poster

45 let

 • Velká Británie

  45 Years

 • Slovensko

  45 rokov

  (festivalový název)
 • Austrálie

  45 Years

 • Nový Zéland

  45 Years

Romantický / Drama

Velká Británie, 2015, 95 min

Režie:

Andrew Haigh

Scénář:

Andrew Haigh

Kamera:

Lol Crawley

Producenti:

Tristan Goligher

Scénografie:

Sarah Finlay

Kostýmy:

Suzie Harman
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (48)

 • kaylin
  ****

  Krásný film o tom, že stáří není jednoduché, ale přesto může být dojemné a hezké. Silou tohoto filmu je hlavně skutečnost, že je podán s dokonalou lehkostí a citem pro to, aby se nejednalo jen o dojemnou žumpu. Naopak, herecké výkony a vedení režiséra jsou obdobou jinak celkem obyčejného příběhu, který ukazuje, že lidský život prostě obyčejný není.(5.1.2016)

 • J*A*S*M
  ****

  (50th KVIFF) Výborné manželské drama. Podle anotace jsem to čekal vyhrocenější a expresivnější, ono se přitom všechno to drama odehrává především uvnitř postavy Charlotte Ramplingové, která jej divákovi předává především prostřednictvím svého výrazu. Od člověka to vyžaduje poměrně dost pozornosti a schopnost empatie. Na rozdíl od těchto festivalových Rumunů je naštěstí ve 45 Years reálná možnost se něčeho chytit, vcítit se do hlavní hrdinky a prožít její trápení s ní. Já ji zcela chápal. 80 %(11.7.2015)

 • Malarkey
  **

  Film, který je podle mě založen čistě na hereckém výkonu Charlotte Rampling. V podstatě jsem sledoval jenom jí a to hlavně proto, že když bych jí nesledoval, tak bych u filmu zaručeně usnul. Pomalý styl vyprávění mi totiž vůbec nedělal dobře a přitom jediná Charlotte dokázala svým pohledem říct naprosto všechno. Na rozdíl od samotného filmu, který neřekl vůbec nic.(23.2.2016)

 • Renton
  ***

  50. MFF KV(11.7.2015)

 • emma53
  ****

  Já jsem obdivovala, jak se beze slov dokázala ujmout Charlotte role ženy, s kterou zmítají pochybnosti ohledně Geoffovy minulosti. A závěr byl naprosto dokonalý, její výraz byl všeříkající a to byl moment, kdy jsem se rozhodla jít nahoru. Jistě, že by neuškodilo trochu víc poodkrýt Geoffovu osobnost, ale pak bychom se možná nedokázali tolik vcítit do duše a mysli Kate. Každý máme asi v srdci nějaký ten záhyb, kde si schováváme něco, co nechceme odhalit z jakýchkoliv důvodů a někdy i když se snažíme to ukryté vypudit, tak to zkrátka ne a nejde. Takový je holt život.........(20.2.2016)

 • Hal_Moore
  **

  Charlotte Rampling a Tom Courtenay jsou snad jediným párem důvodů, proč se na 45 let (místy mi to tak opravdu připadalo) dívat. Film je snad natočen podle artové šablony, kterak zaujmout akademiky a nejrůznější ceny rozdávající organizace. Zápletka je vyumělkovaná a u většiny zdejších filmových políček prostě nedostačující. Pokud by problém, na který dvojice narazí, byl spíše zmaterializován nežli jen vkládán do diváckých fantazií, šlo by možná o stravitelnější dílo. V divadle by to možná fungovalo, jako celovečerní film však ne. Nakonec snižuji ještě o hvězdičku. Jedna za každého hlavního představitele.(9.2.2016)

