Čistič

Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

Veľmi zvláštna záľuba. A veľmi zvláštne spoločenstvo ľudí s nevydareným životom. Pri niektorých filmoch v obsahu vadia spojlery, a tu som si ho musel prečítať, aby sa dalo pochopiť, čo vlastne čistič čistí. Vo filme sa skoro nerozpráva, a keď áno, tak je veľmi zle rozumieť, klasická to choroba nových filmov bez dabingu. Nudné časti sa striedajú s priemernými, ale to hlavné sa dá pochopiť. A potom príde zákerný koniec. Zákerný pre diváka.(14.4.2018)

• F-red

No, začiatok filmu drží diváka v domienke, ze pojde o film s mafianskou tematikou. pozerate sa na dej a mate dojem, ze cistic pracuje pre mafiu, ktora je zastresena legalnou pohrebnou sluzbou, dalo by sa povedat, ze dobre rozdane karty pre thriler, ale zrazu sa doslova obrati list a z rozbiehajucej sa gangsterky nakoniec vylezie romanca. a to doslova spod postele! takze akoby v nedokoncenom filme sa zacina novy film a divak je teda ojebany. novy film ako som uz spominal je romanca, niekto by povedal, ze aj originalna, ale ja poviem, ze skor okopirovana z uz existujuceho filmu Kým spíš, a trochu z Golfovej palice. Neviem preco si Slovensky reziser dal za ciel ojebavat divaka, a neviem ci to vobec bol jeho zamer. Moj nazor je, ze nebol. Postavy boli mizerne odexponovane, nevedel som preco sa mladik skryva pod postelou, nechapal som jeho vztah k matke, jej vztah k babke, preco je ona so svojim partnerom (aha pardon ,tak to bol jej brat?) atd, atd... a teda som si k postavam nevytvoril ziadny vztah, skor len akusi lutost. jednu hviezdicku davam za kameru, pol hviezdicky za Noela a druhu polku za nadherne prsia Rebeky Plolakovej na ktore moze byt národ právom hrdý.(14.9.2015)

Mňa teda Bebjak s touto snímkou veľmi milo prekvapil. Jeho predošlá snímka Zlo (2012) Sa mi, svojim spôsobom, tiež páčila hoci by som mal výhrady ale myslím isi, že z komerčného hľadiska a z rozpočtom takým ako mali sa z toho ani viac vyťažiť nedalo. Tu bolo tých financií viac a je to dosť cítiť.Festivaloví nádych, ktorý, ako vidím, veľa divákov nezaujal mňa naopak práve fascinoval. Bolo to neskutočne agresívne, ako filmy Gaspara Noého, kde mi to miestami vizuálne aj tak troška pripomínalo. Pejoratívne scénky, ktoré si nedávajú servítky pred ústa a znázorňujú bežné životné situácie, ktoré sú tak kontroverzné, a spoločnosťou neakceptovateľné, že sa na nich sami bojíme pozerať. Ja som príbeh (polo)voyeristu Tomáša zožral aj z navijakom. Viac takýchto Slovenských filmov.(4.12.2015)

Myslím si, že tenhle snímek v sobě měl o dost větší potenciál, než co zde prezentoval. Mohlo to být ještě divnější, stejně jako mohly být některá sledování nudnější, aby bylo vidět, že někteří lidé prostě zajímaví nejsou. Ale má to fajn - lehce očekávané - sebedestruktivní směřování, které má hezky otevřený konec.(6.3.2018)

Trailer vyzeral dobre, tak som bol v napätom očakávaní nadpriemerného slovenského filmu. Po úvodných 5 minútach(ale zdalo sa mi to ako 15) statických záberov kde ide postava z jednoho industriálneho miesta na druhé, som začal šípiť prúser a nervózne som sa obzeral po najbližšej únikovej trase. V panike som zvažoval morálne dôsledky úderu lakťom postaršej pani po mojej pravici, alebo dobre mierený spodný hák mladej deve po mojej ľavici. Našťasie, kým som v pomykove stihol vyriešiť svoju malú dilemu, si režisér filmu spomenul, že film by okrem postkomunistickej estetiky pre západného festivalového diváka mohol ponúknuť aj nejaký ten príbeh a niekam sa vyvýjať. S príbehom to nakoniec nebola žiadna sláva, ale vďaka aspoň za to. Herecky to celé odtiahla Poláková, ale Czuczor si hanbu rozhodne nespravil. Z celého filmu sála pochmúrna atmosféra a treba chlapsky uznať, že Žiaran sa s obrazom vyhral. Čo mi okrem scenára, ktorý mal parametre hustoty ako by ho namiešal predseda Asociácie Homeopatov Slovenska, prekáža, je spôsob vykreslenia hlavnej postavy. Už asi po 10005445-ty krát tu máme v slovenskom filme hlavnú postavu, ktorá povie tri repliky za film(zrejme preto, aby mohli Czuczora honorovať len ako komparz), je utiahnutá, odťažitá a neprístupná voči okolitému svetu. To by bol asi koniec sveta, keby z vás hlavná postava slovenského filmu nevycucávala energiu. Celkovo to nebolo zlé, ale vzhľadom na potenciál námetu to mohlo byť lepšie.(1.9.2016)

• - Vo filme si môžete všimnúť, ako hlavný hrdina jazdí na bicykli cez tunel. To ale nie je možné, keďže do tohto tunela majú povolený vstup len električky. Navyše je tunel monitorovaný a na jeho konci by ho čakali policajti. (Johnny.ARN)

• - Spoiler: Autor námětu, spoluscenárista a režisér filmu Peter Bebjak se nechal inspirovat tragickým případem domácího násilí, k němuž došlo v domě, v němž vyrůstal. Podle svých slov se zamýšlel nad tím, jak se může vyvíjet život dítěte z rodiny, v níž jeden z rodičů zavraždil toho druhého. (klukluka)