Avril a podivuhodný svět (festivalový název)

• Francie

Avril et le monde truqué

• Kanada

April and the Twisted World

• Kanada

Avril et le monde truqué

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Francie / Belgie / Kanada, 2015, 90 min

Kdo chce vědět, proč i po alternativních historických událostech nakonec Eiffelovka vypadá tak, jak ji známe, a kam se poděla její druhá půlka, měl by se určitě podívat na tenhle animák. Ta hodinka a půl v Paříži rozhodně nebude ztrátou času - z filmu vyzařuje taková vášeň pro vědu, techniku, objevy a vynálezy, že i mnozí z těch, které svět techniky nikdy neoslňoval, budou fascinovaně hltat obrazy neskutečně začouzené Paříže se všemi jejími komíny, stožáry a ocelovými konstrukcemi a při pohledu na dopravní prostředky od pozemních čmouďáků přes obří lanovky až po policejní vzducholodě se možná neubrání určitému pocitu zalíbení. Potěší i drobné vtípky a narážky na tu "naši" historii. Ale dost už slov, dávám 4* a spěchám do laboratoře namíchat si nějaký ten elixír.(7.6.2016)

-4* kupodivu se mezi málo známými animovanými filmy dají najít i skvosty, které překvapí a potěší. Sice úvodní nadšení v průběhu polevovalo, ale nakonec jsem od něj odcházel s dobrým pocitem bez zklamání. Rozhodně je toto futuristické retro dílko hodně originální nápadem i stylizací. Trošku ho kazí naivní a občas přehnané scénky, ale to asi k současnému akčnímu stylu patří. I když animace patří spíš k průměru, tak se na to příjemně dívá. Pohádka pro děti to ale není a má v sobě hodně fantastických příběhů japonského anime, ale s evropskou duší. Doporučil bych ji dospívajícím a nebo těm, v kterých dřímá fantasta či objevitel. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](16.3.2017)

Naprosto perfektní kříženec naivního, dobrodružného filmu (který si užije kdokoliv, jakéhokoliv věku) s nádherně funkčním steampunkovým světem (určitě mě tu čte pár lidí, co neví, co to je, takže ve zkratce - žánr, který se odehrává ve světě, kde je hlavní technologií pára, většinou se odehrává v alternativních verzích historie, tady ve třicátých letech ve francii). Má to v sobě nádhernou poetiku příběhovou i výtvarnou, kdy oboje nádherně odkazuje na evropskou/francouzskou komiksovou tradici a .. Je to fakt skvělé, fungují tu emoce (kočičkaaa), napětí, dokonce i groteska (postava inspektora) a všude je nádherná kresba, plná techniky a parních strojů a ještěrek a dalších zábavných věcí. Zkrátka je to pro mě osobně unikátní film, kterých je dneska hrozně málo a k tomu navíc v dokonale technicky zvládnuté animaci s nádhernou kresbou.(19.3.2018)

Animovaný film s velmi dobrým nápadem, alternativní dějiny mě bavily, potěšila mě klasická animace, která mi dala vzpomenout na rodinu Smolíkových, technika a celková atmosféra filmu mi zase připomněla filmy Karla Zemana. Děj byl zábavný s mnoha vtipnými momenty, ale zároveň obsahoval hlubší a temnější podtón. Bavil jsem se, zamyslel jsem se a byl jsem spokojený.(24.2.2017)

Pěti hvězdičkami objektivně vzato Avril spíš přidávám, ale co naplat, báječně jsem si ji užil a na to, že je určená dětskému publiku, na mě fungovala takřka dokonale a umožnila mi vrátit se na chvíli do dětství. Je to esence francouzské komiksové školy s perfektním výtvarným pojetím, je v tom špetka Mijazakiho, Julese Verna, hodně steam punku, výtvarně to připomíná styl komiksových Tintinových dobrodružství. Vtipná stylová záležitost se sympaticky rozumnou stopáží. Podobná hra na to, co by se stalo, kdyby, nebývá zas tak často k vidění. Celkový dojem: 90 %.(7.5.2016)

• - V laboratoři, kde se francouzští vědci snaží vynalézt nové zbraně, je i jakýsi tank nápadně se podobající vražednému Dalekovi z britského seriálu Doctor Who (od r. 2005). (Karmin)