 • Sarkastic
  ****

  Film výborně nakládá s dávkováním informací, díky kterému chytá až mysteriózní nádech. Divák je napjatý, co dalšího z minulosti vyplave na povrch, přičemž se mu sice neřekne vše, ale dost toho dokáže z náznaků odtušit. Takže nehrozí žádná nuda ani přes pomalé tempo vyprávění a dlouhé záběry kamery na postavy. Dostává se jim tak luxusního prostoru pro jejich herecký projev a právě v případě Charlotte Rampling to je mistrovský tah, protože ta přímo koncertuje. Samozřejmě nejen na klavír (což je mimochodem pasáž, která by mohla v jiném filmu vyvolat nudu, tady tomu však není). A samotná demonstrace postupného rozkladu vztahu započatá jedním dopisem, kdy se ženě každým dalším zjištěním bortí její dosavadní život jako domeček z karet, je udělaná precizně. Samotnou kapitolou je pak výmluvný závěrečný taneček, který opravdu nevyznívá „happyendově“ (to tu někdo nepochopil). Možná mě trošku zklamalo, že jsem se nedozvěděl ještě více podrobností z minulosti, ale jinak velká spokojenost a ode mě silné 4*.(13.7.2016)

 • misterz
  ****

  Komorná dráma v pomalšom tempe o ľuďoch, ktorí na jeseň svojho života začínajú bilancovať a pochybovať... Nesporne tento snímok stojí na hereckých výkonoch, predovšetkým Charlotte Rampling, ktorá bola jednoducho úžasná, to ako dokázala mnohé vyjadriť aj bez slov, len prostredníctvom emócií a mimiky svojho tela bolo skrátka úžasné. Len škoda, že sa tu mnohé témy a udalosti okolo hlavnej dvojice len načrtli a pomerne povrchným spôsobom predostreli divákovi. Chcelo to hlbší ponor do oboch postáv a aj do situácií vyplývajúcich z onoho problému. No i tak spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100(9.9.2017)

 • sochoking
  ****

  George a to jeho ukulele... Ono by si to kľudne zaslúžilo hviezdičiek i päť, ale neviem za čo... Niečo mi tam chýbalo. Možno, ked' si to znovu dám- za 45 rokov, prídem na to.(16.1.2016)

 • Snorlax
  **

  Tak copak to tu máme? Zase jeden z těch filmů, kvůli kterým se člověk třese strachy před stářím. Romantika v okoralé skořápce nevydařeného sexu, který je vlastně symbolem všeho, co nyní ústřední pár zažívá. Bohužel mi některé motivy jednání Kate přijdou na hraně psychického zdraví a některé dokonce i za hranou. Zřejmě mám zcela jinou představu o romantice než tvůrci.(8.4.2019)

 • Pedestrian
  ***

  Chvílemi téměř mysteriózní drama se skvělou Charlotte Rampling. Škoda, že se nešlo víc do hloubky a delší stopáž by také neuškodila. 7/10(1.2.2016)

 • Anderton
  ***

  45 rokov je ten typ festivalového art filmu, kde sa dlho veľavravne niekde prázdne pozerá, nič sa dokopy nedeje a my sa snažíme preniknúť do vnútra hlavnej postavy a pochopiť jej pocity. Ak takýto film vyjde, je to super, ak nie, je to nuda. 45 rokov trpí tým, že nie každý sa do postavy Kate vžiť dokáže. O to je to ťažšie, keď to nedokáže ani jej manžel. Podľa mňa zbytočne vyšiluje, ale človek necíti to, čo mu velí rozum, ale jednoducho niečo ťažko nedefinovateľné ako inštinkt a permanentná vnútorná neistota. Ja by som do filmu pridal jednu podzápletku, ktorá by tej hlavnej mohla pomôcť viac vyniknúť. Manželský pár mi bol neviem prečo nesympatický.(23.6.2015)

 • jhrasko
  ****

  Že happyend (píše sa nižšie)?! Uf, ani náhodou. Život so všetkým, čo prináša. O neskutočnej a snáď často až nenormálne(j) sebadeštruktívnej (nutnej) tolerantnosti vo vzťahoch. Záver, ktorý vyrazí dych a sparalyzuje. Mňa zaručene. Nádych a výdych...a Charlotte Rampling, akokoľvek chladná mi vždy prišla, jednoznačne VÝKON ROKA.(13.8.2015)

