Já, Earl a holka na umření

Me & Earl & the Dying Girl

Ja, Earl a dievča na zomretie

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 2015, 105 min

Když natočíte takovou pecku, je víc než pravděpodobné, že vás chňapne Fox Searchlight. Tohle drámo má naprosto všecko..napětí, vcítění, Hugha Jackmana, naprosto dokonalou Olivii Cooke, pohodáře Jona Bernthala (kterého obvykle nemusím) a hlavního mimoně, který by potřeboval profackovat. Vážně. Jak sám říká, toto není klasická romantická komedie a o to je to zajímavější...90%(12.1.2016)

Ryzí nezávislárna svým námětem nijak zvlášť ojedinělá, ale hravě a nepateticky pojatá (i když místy na první pohled trochu chladná až odtažitá). Výborné herecké výkony a scénář, který různými drobnými vsuvkami a nefilmovými dialogy dělá film maximálně realistickým. Byl z toho lehce cítit takový ten evropský feeling, což mě u US filmu opravdu překvapilo.(8.10.2015)

Tolik zajímavých ingrediencí, které jsou ale podány tak - no vlastně tak úplně přesně. Všechno je, jak má být. Nebýt závěru a jedné hádky, tak by byl film i přes všechny ty famózní nápady strašně plochý a nudný. Závěr je super díky všemu, co bylo do té doby odvyprávěno, ale jeho samotné natahování na mě zase působí jako prachsprosté ždímání emocí z diváka.(24.5.2016)

Ne, z Me & Earl & the Dying Girl se (tedy aspoň si to myslím) nestane druhá Americká noc nebo , ale to vůbec nevadí, protože láska k filmovému médiu je z něj cítit minimálně stejně silně jako ve zmíněných klasikách. Ne, vážně není moc pravděpodobné, že by ti dva mladí středoškoláci, kteří tvoří dvě třetiny hlavního hereckého trojlístku, znali a zbožňovali tolik legendárních, občas i poněkud zapadlých evropských a amerických snímků a navíc jim tak kreativním způsobem vzdávali hold (na to jsou až moc normální, ačkoli podle zvyklostí coming of age snímků, jejichž DNA základní příběhová kostra Me & Earl & the Dying Girl rozhodně nezapře, do kolektivu svých vrstevníků nezapadají a až na několik excentriků, podivínů a samozřejmě pohodového a chápavého učitele jsou pro většinu okolí víceméně neviditelní), ale z každého záběru je cítit, že samotní tvůrci trpí cinefilstvím v posledním stádiu a klidně by ho mohli přenášet jako nevyléčitelnou chorobu. Tak nějak se nedokážu dopátrat, komu je tenhle film vlastně určen; starší diváci snímek po přečtení synopse a priori zavrhnou jako zábavu čistě pro lidi, kteří stejně jako protagonisté právě stojí na prahu dospělosti, náctiletí zase asi moc nebudou chápat tu spoustu filmových narážek, citací a poct a bude jim unikat, proč hlavní hrdina občas pronáší věty s divným německým přízvukem a co – pokud vůbec něco – na tom má být vtipného (a to ani ti, pro něž je angličtina hlavním jazykem, u nás to pak vyšumí úplně). Ale až uslyšíte, jakým způsobem Thomas Mann vystihl dikci Wernera Herzoga (který bude pravděpodobně velkým oblíbencem režiséra či scenáristy / autora knižní předlohy, kterou jsem nečetl a ani ji neznám), okamžitě vás napadne, že by mohl z fleku namluvit režisérský komentář k některému z Herzogových snímků, kdyby mistr nedej bože ležel na smrtelné posteli a osvětlení jeho uměleckých záměrů běžným smrtelníkům by bylo jeho posledním přáním.(18.9.2015)

Důvod, proč mě tenhle snímek naprosto dostal se mi těžko vyjadřuje slovy. Ne, že bych z hlavy nezvládl vyjmenovat některá pozitiva, jako: skvělý humor, příjemné herce, originální styl vyprávěný, sympatické postavy, povedenou atmosféru atd...Ale! Ten pocit, proč jsem už tak dlouho nebyl nějakým filmem okouzlen jako právě Dying Girl se mi zkrátka nedaří pojmenovat. Napadá mě jen nějaká souhra náhod, kdy třeba zafungovala moje momentální nálada nebo něco podobného. Ale to by přece nemohlo stačit, že ne?! Nedá se tedy nic dělat. Asi se prostě všichni, kterým tenhle film osobně doporučím budou muset spokojit s jednoduchým vysvětlením, že tohle zkrátka musí vidět! Stejnou záminkou by se mimochodem měl řídit i každý, kdo náhodou zavadí o tenhle naprosto bezpředmětný komentář...(21.10.2015)

• - Olivia Cook si kvůli roli Rachel doopravdy oholila hlavu. (AAnubis)

• - Fotku Wolverina, ktorá sa prihovára zo steny Gregovi (Thomas Mann), nahovoril samotný Hugh Jackman. (GTS_PUNK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2015 na filmovém festivalu Sundance. (Stoka)