Sedm zlatých upírů

(neoficiální název)
  • Velká Británie The Legend of the 7 Golden Vampires (více)

Kdesi v Číně existuje legenda o 7 zlatých upírech. Má však blíže k pověsti, jelikož se ukáže, že její jádro je pravdivé. Čínský kněz Kah, vládnoucí zlatým upírům, navštíví v Transylvánii hraběte Draculu, aby ho požádal o pomoc. Upíři spí, moc chrámu se ztratila a lid v nedaleké vesnici se přestal bát. Dracula je zprvu nabídkou pohoršen, po krátké úvaze se mu však zalíbí. V Číně má tou dobou přednášku o upírech slovutný profesor Van Helsing, jenže studenti odmítají přijmout legendu jako skutečnost. Znechucený Helsing se chystá k odjezdu, když ho navštíví jeden z obyvatel vesnice spojené s dávným příběhem a přesvědčí ho, aby vesnici pomohl. Zlo se vrátilo. V chrámu ožili nejen krvelační upíři, ale spolu s nimi i armáda nemrtvých... (darkrobyk)

Lima

Po roce 1968 přestal být zájem o produkci legendárního studia Hammer. Zřejmě ve snaze přilákat nové diváky spojil Hammer o šest let později své síly se studiem, který měl k hammerovským hororům blízko asi tak jako Dolph Lundgren k charakternímu herectví - se Shawn Brothers. Výsledkem nemohlo být nic jiného, než podivný mišmaš kung-fu mlátiček a upírské tematiky. A ani jedno tady nefunguje. Choreografie soubojů nic moc a upíři jsou tu naťuknuti jen tak zlehka. Hammerovská kultovní hvězda Peter Cushing se zde celou dobu tváří, jako by si říkal "Bože, do jaký sračky jsem se to zase uvrtal!", Draculu zde hraje chlápek, který postrádá byť jen desetinu charismatu Christophera Lee. Celkový výsledek je natolik rozpačitý, že nové fanoušky pro Hammer nepřilákal a ty skalní fandy spíše mohl odradit. Škoda. ()

Bloody13

Z nečekané spolupráce dvou filmových studií z odlišných kontinentů vzniklo opravdu bizarní pokoukáníčko. Zatímco Hammer se snažil novátorsky navázat na jednu ze svých nejúspěšnějších sérií o lordu Draculovi, hongkongské Shaw Brothers neuskočilo ze svého standardu ani o krok. V praxi to tedy znamená, že tu sice máme Petera Cushinga a jakési nemrtvé (kterým však díky maskám nevidíme do ksichtu), ve výsledku je to ale fuk, protože jedna kung-fu mlátička střídá druhou, gotické hrady nahradily tamní chrámy a samotného Draculu fousatý Číňan. Ano, je to přesně tak srandovní a blbé, jak to vypadá, tudíž záleží hlavně na vaší nátuře a momentálnímu rozpoložení, jak tenhle experiment přijmete. ()

darkrobyk

Dracula má šikmé oči! (z té aktuálnosti až mrazí) Spojení dobrodružného kung-fu a hammerovské gothiky mě bavilo. Pokud divák přistoupí na hru, nevadí mu mix žánrů (včetně místy úsměvných pohádkových scén) a hledá zábavu, pak zklamán být nemusí. Z provařené Transylvanie se děj přesouvá do Číny, což je horror sám o sobě. Legenda o sedmi zlatých upírech, co sužují malou vesnici v pustině, se ukáže jako pravdivá. Nezbývá, než aby do hry vstoupil Van Helsing (Cushingovi nelze vytknout vůbec nic) a ukázal domorodcům, jak zatočit nejen s upíry a jejich pánem, ale i kopicí nemrtvých, která jim slouží. Sem tam šplíchá krev, občas se objeví ňadra z Asie. Soubojů je poměrně dost, mrtvol rovněž. A mrtví padají na obou stranách. Potěšily rozkošné mechanické efekty (rozpadání se upírů), úsměv vykouzlili gumoví netopýři, standardní výbava Hammeru. Barvotiskové, lehce ulítlé a nenudící. ()

