Reklama

Reklama

Frankensteinova kronika

(seriál)
  • Velká Británie The Frankenstein Chronicles
Trailer
Krimi / Drama
Velká Británie, (2015–2017), 9 h 15 min (Minutáž: 43–49 min)

Hrají:

Sean Bean, Vanessa Kirby, Richie Campbell, Steven Berkoff, Anna Maxwell Martin, Kate Dickie, Elliot Cowan, Ed Stoppard, Samuel West, (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(12)

Rok 1827, Londýn. Detektiv je na stopě vraha, který má zřejmě zálibu v rozřezávání svých obětí. Vyšetřování však vede ještě hrůzostrašnějším směrem... (Netflix)

Videa (4)

Trailer

Recenze (18)

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Jakože v celku slabota. Nic jsem od toho nečekal, ale zase ani jsem netušil jaká by to mohla být nuda. TFC byla zábava asi jenom do konce prvního dílu. Ve druhém díle už tak nějak docházely nápady na scénář, takže zrovna nebylo úžasné to celé vytrpět. A třetí díl už nešlo ani dokoukat. Musí uznat, že jde o něco, co bych si já napustil a asi nedokoukal, ale najde si to nějaké svoje příznivce najde, ale já jím rozhodně nejsem. Také ale přidávám bonusové body za skvěle udělanou hudbu. Na tento seriál až podezřele dobrou. Také nějaké ty body za herectví Seana Beana který do třetí dílu ještě neumřel. To proto tři hvězdy a ne jedna. ()

burton 

všechny recenze uživatele

A opět tu máme hnusný industriální Londýn na rozbřesku 19. století, plný bahna, špíny, brlohů, prostitutek, lidí, co v životě neviděli mýdlo a vodu, žebrajících sirotků....To vše v kontrastu s běloskvoucími límečky a manžetami horních pár desítek a samozřejmě také s alabastrovou pletí Vanessy Kirby. Další nezanedbatelnou přísadou frankensteinovského dortu je syfylis, nechtěné těhotenství nezletilých, kupčení s mrtvolami a především: prapodivuhodný, hrůzný a děsivý nález na břehu řeky Temže a tajemná Mary Shelley. Do komisaře Marlotta jsem se hned v prvním díle zamilovala a samozřejmě je mi úplně jedno, co to má s rukou. Je totiž senzitivní, lidský, vášnivě oddaný svému poslání a navzdory těm divným modrým pilulím je normální. Prostě, takový klenot toho hnusného místa. PS: a přestaňte pindat a řešit, jestli Sean Bean umře, nebo vlastně neumře, páč to jsou bojlery. ()

Reklama

eye candy 

všechny recenze uživatele

Sean Bean je jedním z mých oblíbených žijících herců. Proto jsem rád, že mu dala současná seriálová renesance prostor v tak dobře napsané kriminálce, přetékající dobovým blátem, intrikami, mordou, cholerou, masovým vražděním dětí, vyřezáváním srdcí, galvanismem a věrným kamarádem syfilisem. Způsob jakým se zde volně adaptuje román Shelleyové, mi přišel náramně osvěžující a přiznám se, že mě tvůrci několikrát dokázali příjemně zmást (příkladem budiž skvělé rozuzlení první série). On samotný žánr mysteriózní kriminálky je voda na můj mlýn, pokud se navíc pohybuje v bizarních, temných, fantaskních uličkách a zákoutích ikonických literárních děl, netřeba mě dlouho ukecávat k binge watchingu. První série mi přišla, zejména díky výbornému finále, o trochu lepší. I když rozhodně nelze říct, že ve druhé už by nebylo nic zajímavého k odvyprávění, občas si říkám, jestli by mnoho seriálů do prostoru nezaznělo razantněji, kdyby tvůrci zvolili formát uzavřených a oddělených sérií jaký má např. True Detective. Celkové hodnocení silnější 4*, v malé vedlejší roli potěší Steven Berkoff. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Jestli Sean Bean umře, nebo neumře, jsem se sice dozvěděl až v posledním dílu, ale jenom kvůli tomu jsem na seriál samozřejmě nekoukal. The Frankenstein Chronicles je totiž dílko, které si mě překvapivě velmi rychle získalo, prostě další velká ostrovní kvalita. Na ploše šesti dílů ani minutu nenudí, přináší příběh s velmi zajímavou a postupně gradující zápletkou, která má mnoho co nabídnout (včetně postavy Mary Shelley), má pohlcující a úžasnou atmosféru (u britských seriálů to beru jako samozřejmost, obzvlášť, když se odehrávají ve viktoriánském Londýně), herecké výkony jsou skvělé a Frankensteinem se to jen inspiruje, což je velice, ale velice dobře. Druhé sérii bych se nebránil, potenciál do budoucna to rozhodně má, a navíc je to veliký seriálový klenot, mix hororu a prvotřídní detektivky a lahůdka, kterou jsem si opravdu náležitě vychutnal, která se s každým dílem zlepšuje a která do plného hodnocení nemá vůbec daleko. Parádička, ve které Sean dokazuje svou nesmrtelnost (nebo ne?). 85%. ()

chernobyl 

všechny recenze uživatele

Je to špinavé, smradlavé, vybledlé, průměrně zahrané, pomalé, ale naštěstí krátké a nepředvídatelné. Hrátky s frankensteinovským univerzem mi přijdou lepší než v podobně laděném Penny Dreadful, zas na druhou stranu mi pro seriál ten svět přišel jaksi "tenký" a klaustrofobní – málo postav, lokací (jestli se nepletu tak sotva šest-sedm). Kdyby nebylo takové seriálové sucho, tak dám 3*. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (2)

  • V prvej epizóde sú dve narážky na TV sériu i knižnú postavu Sharpea (ktorého vo filmoch o Sharpeovi stvárňoval práve Sean Bean). Prvá je narážka na pieseň Sharpea - "Over the Hills and Far Away" pred vojenskou krčmou. Druhá narážka je, keď sa Sean Bean ako postava John Marlott prizná zloduchovi, že slúžil ako vojak v britskom 95. streleckom pluku. V tomto pluku bojoval i Sharpe. (janik79)
  • V tretej časti je ďalšia narážka Seana Beana na jeho postavu Sharpea a film Sharpeovo Waterloo (1997), keď sa pochváli, že bojoval proti Napoleonovi v tejto bitke. (janik79)

Reklama

Reklama