Colony (TV seriál)

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2016–2018, 25 h 16 min (Minutáž: 40–50 min)

Josh Holloway, Sarah Wayne Callies, Tory Kittles, Amanda Righetti, Paul Guilfoyle, Peter Jacobson, Mary-Bonner Baker, Kathryn Morris, Kim Rhodes, Kathy Baker, Kathleen Rose Perkins, Carl Weathers, Felix Solis, Ally Walker, Blake Webb, Jacob Vargas, Alex Neustaedter, Libe Barer, Dennis Keiffer, Becky Wu, Adrian Pasdar, Thora Birch, Elijah Nelson, Charles Baker, Jason Butler Harner, Brian White, Errol Sack, Jacob Buster, B.J. Clinkscales, Jeff Grace, Tristen Bankston, Alejandra Pérez, Hilty Bowen, Aedin Mincks, Deidrie Henry, Erin Way, Eme Ikwuakor, Jason Williams, Lance Broadway, Rob Evors, Molly Kunz, Giovanni Lopes, Tony Cicchetti, Mac Brandt, Johnny Whitworth, Casey Sander, David Haley, Betsy Zajko, Dio Johnson, Doris Morgado, Bridger Zadina, Erick Lopez, Christopher Kriesa, Wes Armstrong, Jay Jackson, Jeremiah Birkett, Zack Duhame, Charlie Bewley, Tino Struckmann, Victor Rasuk, Ben Levin, John Lee Ames, Jerod Meagher, Sherman Augustus, Dale Godboldo, Stephanie Jones, Jolene Kay, Christian Clemenson, Jessica Parker Kennedy, Bethany Joy Lenz, Brenda Bakke, Talia Toms, Max Arciniega, Carlos Antonio, Jeff Doucette, Lyndon Smith, Isabella Crovetti, Jess Varley, Carolyn Michelle Smith, Adam Busch, Gonzalo Menendez, Exie Booker, Keiko Agena, John Eddins, Toby Huss, William Russ, Laura Innes, Tony Plana, Ray Campbell, Gabriel Tigerman, Meta Golding, Galyn Görg, Anne Gee Byrd, Andrew Divoff, Folake Olowofoyeku, Paul Schackman, Brandon Molale, Matthew Bellows, Tom Beyer, Jacob Loeb, Christian Kain Blackburn, Omar Leyva, Jessalyn Wanlim, John Bishop, Cyd Strittmatter, Mark Bramhall, Fred Mancuso, Elisha Henig, Charles Rahi Chun, Erik Aude, Tiffany Daniels, Chris Conner, June Carryl, Jay Lee, Andrea Sixtos, Heather Doerksen, Colin Lawrence, Peyton List, Waleed Zuaiter, Fred Henderson, Gerardo Barcala, Jamison Haase, Graham McTavish, Chad Willett, Greg Kean, Jett Klyne, Luke Camilleri, Hiro Kanagawa, Maria Marlow, C.J. Wilson, Razaaq Adoti, Frankie Ingrassia, Jan Munroe, John Hoogenakker, Hannah Levien, Logan Fahey, Nicole Anthony, Scott Damian, Yasmine Aker, Wayne Brady, Ben Cotton, Holly Elissa, Stephen Lobo, Haig Sutherland, Scott Patey, Lane Edwards, Elise Gatien, Brian Markinson, Chris William Martin, Nicki Micheaux, Sonya Salomaa, Keith Dallas, Darren Dolynski, Gigi Jackman, Elysia Rotaru, Bruce Dawson, Liam Hughes, Montse Hernandez, Austin Eckert, David Paetkau, Jaylee Hamidi, Will Brittain, Barclay Hope, Chad Rook, Garfield Wilson, Sarwan Badesha, Demord Dann, Darren E. Scott, Benz Antoine, Reese Alexander, Jennifer Cheon, Parveen Dosanjh, Scarlet Spencer, Chris Jai Alex, Burt Grinstead, Anastasia Bandey, Cardi Wong, Julian de la Celle, Jay Hindle, Jackson A. Dunn, Ryan Dorsey, Justin Chu Cary, Dusty Sorg, Casey Adams, Jonathan Peacy, E.R. Ruiz, Trevor Lee Georgeson, Michael Gonzales, D.J. Blickenstaff, Jeremy Batiste, David Lengel, Stephanie Czajkowski, Danny Vasquez, Ian Collins, Anthony Hill, David Mattey

