Umrika (festivalový název)

Indie, 2015, 98 min

Prashant Nair

Prashant Nair

Petra Korner

Moc moc postav, moc moc akcí. Začátek velmi slibný, ale pak se to celé sveze do velkého kotle z něhož sem tam něco probublá. A ve finále je z toho jakási nadbytečná spatlanina, ze které se postupně - bohužel - vytratí i humor. Opět ale je možná jen chyba na mé straně přijímače, neb jsem vnitřně očividně šla na úplně jiný film.(30.7.2015)

Skoro to vypadá jako dobrý, epický příběh o jednom životě. Ale opravdu jen skoro. Snímek rozhodně nenaplnil očekávání, která do něj budete vkládat, pokud si o něm něco přečtete. Je to dobrá produkce, ale rozhodně není výjimečná, jak by se podle anotace dalo čekat. Byl jsem nakonec ze sledování docela zklamaný.(16.5.2017)

O Amerike vie všetko, ale nikdy tam nebol a asi ani nebude. Nakoniec sú z celej veľkej Umriky iba slasti a strasti mladíckeho života vo veľkomestskej Indii. A snívanie o Umrike, bez toho by ten mladícky život nestál za to. Umrika, to je pre nich krajina s mrkvou v rohlíku, prsnatými blondínkami a širokými osvetlenými ulicami plnými ľudí. A tak to má ostať. –––– Je pravda, čo sa vraví: V Umrike je možné všetko. –––– Počul som, že v Umrike majú niečo ako kalórie. A všetci sú z nich tuční ako balóny.(24.12.2016)

Velice přijemný a laskavý film, který zdůrazňuje tři podstatné rysy indické společnosti - oddanost rodině, schopnost snít a až nekritický obdiv ke všemu americkému. Prashant Nair dokáže s typicky indickou košatostí zahrát jak na citlivou strunu, tak okořenit příběh humorem a nebojí se ani vypjatých a smutných momentů. Snímek stojí na hranici tří a čtyř hvězdiček.(4.7.2015)

KVIFF 2015 - Exotická země, kde tamější obyvatelé nemají ani tušení, jak to chodí v zemi zvané Amerika a když jim chodí dopisy s fotkami od synů, nemůžou se přestat divit, co se v té Americe děje za věci. Je to vtipné, má to své kouzlo a rozhodně to rozesměje i dojme. Ničím to neurazí a krásně se na to kouká.(11.7.2015)