MaedhRos

Slabší průměr až podprůměr (a samosebou acquired taste), ale člověk mojí krevní skupiny nemůže zůstat chladný a objektivní, když na plátně sleduje Cushinga a Chianga *v jednom záběru*. (Nebudu lhát, Chiang mě bere za srdce víc a vůbec se té skandinávské roštěnce nedivím.) Chan Shen taky nezklamal. Jako Dracula byl rozhodně o dost lepší, než Dracula sám. Jinak si to celé každopádně říká o nějakou pěkně krvelačnou postkolonialistickou analýzu...:-] ()

Fingon

Příběhově dost ubohé, závěrečný souboj (resp. zabití hlavního záporáka) je to nejsušší, co jsem kdy viděl, ale po technické stránce docela dobré. Slabší průměr, je to ale také docela zajímavá rarita. ()

Campbell

Film jsem viděl dnes v noci a chci na něj něco napsat než zapomenu o co se vlastně jedná. Ano bohžel jedná se asi o nejslabší kousek z Hammerovské Drakulovské série. Když pominu neobyčejně špatnej příběh kterej je fakt totálně mimo a polovina scén je nesmyslná a i když opominu ty scény o lásce. Tak stejnak zbyde slabší odvar starších kousků. Je to celkem škoda protože Bakerovy jsem fandil. Tohle mu nevyšlo. Navíc Drakula vypadal strašně směšně. Necharismatickej týpek naštěstí je tu jen na chvíli, ale co následuje po jeho převtělení není taky žádná sláva. Zdálo se mi že si tvrůci chtěly vydělat na úspěších kung-fu filmů a tak si natočily tohle dílko. Atmosféra naprosto nikde a ani Cushing moc nezářil. Aspoň že masky byly sympatické, a i krve tu bylo na Hammer dost. Ale dávám hodně ale opravdu hodně slabé 3*. ()

Oktavianus

Hammer. Čistokrevná komedie od Hammeru, jinak to nejde nazvat. Podivuhodný mix kung-fu a gotického horor skutečně byl osvěžujícím prvkem na závěr jinak nádherné draculovské série, ale jiným způsobem, než si tvůrci asi přáli. Ze všech upírských a kung-fu filmů si totiž vzali pouze ta nejhorší klišé. O logických chybách a děravým scénáři ani nemluvím, něco tu vypočítal Liquido, já ještě doplním úplně zbytečnou epizodu zkraje s tím čínským gangsterem (asi aby se film natáhl a přibyla jedna kung-fu bitka) nebo kravinu v tom duchu, aby malou ztracenou vesnici pořád terorizovalo sedm upírů plus Dracula tím, že pokaždé odvlečou sedm dívek a pak na nich ukájejí své choutky: kolik v té vesnici muselo být adolescentek, když se jimi upíři údajně živili minimálně sto let? Za jak dlouho by ji vyčistili úplně? Za měsíc? Takže asi tak. Herecké výkony kromě Cushinga, kterého by fakt bylo líto, do čeho to vlezl, nestojí za řeč, jeho synek je nesympatický floutek a Dracula je buď směšně nalíčenej evropskej transvestita, nebo Číňan. Vyberte si. Jasně, zase nechci, aby to vypadalo, že jde o nejhorší film na světě, to ne: příjemně se na něj kouká, rychle uteče, je to zábava, jen už holt trochu pitomá. Nejvtipnější jsou totiž nejen upíři, ale i jejich zombícká armáda: kdyby jenom vzhledem, ale především tím neustálým hopsáním. To se musí vidět. ()