 • ambron
  ****

  Ako sa tešiť z výročia, keď sa ukáže, že celý ten čas ste boli pre toho druhého tá druhá a váš doterajší život bol tak trochu klamstvom? Citlivý prístup Charlotte Ramplingovej, jej emocionálne nuansy dávajú jeden z najpozoruhodnejších hereckých výkonov na obrazovke. Cítite všetko, čo cíti jej Kate...(19.2.2016)

 • MartinezZ
  ***

  Když po 45 letech společného žití zjistíte, že svoji druhou polovičku vlastně vůbec neznáte, že vlastně ani nejste druhou polovičkou... Zajímavé téma, zajímavé zpracování, pomalé tempo. Pomalé, velmi, velmi pomalé... Vlastně na 95 minut až trochu moc, autoři vás nechají se nořit a nořit do pocitů manželky, jíž se blíží výročí svatby a nedlouho předtím se jí manžel bezelstně svěří s něčím ze své minulosti, co sice letmo věděla, ale netušila, co z toho vyplyne. Holka má holt smůlu, že jí to ještě stále dobře myslí, a jemu to prostě nepřijde. Žádný thriller ani mysteriózno samozřejmě nečekejte, je to prosté životní drama staršího páru, kterému přijde dopis v němčině...(29.9.2016)

 • NinonL
  ***

  Relativně malá epizoda v životě stárnoucího páru, která s ním ale docela dost zamává. Či spíše s jeho ženskou polovičkou. Příjemný film o hezkých i méně hezkých věcech v našich životech.(23.3.2018)

 • Davered
  *****

  Manzelske drama par excellence. Vzacny priklad filmu, ktery z divaka nedela idiota a zivot reflektuje takovy jaky je, i v jeho prostsich odstinech.(3.7.2015)

 • silentname
  ****

  Najprv trochu nudné, no v momente ako sa viac a viac dostávame do týždňa páru Geoffa a Kate, tak to má oveľa väčšiu chuť. Avšak ak by som mohol byť úprimný, tak už som videl v minulosti dva filmy, ktoré rozprávali príbeh starých manželov a myslím si, že oba zvládli svoju tému lepšie. Najmä keď si to vezmem z pohľadu postáv. Prvým je "Babí Léto" s Vlastimilom Brodským a Stellou Zázvorkovou a potom nedávno zhliadnutý "5 Flights Up." Možno to spôsobil fakt, že sme prežívali s nimi dlhšie obdobia, no mal som pocit, že potom sa film zdvihol. Charlotte Rampling je skvelá, Tom Courtenay o niečo menej a niektoré jeho scénky sú podľa mňa trošku silené, ale film si predsa len 4* zaslúži.(21.6.2015)

 • Aleee89
  ***

  Rodinné, vztahové drama jak se patří. To mám ráda. S Kate jsem hluboce soucítila. A ten film sám je jako život. Spousta překážek, nejistot, obav, záblesky něčeho dobrého... Žádné extrémní emoce, spíše tlumené drama odehrávající se uvnitř. I když se i tak nemůžu zbavit pocitu, že větší expresivnost by snímku přece jen slušela...(10.4.2016)

 • Freemind
  ***

  Slušné vztahové drama lehce bergmanovského rázu. Ústřední motiv iracionální žárlivosti a bezmocnosti v souboji s dávno mrtvou sokyní je naprosto perfektní nápad, takže jsem se ani trochu nenudil; naopak - užil bych si to víc, kdy byl děj ještě o něco pomalejší a protkaný jemnějšími nuancemi. Celkem ale spokojenost, spravil to chmurný, otevřený konec (prý "happy end" - svatá prostoto!).(29.1.2016)

 • italka63
  ****

  Velmi zvláštní film. Ramplingová s úsměvem Jiránkové byla opravdu skvělá. A nikdy nevíte, jaká tajemství vašeho muže vyplavou po 45 letech manželství na povrch, I když vás miluje.(29.5.2018)

<< předchozí 1 2 3