po sedmi dílech docela zklamání... tímhle je to škoda i pro tvůrce, protože pokud v reklamách seriál prezentují jako post-apokalyptický seriál s vetřelci, tak by se tam minimálně náznakem měli objevit. A ne, že seriál je jen o pletkách mezi lidma. A to ještě nemluvě o tom, že hlavní "vůdce" odboje je jen nějáký bezvýznamný pisálek, který s tím vlastně ani nemá ve finále nic společného. Není tady vyloženě žádný solidní vůdce - charakter. Herecké obsazení jsem na druhou stranu velmi uvítal, ikdyž Wayne Callies mi tady moc nesedí. V Prison Breaku, případě TWD byla daleko lepší. Trochu mě začínají vytáčet i nudné záběry, jak neustále někdo jezdí na kole :D ale to už je detail. Nicméně seriál dál pasivně sleduju a doufám, že se to rozjede > jsem hoodně překvapen, že už je seriál teď OBNOVEN pro 2. sérii :). Za mě zatím velmi slabé 3*(8.3.2016)

První série - skvělá, nejvíce mě bavilo shánění inzulínu pro diabetika, strašně napínavé pasáže, dále, že Will pracuje pro kolaboranty a jeho manželka, Katie, pro odboj a tam atmosféra mezi nimi je prostě boží! Druhá série... Je snad ještě lepší. Nepůsobí jako jiné seriály. Kamera a vizuál vyvolává skvělou napínavou atmosféru, nedá se to s ničím srovnat, je to prostě povedené. Taky některé přestřelky jsou na jeden záběr, dávám 100% . Můj neoblíbenější seriál ever.(1.9.2016)

Colony má zajímavý námět v podobě života v okupovaném Los Angeles, které je pod stálým dozorem ufounů odněkud z vesmíru. Ufounům, namísto pustošení a přímého vyhlazování úplně celé civilizace naráz, bohatě postačilo při příletu na Zemi obklopit ( zřejmě nejen ) město andělů desítky metrů vysokou zdí, rozdělit ho na bloky a pak do čela vlády a policie dosadit kolaboranty. Půlka města tím pádem stále bydlí v luxusních domech se zahradou, nosí kvádra s kravatou a jezdí nablejskanejma kárama. Ale tím se trochu hůře navozuje pocit nějaké okupace z vesmíru. Na druhou stranu, lidem spolupracujícím s novým řádem se přece musí dát nějaká motivace, a proč ne tedy v podobě hezkého a rádoby bezpečného života v krásném domě se zahradou. Mimozemšťané jsou ale bohužel zatím v nedohlednu, a jen se o nich mluví a mluví, a tak si první sezóna prozatím musela vystačit s několika jinými dějovými linkami. Tou hlavní je odboj lidí proti útlaku ze strany "vetřelců" . A ironií osudu se stane, že hlavní mužská postava, zvláštní agent Will Bowman, zjistí, že v odboji je i jeho žena Kate. A tak chtě nechtě bojuje proti "jejímu" odboji bok po boku s dalšími lidskými kolaboranty, kteří slouží v ozbrojených složkách pod vlajkou nové ufokolonie. Ale ne všichni tito policisté kolaborují, jen aby si ochránili vlastní zadek, měli větší příděl potravin a nebo snad v zájmu ideologií. Pár jich má i jiný důvod, jako v případě "ztraceného" Sawyera, který má touhu vrátit syna zpátky ke své rodině, tam, kam patří. Seriál ale zatím moc nesnese označení post-apokalyptický. Jediná zatím pořádně viditelná apokalypsa, kromě několika očouzenejch mrakodrapů v pozadí, je za celou tu dobu možná ta, že Sawyerovi zlobivý kluk od vedle přejel na kole pelargonie před barákem a poničil mu tím jinak perfektně střihnutý trávník. Ano, pár ulic nevypadá úplně vábně, ale ruku na srdce, nynější LA nabízí místy tento pohled už nyní, ufoun neufoun. Jiné je to ovšem za Zdí obklopující Kolonii, tam to vypadá, že jsou široko daleko všude neobydlené a zničené ruiny. Jinak právě samotná myšlenka kolonie a bloků je výborná. To samé i umístění továrny nebo rozdělení obyvatelstva do zón podle toho, jestli pracují nebo nepracují pro nový režim. Některé pasáže dokáží velmi dobře navodit atmosféru útlaku a bezmoci proti vládnoucí třídě kolaborantů, která má stále skoro všechny myslitelné výhody jako za starých časů, a okupace ji vlastně moc nepoznamenala. Ale ve strachu z těch nahoře musí žít stejně asi každý, i kolaboranta může prásknout přece ještě větší kolaborantí řiťolezec. Takže celkově shrnuto, minimálně jako pokoukání na zabití času při chmurném večeru Colony vystačí úplně v pohodě. Prostě dobrý a napínavý sci-fi seriál s prvky kriminálky, a pro fanoušky žánru povinnost ke shlédnutí. A ještě k tomu tu hraje Apollo Creed. Uvidíme co přinese druhá série ... Druhá série velmi dobrá, sice opět bez více viditelné účasti ufounů, ale i tak má gradující napětí. Úroveň seriálu neklesla, naopak.(6.3.2016)

