Hitler a jeho závislosti

(TV film)
Velká Británie, 2014, 45 min

Adolf Hitler (a.z.)

Tento snímek se zaměřuje na Hitlerovy drogy, v jakém množství je užíval a zda měly vliv na jeho ohavné chování a rozhodnutí. (National Geographic)

Cappuccino

Za pomerne krátku stopáž sa divák dozvie viacero veľmi šokujúcich informácií o zdraví a liečbe zravodtných ťažkostí Adolfa Hitlera. Napriek tomu, že som mal príbeh Morella viac-menej naštudovaný, dokument ma veľmi bavil. ()

Volodimir2

Dr. Theodor Morell začal liečiť Hitlera z jeho chorôb už v roku 1936. Nikdy nepreukázal žiaden záujem o politické dianie, bol lekár a viedol si denník o Hitlerovom zdravotnom stave. Pravdepodobne sa obával reakcii gestapa za prípadné zhoršenie zdravotného stavu, respektíve smrť Hitlera. Podával svojmu pacientovi až 70 návykových liekov, nemal problém liečiť aj alternatívnym spôsobom (pijavice, výlučky zvierat). Boli odhalené silné dôkazy poukazujúce na jeho závislosť na návykové lieky ale aj drogy. Morellove zápisky nám dávajú dôkazy, že v závere vojny bol tak nervózny, že mu začal podávať morfium. A práve táto závislosť ovplyvňovala jeho správanie a rozhodnutia. Spôsobovali jeho neprirodzené stavy eufórie, vzrušenia, ale aj nespavosť, podráždenie, nekontrolovateľné záchvaty paranoje a agresie Tento lekársky denník o liekoch, tonikách, vitamínoch a iných látkach podávané Hitlerovi získali Američania z prostredia kliniky Dr. Morella pri jeho zatýkaní dňa 18.5.1945. Potom bol uväznený v zajateckom tábore. 14.3.1939 Morell prispel k odsúhlaseniu požiadaviek Hitlera prezidentom Emilom Hachom. Československý prezident Emil Hacha (po abdikácii Beneša od 30.11.1938) v Berlíne odmietal požiadavky Hitlera, ale keď Hitler vybuchol hnevom, tak sa vystrašil až omdlel. Morell mu pichol injekciu na posilnenie (údajne iba vitamíny), potom už Hacha s Hitlerovými požiadavkami súhlasil. Hitler prepustil zo svojho bunkera Morella 23.4.1945, ten mu tam nechal lieky a po dobu posledného týždňa vo svojom živote Hitlera ošetrovali Dr. Werner Haase a Hitlerov komorník Heinz Linge. Dokument nám objasnil niektoré lekárske fakty, ale celkovo z historického hľadiska nám nepovedal nič nove. ()

baribal

Konečně trošku pohled jiným směrem než normálně.. vztah Hitlera a jeho osobního lékaře. Čtení záznamů lékařských zpráv o zdravotním stavu Hitlera je poměrně svěžím vánkem v oblasti dokumentů na téma WWII. ()

Allan

Dokument poměrně bohatý na informace, nicméně s neadekvátně krátkou stopáží. I doprovodný komentář utíkal tryskem, jakoby ani nestíhal vtěsnat do 45 minutového času veškeré informace. Dvoudílný dokument by byl divácky mnohem příjemnější. ()