Cesta na pobřeží (festivalový název)

Kišibe no tabi

Kazumi Jumoto (kniha)

Akiko Ašizawa

Širó Sasaki

Cujoši Imai

Ještě lepší než Tokijská sonáta.(21.3.2016)

Nejaponci je tomu asi těžké porozumět, ale s otevřenou myslí tady člověk může pochytit něco o tom, jak Japonci přemýšlejí o věcech týkající se smrti a onoho světa. Pokud mám hodnotit tohle "romančiku doráma", tak to nebylo úplně nejlepší, ale přesto mě to uchvátilo a drželo moji pozornost od začátku až do konce. Zápletka křehká, tak jak když spadne na podzim list ze stromu. Mnoho neřeší, nic nevysvětluje.... Pouze se dá tenhle film prožít, jak jeden ze všedních dnů. Lehké okouzlení životem a veškeré pomíjivosti.... Kobajaši Issa by jásal. :)(6.5.2016)

"Já těmhle moderním pořadům vůbec nerozumím." Zvláštní příběh zvláštního manželského páru, který se vydá na cestu, aby mrtvým sděloval, že již nežijí a živým, že ještě neumřeli a aby venkovany učil o nekonečnosti vesmíru a o tom, že nicota je základem všeho.(19.3.2016)

Kouzelně natočené a precizně zahrané rozjímání o ztrátě a leting go. Rozjímání je to bohužel neomluvitelně utahané a předvídatelné. Kurosawa je normálně vším jen ne předvídatelným, nicméně Journey to the Shore je na první pohled velmi konzervativním dramatem, které postrádá takřka jakékoliv trademarky tohoto režiséra. Na tom by nebylo samozřejmě nic špatného, vždyť Tokyo Sonata a podobná usedlejší dramata tuto vlastnost sdílela. Sonata však narozdíl od Journey to the Shore zvládla velmi snadno udržet divákovu pozornost. Journey to the Shore je dvouhodinové ploužení se k jasnému a nevyhnutelnému cíli, který nepřekvapí a co je hůře nenabídne nic na odnos. Padne-li vám to tematicky do nálady, kouká se na to ale definitivně velmi příjemně.(7.5.2016)