liquido26

Když pominu to, že tento film nedává smysl v rámci hammerovské Drákulovské série, tak pominout se nedá to, že nedává smysl ani ve svém rámci. Drákula je roku 1802 probuzen veleknězem chrámu 7 zlatých upírů z Číny, přijímá jeho podobu a odchází do Číny, kde zaujímá jeho místo a terorizuje okolí. O sto let později, tedy v roce 1902 se mu postaví 7 čínských bratrů a jedna čínská sestra a po svém boku mají profesora Van helsinga. Až sem by se vše zdálo být OK, jenomže Van helsing několikrát tvrdí, že s Drákulou již v minulosti bojoval v Transylvánii. To by mu muselo být minimálně takových 120 let anebo si Drákula párkrát odběhl z Číny na svůj hrad, popral se s Van Helsingem a zase se vrátil? Můžeme buď vymýšlet takovéto nepravděpodobné varianty anebo přijmout t o, že to scénárista prostě zvoral. Christopher Lee po přečtení scénáře roli Drákuly odmítl a dobře udělal. Samotný hrabě Drákula se tam ve své podobě objeví pouze v první a poslední scéně a jinak tam skotačí v podobě Číňana. Nastupce Christophera David Forbs-Robertson nebyl šťastná volba. Působí jako nabalzamovaný zženštilý důchodce bez špetky Drákulovského charismatu. Peter Cushing se zde objevuje ve své tradiční roli profesora Van Helsinga, nicméně udělal by lépe, kdyby odmítl, stejně jako Christopher. Ve filmu nemá téměř žádný prostor, drží se jakoby stranou a hraje druhé housle Číňanům a svému filmovému synovi. Dokonce i když jeho syn po dlouhém boji utluče protivníka, ani ho nenapadne jít se zeptat, jestli se mu třeba něco nestalo :-) Na druhou stranu Cushing je jediný důvod, proč se na tenhle film dá vůbec dívat. Hlavní záporňáci - Sedm zlatých upírů - vypadají jako plesnivé mumie s dlouhými mastnými vlasy a zlatými maskami na obličeji. Jejich sluhové, zombíci, jsou ještě "děsivější". Záchvat smíchu pokaždé, když se objeví na plátně opravdu nelze potlačit. :-) ()

corpsy

Námet by aj celkom ušiel, dýcha z toho exotika. Problém je v tom, že strašidelné a rovnako aj martial art scény sú ´´úsmevné´´. Jedno však potvrdzujem, že aziatom tesáky pristanú. ()

kaylin

„The Legend of the 7 Golden Vampires“ je tedy zvláštním završením celé hammerovské série, ale musím říct, že to je završení, které se mi vyloženě neprotivilo, ale ve skutečnosti mě docela bavilo. Peter Cushing si zde drží svůj standard a ani příběh v tom čínském prostředí nevypadá až tak špatně. Nadšením přímo nehýřím, ale za špatný film „The Legend of the 7 Golden Vampires“ nepovažuji. ()

Quint

Studio Hammer Films se rozhodlo trochu oživit svoji skomírající sérii drákulovských filmů a celkově upadající hororovou značku, a tak spojilo síly s hongkongským studiem Shaw Brothers, které bylo v té době se svými populárními kung-fu filmy na vrcholu. Výsledkem je poněkud těžkopádný gotický kung-fu horor, který přesto přináší vše, co byste od této kulturní fúze dvou rozdílných filmových tradic mohli chtít. Spokojeni budou tedy především příznivci výše uvedených společností, kteří budou chtít vidět profesora Van Helsinga, Draculu (bohužel tentokrát bez Christophera Leeho) a kung-fisty vedle sebe. ()

pepua

Oproti uživatelům, kteří zde mají (v současné době) komentáře spíše negativní, já budu jen chválit. Proč trochu neobměnit zažité schéma filmů o Draculovi a nenatočit pořádný akční film? A proč příběh nezasadit třeba do Číny? Spojením východního bojového umění a krve ala Hammer byla ona legenda o Draculovi řádně oživena. K tomu kopa nemrtvých, nepřetáhnutá stopáž filmu, minimum romantiky, zemřou i někteří z hlavních kladných hrdinů, točeno v krásné přírodě, herci naprosto v pořádku a v neposlední řadě i několik určitě ne schválně, ale přesto vtipných scén. A pro plný počet hraje také to, že jsem opravdu fanda do tvorby tohoto studia, dnes nemohu hodnotit jinak… ()

