Za krále, za vlast

• Velká Británie King & Country

Bláto, všude jen bláto! Neustávající déšť nemilosrdně smáčí zem rozrytou výbuchy granátů, je stejně zbytečný jako prolitá krev, jíž je půda nasáklá. V okopech se choulí vojáci - Britové, Francouzi, Němci i další. Všichni jsou mokří, ale nejsou o nic mokřejší než krysy, které pro povyražení trefují kameny nebo chytají do košů. V první světové válce se ale dramata neodehrávají jen na frontě. V improvizovaném vězení zákopů v Passchendaele čeká vojín Hamp (Tom Courtenay) na vojenský soud. Je obžalován z dezerce, když se po třech letech pekla v předních liniích jako jediný přeživší z jednotky sebral a vyrazil domů za nevěrnou manželkou. Jeho „výlet“ zastavila až vojenská policie nedaleko Calais. Hampův obhájce, kapitán Hargreaves (Dirk Bogarde), pod tíhou faktů pomalu mění názor, vzepřít se absurditě války ale nemožno. (dopitak)

Martin741

Ono sa to tvari ze je to drsna drama -blato, dazd, krysy, mrtvoly koni a aj ludi v zakopoch Velkej Vojny /taxa hovorilo Prvej Svetovej, kym nevypukla WWII. Do toho este Dirk Bogarde : teda ja ho nemusim, Hollywood nikdy nedobyl a az podozrivo dobre mu isli roly sexualne dezorientovanych - Victim 1961 / na tu rolu bol Bogarde patricne hrdy/ a Smrt v benatkach. Takze nuda pre laika -nedouka a myslim, ze dalsi film. kde budu filmove teoretiky -.elitari krochkat od spokojnosti : 20 % ()

Sarkastic

Déšť, bláto, krysy, mrtvoly lidí, koní poházené kolem, všudypřítomné dozvuky nedaleké palby a do toho všeho soud s dezertérem. Velmi dobře rozehrané drama, které kromě výše zmíněného (úspěšně navozujícího atmosféru bojů v zákopech) sází na morální i lidské hledisko, a samozřejmě na atraktivitu procesu, jenž však trochu selhává kvůli nedůvěryhodnosti postavy kapitána Hargreavese. Jinak velká spokojenost a solidní 4*. ()

Flego

Divadelná hra Johna Wilsona rozpráva o vojakovi, ktorý je obvinený z dezercie. Na tomto jednoduchom príbehu rozohráva Losey svoju komornú drámu zo zákopov z I. svetovej vojny a úlohy sa zhostil na výbornú. Vyvaroval sa nástrah "divadelnosti" a za hluku vybuchujúcich mín a dažďa vytvoril až klaustrofobickú atmosféru. ()

Slasher

Proces se “srabem" u Passchendale je psychologický, minimalistický válečňák / konverzační adaptace divadelní hry. Soustředěný, dobře zahraný film, který skvěle podepírá samo prostředí zákopů, věčný déšť, mraky krys a vzdálený zvuk explozí. Sám soud budí myšlenky a emoce, je napínavý, rozsudek mi nebyl šumák. Tedy kvalita a spokojenost, o něco silnější než letošní (též zákopový a konverzační) JOURNEY’s END. ()

dopitak

Když si přečtete obsah na fdbčku, kromě několika překlepů se dozvíte, že se jedná o druhou světovou válku. Nevěřte tomu! I v bonusových materiálech na disku je obšírně rozebrán background celého případu. Ve filmu zmiňovaná nemoc byla armádou uznána až desítky let po všech velkých válkách. Dobře natočený a velmi drsný film, který ale neposune můj názor, že některé divadelní náměty by se přetáčet neměly. ()

• Film byl natočen za 18 dní, jeden den bylo dokonce natočeno 12 minut z finálního sestřihu filmu. (MrLawrence)
  • Film měl rozpočet jen 86 tisíc liber, ale i přes ocenění byl o film pramalý zájem a ani 50 po jeho vzniku nepokryl výdělek náklady. (MrLawrence)