Sweatshop (TV seriál)

Reality-TV

Norsko, 2014

Joakim Kleven

Joakim Kleven

Líbila se mi Ludvigova věta, kdy řikal, že všichni víme, že život těhle lidí asi neni nic moc, ale pořádně si to uvědomíš, až když to vidíš, případně zažiješ na vlastní kůži. Nicméně mam takovýho tušáka, že realita bude skutečně ještě mnohem horší. Obzvlášť když jim bylo řečeno, že na spoustu pracovišť je nepřijali.(28.1.2015)

Troch "fasion bloggerov" poslu do Kambodze, aby si vyskusali pracovat v miestnej odevnej tovarni. Cely serial je mozne sledovat tu: http://www.aftenposten.no/webtv/SWEATSHOP-ep-1---How-many-will-die-here-every-year-7800843.html(23.1.2015)

Protagonisty téhle reality show nelze prakticky z nějaké zabedněnosti vinit. Když lidi žijí v bublině, strašně těžko můžou dohlédnout za její okraj. Aby se z tohoto stavu mohli nějak vymanit, musí ta bublina nejprve splasknout. A proto palec nahoru deníku Aftenposten, který tuhle norskou fashion bublinu nechal prasknout velmi důmyslným a senzačním způsobem.(8.2.2015)

Dokument, který se snaží informovat. Mnozí jistě namítnou, že: "s tím přece já nic neudělám", ale tento přístup opravdu nic nezmění. Stačí začít u sebe a zajímat se o to, co vlastně kupuji, kde a proč to vůbec chci koupit. Problémů jako je tento je na světě spousty a každý z nich si zaslouží svou pozornost. I kdyby se někteří lidé po zhlédnutí podobného seriálu jen trochu zamyslel a zkusili změnit svůj přístup k okolí, věřím, že věci by se začaly pomalu zlepšovat. Opravdu nám stojí za to, koupit si za spousty peněz kupříklad Adidas kalhoty, když jejich výroba probíhá kdesi v Bangladéši za neuvěřitelně špatných pracovních podmínek? K seriálu: Je příhodné udělat reality zrovna pro Nory, kteří už v porovnání s ČR mají ceny a hodnoty věcí nastavené úplně jinde, natož pak s chudou Kambodžou. Prosím, než po zhlédnutí napíšete něco negativního, nejdřív se alespoň na chvíli zkuste zamyslet.(30.12.2016)

Dost užitečný projekt - ve smyslu uvědomování si reality současného světa. Díval jsem se na to s dcerou a po skončení jsme diskutovali, co se světem. Má dost realistický pohled. Recenze: http://denikreferendum.cz/clanek/19651-kterak-norska-barbie-a-jeji-kamaradi-o-naivitu-v-kambodzi-prisli(30.1.2015)

• - Z denní mzdy rovnající se třem dolarům na osobu musela trojice norských bloggerů obstarat stravu i pro štáb. (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - Režisér seriálu uvedl, že bylo složité najít v Kambodži vůbec nějakou továrnu, jež by natáčení umožnila. (Zdroj: deník E15). (hippyman)