Rodriguez

Už "The Satanic Rites of Dracula" jel na "nové vlně" stylizačního "Dracula" hororu a není tomu jinak v o rok starším pokračování, kdy se studio Hammer podívalo na východní část polokoule. Prvních 60 minut je takových rozehřívacích a pak se to konečně rozjede! Se stopáží 85 minut jsem byl u tohoto druhu snímku celkem solidně spokojen. 55% ()

Knowho

Tentokráte se nám Hammerovská Dracula série rozhodla vykrást filmy s Brucem Leem a natočili nám tento úchvatný snímek. Opravdu se mi líbí, jak tenhle film vlastně retconuje předchozí 2 filmy, který byli vlastně retcon těch předchozích tudíž to je retcon na druhou...? Nicměně tenhle díl jak tak moc skvělej že se jim na to už vysral i Lee a proto tady Draculu hraje někdo kdo vypadá jak Lee sjetej veškerým fetem na světě po dvou měsících bez spánku. Hezké :) Cushing se nám ale vrací jako původní Van Helsing, což je hádám fajn, ačkoliv jak jsem řekl, to retconuje Dracula A.D. 72. Co se příběhu týče tak je dost podprůměrný, což se asi dá od Hammer série očekávat a choreografie byla celkem dost chabá, což je škoda, vzhledem k tomu, že díky mohl být tenhle film alespon průměr. Díky bohu že potomhle už to vzdali a tohle je Cushingův poslední ,,Dracula". 4/10 ()

TERRORDROME

Ako bonus k ukončenej sérii skrížili Hammeráci svoje kladivo s kosákom so Shaw Brothers a výsledkom je kolotočiarsky kung-fu horor kde upíri so škraboškami napádajú čínske dediny len aby miestnym ženám strhávali blúzky a koncentrovali tak v sebe čiernu mágiu pohľadom na trasúce sa cecky. Transylvánsky Dracula má už po krk života v hrobke a tak splynie ( veľmi doslova ) s vyslancom čínskej ľudovosatanistickej republiky a odíde za lepším niekam do riti kde ľudia žerú ryžu a nakazené netopiere. Smiešne masky, tie plyšové netopiere už ani len nemávajú krídlami, zato hromadnými bitkami ako v Asterixovej osade sa to len hemží a uprostred toho všetkého sa Peter Cushing snaží zistiť čo tam kurva robí. Charizmu mu nikto nikdy neuprie, ale jeho postava je tak trochu slabomyseľný konšpiračný teoretik čo zúfalo presviedča číňanov o pravdivosti legiend a že v Ázii na upírov platí miesto kresťanského kríža soška Buddhu. Okrem faktu že je to proste Cushing sa mu musí uznať aj to že napriek svojmu veku nerád stojí uprostred bitiek ako vypnutý vibrátor a tak sa oháňa horiacim konárom, neváha sa ani hádzať o zem a Dracula v súboji jeden na jedného nemá ako vždy šancu. No, tie bitky sú taký Shawovský štandard svojej doby, takže solídne, plus nejaký tí zmárovaný zombíci, horiaci maníci a upír utopený v sude vriacej krvi. Nanešťastie je ten bordel napriek svojej naspeedovanej rozkokošenosti prekvapivo dosť chabý čo sa týka zábavy, teda ak nepočítame dementne srandovné scény ako odhalenie pravdivosti legendy keď nájdu pri modlitebnej búdke uprostred prérie na zemi pohodenú škrabošku. Ale utečie to rýchlo ako číňan po bryndzových haluškách. ()

Vaštar

Docela mile mě překvapila Vanessa Buren, škoda, že to s ní tak dopadlo. Ovšem hopsající armáda nemrtvých vyvolávala neutuchající salvy smíchu. Only once and nevermore! ()

concoxtion

Poslední a bohužel nejhorší díl ze série Dracula od Hammeru.. Koho napadlo spojit hraběte Draculu a čínské kung fu?! Fakt slátanina. Dávám 1 hvězdičku za Cushinga a pár číňanek :) ()