1. série Nový seriál od stanice USA Network padnul do mého hledáčku hned od úvodních fází vývoje. Upřímně, koho by nelákalo sci-fi u kterého znovu spojí síly Josh Holloway a tvůrce Lost, Carlton Cuse? Ono vlastně obsazení je dost silnou stránkou, kromě Hollowaye se tam v dalších rolích představí Sarah Wayne Callies (Prison Break), Amanda Righetti (Mentalist) nebo Peter Jacobson (House MD). Jestli bych měl něco vytknout, tak je to právě Sarah Wayne Callies, protože ta celou dobu vypadá, že se rozbrečí. Má jen jeden výraz v obličeji (jako všude jinde), ale jak se hned na konci pilotu ukáže, tak bude mít co hrát a nebude jen na ozdobu. Navíc má s Hollowayem skvělou chemii. Příběh je zasazen do nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy Zemi okupují „vetřelci“. Nikdo neví, jak vypadají a co chtějí. Celý pilot v sobě nese příjemné tajemno a vážně dobře buduje napětí a zbytek série v tom pěkně pokračuje. Závěr pilotu navíc přináší zajímavý (i když ne úplně nečekaný) twist. Postupně seriál sice trošku šlápnul na brzdu, ale líbí se mi, že se nebojí obětovat vedlejší postavy v případě, že to bude mít dopad na hrdiny a líbí se mi, jak se příběh vyvíjí. Trošku jsem však čekal více devastující finále, třeba příště. První série mě tak bavila od začátku až do konce a vážně se těším na pokračování. Za mě je to letos jedna z nejlepších novinek a to minimálně ve svém žánru. Co mě však zaujalo nejvíce, jsou otázky, které seriál nabízí a ty se netýkají vetřelců. Jak daleko zajdete, abyste ochránili vlastní rodinu? Upřednostníte svou rodinu před přítelem? Budete spolupracovat nebo se přidáte k odporu? A hlavně - co byste na jejich místě dělali vy? 2. série Ani druhá série neztrácí nic na zajímavosti a baví podobně jako seriál první. I když se samozřejmě vzhledem k událostem pravidla hry trochu mění. Docela jsem zvědav, co se bude dít dál, protože vygradování téhle série stálo za to. 3. série Během třetí řady, hlavně její první poloviny, jsem se nemohl zbavit dojmu, že znovu sleduju Falling Skies akorát s jiným obsazením. Ale musím uznat, že to mělo vcelku spád. Toho pocitu jsem se zbavil, když se Bowmanovi dostali do Seattlua děj se vrátil k životu v kolonii. Je jedině škoda, že Colony se do historie zapíše jako další seriál, který není pořádně zakončen, protože ukončení by tomu slušelo.(21.3.2016)

Další skvělý seriál, který byl ukončen ještě před tím, než jsme se dozvěděli, jako to dopadne. Ale rozhodně mi není líto, že jsem jej sledoval. První série je zahřívací, druhá se parádně rozjede a první polovina třetí série je naprosto úžasná se skvělou post-apo atmosférou. Byla to skvělá cesta, přestože neměla cíl. Ale i cesta samotná může být cíl, no ne?(12.2.2019)

• - V 7. díle 1. série Broussard objeví Will Bowman (Josh Holloway) knihu, jejímž prostřednictvím se povstalci dorozumívají, její název je "Nostromo" (1904), též jako "Věrný Nostromo" od spisovatele Josepha Conrada. Román zobrazuje kromě psychologických a dobrodružných zápletek sociální a politické poměry provázené válkami a kapitálovými machinacemi, s podobnými situacemi se můžeme setkat i v seriálu. (willy1)

• - Natáčelo se ve městě Los Angeles a ve studiu - CBS Studio Center v USA. (willy1)

• - Názov baru Bowman´s sa podobá na názov baru z diel klasika americkej literatúry Williama Faulknera. Tento bar sa nachádzal v okrese Yoknapatawpha, fiktívnom dejisku jeho poviedok a románov. (mivr)