Reklama

Reklama

Na vrchole Veľkej hospodárskej krízy bola v USA štvrtina obyvateľstva bez práce. Zo zúfalstva pracovali kdekoľvek a za ťažkú drinu si nechali platiť smiešne výplaty, z ktorých nemali šancu vyžiť. Zo strachu, že stratia aj to, čo majú, sa báli ozvať. Medzi sezónnych zberačov ovocia prichádzajú dvaja aktivisti, aby ich povzbudili k odporu. Ostrieľaný agitátor Mac (James Franco) a nováčik Jim (Nat Wolff) ich chcú presvedčiť, aby bojovali za spravodlivé mzdy a lepšie pracovné podmienky. Bohatí majitelia fariem však nechcú pristúpiť na žiadne požiadavky robotníkov, a už čoskoro dôjde ku krvavým zrážkam s ochrankou a políciou. (TV JOJ)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (14)

DavidS. 

všechny recenze uživatele

Neznám Steinbeckovu předlohu, ale film působí, že zůstává na půli cesty - chybí mu skutečná dramatičnost a jednání některých ženských postav je prapodivné a neukotvené v ději...Nemluvě o tom, že snímek končí přesně v momentě, kdy události teprve naberou spád a jednotlivé osudy se tak vůbec neuzavřou... ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Podzimní sady obsypané rudými jablky a modrofialovými švestkami by byly skvělou kulisou pro romanci. Jenomže když to napsal Steinbeck, tak se velká idyla čekat nedá. Snímek není špatný, ale režie je spíš rutinní než invenční a postavám se nějak nedaří vyloupnout se z té historické fresky a zaujmout svou lidskostí. Možná je to už předlohou, Mac v podání Jamese Franca je sice silná postava, ale evidentně se zajímá jen o ideologii, nikoliv o lidi, kterým by měla vylepšit život. Naopak, česáče používá jako šachové figurky a bez váhání je obětuje svému abstraktnímu cíli. A to je sakra nebezpečná vlastnost a sakra nebezpečný člověk. Přesně takoví totiž rozpoutávají genocidy. SHRNUTÍ: Jak bylo před sto lety těžké říct si o zvýšení platu. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

„Člověk dokáže překonat každou překážku, zdolat každého nepřítele, jen jedno ne... Nemůže porazit sám sebe.“ Vícero myšlenek z díla Johna Steinbecka, které zde zazní, je rozhodně podnětných a silných, samotné téma a příběh zajímavé, ani v rámci levicového vyznění se naštěstí netlačí na pílu. Viděl jsem v průběhu let celkem dost filmů (včetně nechvalně proslulé Anny proletářky), které vyprávěly o různých dělnických stávkách z konce 19. nebo prvních dekád 20. století, ale snad žádný z nich mi nepřipadal tak nudně a mizerně natočený, jako tenhle v rukou Jamese Franca. Narozdíl od většiny spolukomentujících Franca vůbec nepovažuji za špatného režiséra, některé jeho filmy, byť rovněž zde kontroverzně hodnocené, se mi hodně líbily (např. Boží stvoření či As I Lay Dying), ale teď mě už podruhé za sebou hodně zklamal. Mám pocit, jakoby se v druhé půlce nedávno uplynulé dekády režisérsky zcela vyčerpal, občas se mu tady podaří slušný kamerový záběr, ale samotný příběh plyne naprosto bez emocí a nemá žádnou silnější atmosféru. Herecké výkony mě nepřesvědčily (co vlastně pohledává teenagerská hvězdička Selena Gomez v historickém dramatu?) a tuctově syntetická hudba už naplno zabíjela veškeré pokusy o to, abych byl pocitově vtažen do příslušné historické epochy. Na slabé 2 hvězdičky to vytahuje hlavně více nadčasových myšlenek, které v dialozích zazní, což není zrovna Francovou zásluhou, ale jelikož jsem Steinbeckův román nečetl a seznámil se s ním zatím skrze tento film, mohu je brát určitě jako přínos. [35%] ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Takže tentokrát Steinbeck... Franco rád adaptace a zřejmě hodně záleží na tom, jestli si zrovna vybere správný materiál. To se mu nyní podařilo a navíc se vyplatil i sázka na Nata Wolffa, takže se mu dílo nerozpadlo pod rukama. Bohužel je ale poněkud moc "normální" provedení a ačkoliv je námět na jisté úrovni působivý, zároveň je poněkud neaktuální. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Ako tu už jeden užívateľ trefne napísal, je veľmi ťažké naraziť na niečo, kde by nemal prsty J. Franco, no žiaľ aj ja sa v jeho prípade pripájam k názoru, že kvantita ešte nezaručuje kvalitu. Asi by sa mal sústrediť len na herectvo, to mu ide najlepšie. Vo filme sa snažil síce použiť zopár účinných a osvedčených technických filmárskych postupov, ktoré na nejakú tu milisekundu hádam aj trocha pripomínajú povedzme Herzoga, no ako ucelený celok to nefungovalo ani zďaleka. Odhliadnuc od priemerného námetu okolo robotníckeho hnutia za lepšie platy a pracovné podmienky tu bolo všetko mdlé - od šedivých hereckých výkonov až po všeobecnú nudu väčšiny udalostí a scén, výsledkom čoho bol len akýsi čudesný, kvázi artový kŕč a boľavý dojem. Ušmudlané dve hviezdy za snahu. 30/100 ()

Galerie (40)

Reklama

Reklama