Cop Car

USA, 2015, 86 min

Jon Watts

Phil Mossman
  • MartinezZ

U plakátu mi jen chybí hromada hvězd v kruhu a půlkruhu s označením, na kolika indie festivalech to dostalo jaké ceny za brilantní scénáře, skvělé zahrané větrné kolo, nejlepší pointu a zvláštní cenu poroty za nadčasovost konceptu přibližujícímu nedostupnost lékařské péče a málo času pro trávení jej s rodinou. Ve výsledku je to ale jen nezávislácká konina natočená asi studenty filmařiny a poněkud nesmyslně natažená z původního asi 10 minutového nápadu na právě 8x přestřelených 86 minut. Zkrátit o 50 minut a mohl to být i tak dost přetažený kandidát na umístění v hlavní sekci festivalu krátkých nudných filmů.(15.8.2015)

• FaceMan

Neskutočne som si prial aby tie dve decká zomreli. Ale nie zastrelením ale neakou pomalou bolestivou smrťou čo by si pre nich pripravil šerif. Bohužial sa tak nestalo a sme svedkami toho ako sa im podarí ukradnúť policajné auto, zúčastniť sa prestrelky a nakoniec naháňačky s ktorej taktiež vyviaznu. Neni nad hodinu a pol čistej nudy v ktorej sa nič prevratného nestane.(15.8.2015)

• Lacike

Dvaja chlapci najdu opustene policajne auto a trochu si v nom hoši zablbnu. A popritom ide po nich skorumpovany šerif. Zapletka ktora by ledva vystacila na nejaku slabsiu epizodu serialu Fargo je tu natiahnuta na nekonecnu 86 minutovu stopaz. Minimum dialogov, maximum dlhych zaberov v ktorych sa nic nedeje. Jednu hviezdicku davam za sympataka Slaninu a druhu za to, ze sa postavy v ramci tejto chatrnej zapletky spravali tak nejak normalne, ludsky bez zbytocnych prekombinovanych zvratov. Ale v ramci divackeho zazitku to je bohuzial velka nuda. 4/10.(20.8.2015)

• FIBO

Kid road movie po americku. Marně přemýšlím nad tím, pro jaké publikum takový film vzniká. A ještě více přemýšlím nad kritikou znalců, kteří by mohli psát učebnice filmové kritiky aneb jak říci mnoho slov a přitom nic neříct. Cop Car jako by byl výhercem soutěže o vymyšlení nové neotřelé synopse kdesi na základní škole za velkou louží. Pokud tomu tleskají děti, dá se to chápat. Pokud tomu tleskají dospělí, dá se to chápat o něco méně. Rozuměl bych tomu možná jako experimentu, školním projektu nebo něčem na tento způsob, ale Rkově označený film matičkou dohližitelkou zvanou MPAA a k tomu ještě to promo okolo, to mi hlava nebere. Aneb recept jak prorazit - stačí vyrobit film, kde bude figurovat dítě, policie, fet a nějaký ten kostlivec ve skříni a úspěch je zaručen.(22.8.2015)

Nezávislý, nanajvýš minimalistický thriller o dvoch chlapcoch, ktorí v poli nájdu opustené policajné auto v kufri ukrývajúce nepríjemné prekvapenie, ktoré však nechce značne skorumpovaný policajt stvárnený skvelým Kevin Baconom nechať odhaliť. O tom a v podstate iba o tom je Cop Car. Celé sa to odohráva v rámci približne jedného dňa, má to minimum dialógov, zato pomerne dlhé, atmosféru navodzujúce scény na krajinu a režisérovi sa šikovne darí zachytiť dva pohľady na vec: detskú nevinnosť až naivitu, s ktorou si titulní chlapci užívajú ukradnutie policajného auta v protipóle s drsnou realitou v podobe postavy Kevina Bacona, ktorý sa nebojí ušpiniť ruky od krvi, ani drog. Režisér vie dobre pracovať s postavami, u ktorých vie byť príjemne nejednoznačný; s atmosférou a keď sa tieto dva pohľady v záverečnej tretine pretnú, tak aj s napätím. Dopomáha tomu aj zasadenie deja do chudobného amerického malomesta, ktoré dotvára príjemný pocit bezvýchodiskovej situácie. Vyhovovalo mi aj pomalé tempo, ktoré podobnému filmu vyslovene sadne, akurát nabudúce by Jon Watts mohol ešte nechať doladiť scenár niekomu o málu skúsenejšiemu. Takto tento v realite zasadený thriller občas nepríjemne narúša hlúpe správanie postáv (napríklad počas prestrelky pri predmetnom policajnom aute) a aj občasné okaté naťahovanie filmu do celovečernej stopáže. Vo výsledku však poctivá režijná prácička a kto má rád podobné indie thrillery tak by vyslovene sklamaný odchádzať nemal. Ten zvyšok ktorí sa v komentároch rozčuluje nad nudou by sa nabudúce radšej nemal púšťať do podobných filmov, pretože pri Cop Car nie je vhodné očakávať nejaké zbesilé, akčné sekvencie, no to je u neho od začiatku zrejmé. Toto je v podstate festivalový film. CELKOVO: 3* (6/10)(11.9.2015)