čo vo všebecnosti považujem skôr za neduh našej súčasnej kinematografie. Nie každý vážnejšie mienený film to potrebuje, nie každý scenárista to dokáže adekvátne podať a nie každý režisér to dokáže správnym filmárskym jazykom preniesť na plátno. Nemožno povedať, že by bol film nakrútený rutinérsky, nie je však nakrútený dostatočne nápadito a viacero pasáži stratilo svoj potenciál príliš statickým nasnímaním, kedy dlhé zábery chceli zakryť nedostatočné technické možnosti. Samozrejme, kamera vedela chladnými filtrami vyčariť príbehu atmosféru a hudba s jasnými citáciami klasických diel (Franz Schubert použitý v ,,Barry Lyndonovi") bola zaujímavá, dej sa však poriadne rozbehne až v poslednej tretine filmu a prinesie záver, ktorý mi dlho uviazne v hlave. Takže verdikt: vynikajúci námet vs. slabšie spracovanie s akútnou potrebou prepracovanejšieho scenára. Že to patrí k neduhom slovenskej kinematografie? ...(Nuž, povedzme.) (205. hodnotenie, 22. komentár k filmu)(11.4.2017)

• Cappuccino

Je mi ľúto, že musím takto hodnotiť slovenský film, radšej by som naň písal pochvalné slová (ako v prípade koprodukčného Kandidáta), ale jednoducho si nemôžem pomôcť. Musím súhlasiť s užívateľom Primavera, že sa jedná o maximálne nevyužitý námet, z ktorého mohlo vzísť niečo úplne iné. Úprimne, nudil som sa 3/4 filmu a jediné za čo tvorcom môžem z môjho osobného hľadiska dať palec hore je výborná hudba (Jurak Dobrakov). A taktiež treba uznať, že niečo do seba mala aj kamera (Martin Žiaran). Na druhej strane ma ale nezaujal ani jeden z hercov a scenár.. no, domyslíte si.(12.9.2015)

Čistič je len ďalší pokus slovenskej tvorby hrať vysokú hru s európskymi festivalovkami. A nie, ani tento krát sme sa k nim nepriblížili. Lepšie ako Killer, nie až tak zbesilo nudiace. Zaujímavý námet, veď kto vôbec tuší, že takéto povolanie existuje. Prevedenie sa stále tak potácalo medzi dobrým a zlým. Miestami prekvapila kamera, pohľady, inde to zase bolo stále o tom istom a ľutoval som Czuczora, koľko sa chudák nachodí. Nič to ale nemení na fakte, že zahraté to bolo pomerne dobre ( teda hlavne Poláková hrala ), malo to rozumnú minutáž, miestami to dokázalo pobaviť. K postavám sa musíte prepracovať, čo režisér poňal štýlom "načo budú divákom dialógy, veď nech si domyslia" Táto boliestka trápi túto našu kinematografiu už pekne dlho a tak skoro sa jej nezbavíme. Vzťahová rovina tam je základná, na emócie sa zbytočne netlačí. Jediná vec, čo ma potešila, že sa to nekončí klišoidne, ale záver, bez tak už dosť znudeného diváka prekvapí. Veľmi, ale fakt, že veľmi slabučičké 3 z 5 ( Kino Lumière )(27.10.2015)

Konecne slovensky film, ktory sa oplati vidiet. Film ako synteticke umenie, ktoreho kazdu sucat musim ohodnotit nadpriemerne, sa u nas len tak nevidi. Velka pochvala patri panovi reziserovi Bebjakovi a scenaristovi Gasparikovi nie len zato, ze nam ukazali, ze aj u nas sa da natocit film, za ktory sa netreba ani v zahranici hanbit, naopak sa nim pysit, ale za to, ze slova vlozene do ust protagonistom mi zneli uplne prirodzene a o ziadonm sustani papiera sa tu rozpravat neda. Film sa od zaciatku po koniec nesie spravnym tempo-rytmom. Ked ma byt dynamickejsie, je. Ked ma spomalit, spomali. Strihovu skladbu doplna kamera znameho kameramana Martina Ziarana, ktoreho vizual Tomasovho sveta ulahodi oku nielen filmovym profikom, ale aj laikom. Pochmurna, hmlista, modra, studena atomosfera je vsadepritomna a velmi esteticky podana. KONECNE herci, ktori vedia hrat. Kedy ste naposledy fandili nejakemu filmovemu paru v slovenskom filme? Tomuto urcite budete.SKVELI VYBER HERCOV. Najme hlavnych protagonistov. Noel Czuczor a Rebeka polakova sa nielen k sebe velmi hodia, ale aj doplnaju. Noel Czuczor /fandim mu od teraz/ novy slovensky herec, ktory sa urcite vydal v zivote spravnou cestou, lebo na zaklade toho, co predviedol v Cisticovi, musim povedat, ze si herecky fach vybral spravne. Klobuk dole. Nemozem inak, ako dat PAT HVIEZD. Btw: nepamatam, kedy som slovensky film hodnotil takto pozitivne. Vrelo odporucam. Tesim sa z tohto skveleho filmu.(14.9.2015)

Trailer vyzeral dobre, tak som bol v napätom očakávaní nadpriemerného slovenského filmu. Po úvodných 5 minútach(ale zdalo sa mi to ako 15) statických záberov kde ide postava z jednoho industriálneho miesta na druhé, som začal šípiť prúser a nervózne som sa obzeral po najbližšej únikovej trase. V panike som zvažoval morálne dôsledky úderu lakťom postaršej pani po mojej pravici, alebo dobre mierený spodný hák mladej deve po mojej ľavici. Našťasie, kým som v pomykove stihol vyriešiť svoju malú dilemu, si režisér filmu spomenul, že film by okrem postkomunistickej estetiky pre západného festivalového diváka mohol ponúknuť aj nejaký ten príbeh a niekam sa vyvýjať. S príbehom to nakoniec nebola žiadna sláva, ale vďaka aspoň za to. Herecky to celé odtiahla Poláková, ale Czuczor si hanbu rozhodne nespravil. Z celého filmu sála pochmúrna atmosféra a treba chlapsky uznať, že Žiaran sa s obrazom vyhral. Čo mi okrem scenára, ktorý mal parametre hustoty ako by ho namiešal predseda Asociácie Homeopatov Slovenska, prekáža, je spôsob vykreslenia hlavnej postavy. Už asi po 10005445-ty krát tu máme v slovenskom filme hlavnú postavu, ktorá povie tri repliky za film(zrejme preto, aby mohli Czuczora honorovať len ako komparz), je utiahnutá, odťažitá a neprístupná voči okolitému svetu. To by bol asi koniec sveta, keby z vás hlavná postava slovenského filmu nevycucávala energiu. Celkovo to nebolo zlé, ale vzhľadom na potenciál námetu to mohlo byť lepšie.(1.9.2016)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)