Avril a podivuhodný svět (festivalový název)

• Francie

Avril et le monde truqué

• Kanada

April and the Twisted World

• Kanada

Avril et le monde truqué

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Francie / Belgie / Kanada, 2015, 90 min

Pěti hvězdičkami objektivně vzato Avril spíš přidávám, ale co naplat, báječně jsem si ji užil a na to, že je určená dětskému publiku, na mě fungovala takřka dokonale a umožnila mi vrátit se na chvíli do dětství. Je to esence francouzské komiksové školy s perfektním výtvarným pojetím, je v tom špetka Mijazakiho, Julese Verna, hodně steam punku, výtvarně to připomíná styl komiksových Tintinových dobrodružství. Vtipná stylová záležitost se sympaticky rozumnou stopáží. Podobná hra na to, co by se stalo, kdyby, nebývá zas tak často k vidění. Celkový dojem: 90 %.(7.5.2016)

Kdo chce vědět, proč i po alternativních historických událostech nakonec Eiffelovka vypadá tak, jak ji známe, a kam se poděla její druhá půlka, měl by se určitě podívat na tenhle animák. Ta hodinka a půl v Paříži rozhodně nebude ztrátou času - z filmu vyzařuje taková vášeň pro vědu, techniku, objevy a vynálezy, že i mnozí z těch, které svět techniky nikdy neoslňoval, budou fascinovaně hltat obrazy neskutečně začouzené Paříže se všemi jejími komíny, stožáry a ocelovými konstrukcemi a při pohledu na dopravní prostředky od pozemních čmouďáků přes obří lanovky až po policejní vzducholodě se možná neubrání určitému pocitu zalíbení. Potěší i drobné vtípky a narážky na tu "naši" historii. Ale dost už slov, dávám 4* a spěchám do laboratoře namíchat si nějaký ten elixír.(7.6.2016)

-4* kupodivu se mezi málo známými animovanými filmy dají najít i skvosty, které překvapí a potěší. Sice úvodní nadšení v průběhu polevovalo, ale nakonec jsem od něj odcházel s dobrým pocitem bez zklamání. Rozhodně je toto futuristické retro dílko hodně originální nápadem i stylizací. Trošku ho kazí naivní a občas přehnané scénky, ale to asi k současnému akčnímu stylu patří. I když animace patří spíš k průměru, tak se na to příjemně dívá. Pohádka pro děti to ale není a má v sobě hodně fantastických příběhů japonského anime, ale s evropskou duší. Doporučil bych ji dospívajícím a nebo těm, v kterých dřímá fantasta či objevitel. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](16.3.2017)

To je tak, když se steampunk potká s animací francouzského komiksu. Avril a podivuhodný svět je opravdu hodně originálním animovaným počinem se skvělou atmosférou a rozumnou stopáží. Dílko, které výrazně vystupuje z řady zažitých animovaných filmů. Rozhodně velmi zajímavé, plné nápadu, které sebou přináší steampunk, a rozhodně velice osvěžující.(1.12.2016)

Na začiatku som sa veľmi potešil skvelej myšlienke prezentujúcej tok alternatívnej histórie o tom aký by bol svet, keby sa priemyselný boom zasekol v "dobe pary". Počiatočné nadšenie však neskôr nahradil nezmyselný zvrat o paralelnom svete jašterov, ktorí ovládajú Zem. No a zrazu bolo po radosti! Aj keď ono to zas až tak márne nebolo, ale viac by som privítal čosi viac reálnejšie ako jašterice v skafandroch, ktoré za pomoci najväčších vedcov sveta prevzali nadvládu nad planétou. Absurdné, že až! A tak sa z filmu, ktorý mal nábeh na 5* stal priemerný animák...(28.9.2016)

• - V laboratoři, kde se francouzští vědci snaží vynalézt nové zbraně, je i jakýsi tank nápadně se podobající vražednému Dalekovi z britského seriálu Doctor Who (od r. 2005). (Karmin)