Reklama

Reklama

Arzenál


Příchozí z temnot (E03)

(epizoda)
  • USA The Arrival from the Darkness (festivalový název)

Vrátit filmům původní podobu může být skutečná detektivka. Co na nich změnil čas a co lidé? Filmová rekonstrukce čili hledání pravdy... Vydejte se spolu s námi na Okoř, kde se v roce 1921 natáčely exteriéry Příchozího z temnot, němého hororu s Anny Ondrákovou v hlavní roli. Nedávné restaurování filmu mimo jiné odhalilo, že byl půlstoletí promítán ve špatném pořadí scén a tudíž s poněkud jiným příběhem. Třetí díl z osmidílného cyklu obrazově vytříbených autorských dokumentů inspirovaných péčí o české filmové dědictví v době digitalizace. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

Matty 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejlépe koncentrovaná ze tří dosud odvysílaných epizod. S jasně vymezeným tématem, vhodně zvoleným poměrem mezi teorií a její aplikací a se stylizací v souladu s probíraným filmem, která nepůsobí směšně (naopak je vtipná tam, kde vtipná být má). Švoma dokázal na malém prostoru v základních rysech postihnout, proč je prakticky nemožné nabídnout dnes divákům stejný zážitek jako v době prvního uvádění nových filmů, co obnáší restaurování starých filmů a k čemu je dobré pro současné badatele. Kdyby byly jako kontextualizační příručka k jednomu konkrétnímu titulu pojaty všechny díly Arzenálu, vůbec by mi to nevadilo. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Velmi podivný způsob práce s informacemi. Skutečně bych ráda seznala, jakou zpětnou vazbu k tomuto - řekněme stylizovanému - dokumentu, dokáže vytvořit divák Artu. Není nutné nechat Ivana Klimeše proměnit do promotéra Ponrepova typu, ani nechat pobíhat Kokeše a Pommeau po lokacích zkoumaného filmu, ale budiž. Český němý film vždycky bude obětí nahodilých pokusů, jak se k němu postavit v budoucnosti, jen ta přítomnost jaksi stále chybí. ()

Rosana 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Možná nejlépe zpracovaný díl dokumentárního cyklu. Oceňuji ukázku digitalizace na konkrétním díle a navíc rozhovory na Okoři, kde se odehrával původní rekonstruovaný film. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama